68922

Randers-anfører Mads Agesen stopper karrieren

Når denne sæson er slut, er Mads Agesens karriere det også. Han stopper i en alder af 35 år.



Siden 2013 har Mads Agesen spillet i Randers FC, og siden 2002 har han spillet fodbold på topplan. Men til sommer er begge dele slut. Randers-anføreren stopper nemlig karrieren. 

Det har ikke været nogen nem beslutning, men Agesen kan trods alt også glæde sig til et liv uden for fodbolden, der byder på et job som assurandør hos Aros Forsikring.

– Randers FC og Randers som by er kommet til at betyde rigtigt meget for mig. Det er her jeg for alvor har slået mit navn fast som Superliga-spiller. Det er også her, at jeg har stiftet familie. Så det bliver noget af en omvæltning at skulle i gang med noget andet. Det er dog noget, jeg hele tiden har været bevidst om og forberedt mig på, så jeg glæder mig da også til livet efter fodbolden, siger han i en pressemeddelelse.

Indtil da har han og holdet dog en vigtig opgave foran. Randers er i alvorlig nedrykningsfare, og kaptajnen er opsat på, at karrieren ikke skal slutte med bindet om armen og en degradering af klubben.

– Lige nu er der dog fuld fokus på den mission, vi er på i forhold til at sikre overlevelse i ligaen. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan både på og uden for banen for at det skal lykkes. Randers skal have et hold i den bedste danske fodboldrække, og det er det, vi skal bevise i den kommende tid. Det skal lykkes, siger han.

35-årige Mads Agesen har spillet 124 kampe for Randers FC, og han får kun rosende ord med på vejen af cheftræner Rasmus Bertelsen.

– Mads har arbejdet stenhårdt for at nå dertil, hvor han er kommet som fodboldspiller. Han har altid kæmpet for at få tingene til at lykkes både på og uden for banen, og begge steder har han haft stor betydning. Nu skal han så snart i gang med et nyt livskapitel, men jeg er slet ikke i tvivl, om at han indtil det sidste er 100 procent dedikeret i forhold til at gøre sit ypperste for, at vi fuldfører vores mission, siger Bertelsen.

– Han har trukket et stort læs som samlingspunkt i truppen i den noget omskiftelige tid, som der har været den seneste halvanden sæson, og han har udover sit bidrag på banen også været en vigtig sparringspartner for mig og resten af trænerteamet, siger cheftræner Rasmus Bertelsen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Jakob Michelsen ser FC Midtjylland-angriber an



EKSKLUSIVT

Vild Superliga-transfer: ‘Det glemmer jeg ikke’


Nej, nej, nej! Dansker dropper i Chelsea-nedtur

Kæk Delaney: Neestrup kan gemmes i vasketøjskurv



Arsenal skuffede gevaldigt mod West Ham

‘Jeg vil bare blive verdens bedste målmand’

Kurs mod Europa-eventyr: Bo H. vandt igen!

‘Grimme billeder’: Skadet Noah Sahsah båret ud

Sean Klaibers hemmelighed? ‘Helt fantastisk’



KOMMENTAR

Sorry, BIF og AGF: FCK og FCM langt foran jer


United får uafgjort efter vildt drama

Hermansen kogte over af frustration: Et godt tegn

Stærk FCK-trup klar til kæmpe kamp

FCM forlænger med kæmpetalent



AVIS

Kovending – det skulle have været Thomas Frank


Skabte panik før dansk kæmpe-kamp

Lyngby-cheftræner utilfreds med exit

Derfor var Zorniger til OB-kamp

Hvide lamper: AGF har udsolgt i stadion-premiere

Don Ø: FCM er meget klogere end FCK


EKSKLUSIVT

Guldfugl til Superliga-klub: I kan godt glæde jer!


Dommer straffes for at bede Messi om autograf

Afsløring: Lang kontrakt til FCM-komet

Bizart: Angriber flået ud efter scoring

– Det er klart, at stemningen ikke er fantastisk



– Det er bare fucking svært!

Ikke sket i 30 år

Amorim beklager: En misforståelse med Eriksen

Mikkel Damsgaard ustoppelig: ‘En magiker’

‘Chido Obi-Martin var usynlig i længere perioder’

Dagens Spilforslag: Griffe kan drille trætte Inter

Damsgaard-show nedlagde Hermansen og co.

– Det er pisseirriterende


HELT VILDT

Jackpot, Brøndby – nu koster han tæt på 40 mio.


– Det vil være super skuffende!

26 minutter i Superligaen: Jeg har en god kontrakt

OB skuffer fælt

Lyngby og Randers i tåget nulløsning

Han må være så frustreret!

Jubler over Jens Stage

Eksperter har sat kombineret FCK- og FCM-hold

Her er de 12 spillerbudgetter i 1. Division

Sådan endte kampen mellem Lyngby og Randers

Viborg FF – Silkeborg IF

Sådan stiller Lyngby og Randers op

Profil er tilbage i Superligaen: Fik mange tilbud

Jaloux på Thomas Frank: Forbilledligt!

Koncentrationssvigt: Alle kan spille dårlig kamp

Jubler over tilgang af ‘stort talent’ fra FCK

FC København – FC Midtjylland

Kæmpe Superliga-farce: Det er utroligt!

Skræklodtrækning for FC København

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Frederik Birk roser konkurrent: ‘Topfyr’

Man Utd får svær modstander i Europa League

Profiler stadig ude – særlige tiltag i Brøndby