Det er kun lidt over et år siden, at ordet "kaos" næsten var en underdrivelse af, hvad der foregik i Randers FC.
Den 26. januar 2018 valgte klubbens bestyrelse at gå bag om ryggen på direktør Michael Gravgaard og fyre den daværende cheftræner Ricardo Moniz, der havde vist sig alt for flamboyant til den jyske klub. Som en konsekvens af bestyrelsens ageren valgte Gravgaard selv at smutte. Efter 21 spillerunder i sidste sæson lå Randers FC på sidstepladsen med 15 point, og det trak for alvor op til en nedrykning.
Nu skinner solen igen over Kronjylland.
På et år er Randers FC gået fra en sidsteplads til aktuelt at være nummer fire – á point med Brøndby på tredjepladsen. Holdet har indkasseret 11 mål færre og scoret otte mål mere end på samme tid sidste sæson.
Det mest nærliggende vil være at give cheftræner Thomas Thomasberg størstedelen af æren, men han understreger, at det er hele klubben, der har rykket sig i løbet af de seneste 365 dage.
– Jeg var assistent i Randers FC tidligere, men tog så til Hobro IK for at blive cheftræner. Jeg ville gerne være blevet i Randers som cheftræner allerede på det tidspunkt, sådan gik det ikke, men det betyder, at jeg heldigvis var væk fra klubben, da det begyndte at gå galt.
– Selv om jeg iagttog det udefra på det tidspunkt, synes jeg godt, man kunne fornemme, at man trak i forskellige retninger i Randers FC, og det er nok den største forskel nu i forhold til tidligere. Vi har de samme tanker og den samme strategi, som vi arbejder ud fra, og det betyder meget. Randers FC er en samlet klub igen, og nu håber jeg, at jeg kan være med til at føre klubben helt tilbage, hvor den var tidligere, siger Thomas Thomasberg til tipsbladet.dk.
Lige nu er klubben altså på fjerdepladsen, og holdet fik en drømmestart på foråret med en opsigtsvækkende 3-0-sejr på udebane over AaB.
– Jeg startede foråret med at kigge nedad mod 11. pladsen, og det kan måske lyde lidt pessimistisk, men vi kunne sagtens være endt dernede med en dårlig start i Aalborg. Nu vandt vi, og mange andre resultater flaskede sig, så vi nu står med ni point ned til SønderjyskE på 11. pladsen. Det var på alle måder en god runde 21 for os, lyder det fra cheftræneren.
Thomas Thomasberg lægger ikke skjul på, at Randers FC vil gøre alt for at række ud efter den top seks-placering, der pludselig er meget indenfor rækkevidde.
– Vi har hele sæsonen spillet for at undgå nedrykningskampe, og det gør vi stadig. Og så kan man sige, at den hurtigste måde at gøre det på er ved at være i top seks efter 26 runder. Det går vi selvfølgelig efter, når vi er i den situation, vi er i, men alt i alt handler det bare om at skrabe så mange point sammen som muligt. Det vil også hjælpe os, hvis vi ikke lander i top seks, siger Randers-træneren.
Hvis jeg inden sæsonen havde sagt til dig, at I ville være nummer fire efter 21 runder, hvad ville du så have sagt?
– Så havde jeg sagt, at den ville jeg da gerne have, men jeg havde også betvivlet dine evner som spåmand, for jeg synes ikke, der var meget, der tydede på, at det ville være tilfældet. Derfor er jeg også meget imponeret over vores sæson hidtil, men jeg skylder også at sige, at det jo kun er ganske få point, der adskiller holdene i midten af Superligaen.
Havde tid til at nyde det
Randers FC lagde som nævnt fra land på den mest overbevisende facon med en 3-0-sejr på udebane over et AaB-mandskab, der på forhånd var klare favoritter. Efter 0-0 ved pausen satte kronjyderne trumf på og scorede tre mål i anden halvleg.
Da de 90 minutter var gået, kunne Randers FC sagtens have vundet endnu større.
– Vi lykkedes i 90 minutter med den plan, vi havde lagt, og det gjorde faktisk, at jeg til sidst havde tid til bare at læne mig lidt tilbage og nyde spillernes indsats. Det er ikke så tit, man får mulighed for det som cheftræner, så det var meget imponerende af spillerne, siger Thomasberg, der kalder det en gennemført præstation:
– Det er helt klart den kamp i sæsonen, hvor vi har været i størst kontrol fra første til 90. minut. Der er ikke mange, der formår at tage til Aalborg og dominere AaB på den måde, og det overrasker mig også lidt, at vi kunne det, men det siger også noget om kvaliteten på holdet.
Næste ogpave for Randers FC er på hjemmebane mod topholdet FC København.

‘Det er fuldstændig vanvittigt!’

Brøndby og AGF brager sammen

Dansk tv-stjerne som klubejer? ‘Må tiden vise’

‘Det var unfair og faktuelt forkert’

Færdig som Premier League-træner

Dansk keeper raser: De kaster mønter på mig

AGF-profiler: Den Brøndby-kamp var vildest

– Jeg er så træt af VAR!

Glem strategien og gå all in på Christian Sørensen

Bischoff i klemme? ‘Det kan man måske sige’

Frygtelig Kina-start af Ohi Omoijuanfo

Provstgaard hyldes efter debut: ‘Utrolig’

DBU henter ny topchef i Brøndby

‘Alle vidste, han ville blive større end Danmark’

Brøndby-stjerne skadet

Medier på stribe slagter Højlund: Han skal væk!

Legende opfordrer United: Hent denne angriber

Pep Guardiola raser: De burde skamme sig!

Bo Svensson emne i topklub?

N’Doye: Tjente kassen – fortryder det inderligt!

Gustav Isaksen matchvinder i vital udesejr

Vild Brøndby-rivalisering: – Det elsker jeg

Impotente Foxes mod skadesramte Magpies

Husker du ham? Pourié hamrer mål ind på stribe

Superliga-transferbombe? Han kan styrke FCM

FCK slap for VAR-chok: ‘Hvorfor så lang tid?’

‘Det er eddermame hårdt for mig at bænke ham’

Vilde FCK: Ikke sket i ti år

Alfred Johansson involveret i håndklædedrama

Chiakha sender FCK på førstepladsen

Kæmpe optur for Provstgaard og Isaksen

Han var bomstærk – så du det, Jacob Neestrup?

Thomas Frank: Den turnering er totalt latterlig

Manchester-derby ender uden vinder

Schmeichel rørte ikke bolden med hænderne

AaB og Vejle deler point i bundgyser

Det var nærmest en hyldest til De Bruyne

FCK vandt i Farum – sådan forløb opgøret

Liverpool-fiasko

Neestrup skifter system

Vildt: Barcelona-stjerner i totterne på hinanden

Lyngby misser gylden chance for point

Bizart selvmål i ny Viborg-sejr

Hold op, han er go’: Millionerne kan rulle ind!

Er det sæsonens dårligste straffespark?

Wow! Bakiz scorer drømmekasse

‘Onugkha skal som udgangspunkt tilbage til FCK’

FC Nordsjælland – FC København

‘Var enig med en klub i udlandet’

Vejle Boldklub – AaB

Stortalent forlænger med FC Midtjylland

FCK-gensyn: ‘Det vil altid være specielt’

Jens Hammer Sørensen åbner for at blive træner

Forlænger med FC Nordsjælland

UEFA offentliggør: FCK tjente kassen på Europa