Den yngste chef i dansk topfodbold er 29-årige Søren Henriksen, der er sportschef – eller Head of Sports Development, som det hedder på moderne fodboldsprog – i NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF.
Indtil i sommer var forsvarsspilleren aktiv på banen for nordjyderne, men han valgte at indstille sin karriere forud for denne sæson og i stedet tiltræde i en nyoprettet stilling i Vendsyssel FF.
Dermed hviler der et stort ansvar på de unge skuldre, men han trives i rollen og med fortsat at være i en verden, han kender på både godt og ondt.
– Jeg følte, jeg havde prøvet det, jeg kunne komme til at prøve. Ikke at jeg har prøvet voldsomt meget, men jeg har spillet Superliga og en masse kampe i 1. division. Jeg gik og tænkte, at jeg gad nok ikke at spille i mange år mere. Så tænkte jeg over, hvad jeg ville kunne nå, og det ville nok ikke være meget mere end det, jeg allerede havde prøvet. Samtidig kunne jeg mærke, at det ikke var helt det samme med motivationen til sidst, siger Søren Henriksen til Tipsbladet og fortsætter:
– Men jeg syntes også, det var mega svært. At spille fodbold er et fantastisk job, og det er det, jeg har gjort hele livet. Det er ikke noget, man lige kan komme tilbage til om fem år, hvis man får lyst. Man tager beslutningen, og så er det sådan, det er. Samtidig drømmer man altid om at finde noget, der kan give lidt af det samme; det der kick om søndagen og sammenholdet.
– Der er en masse ting i fodboldverdenen, som er svære at finde andre steder – men man kan jo prøve at finde noget, der minder lidt om det. Samtidig har jeg også overvejet, om man skulle gå en helt anden vej. For der er også nogle dårlige ting ved fodbolden. Det er en speciel verden.
– Der er rigtig mange gode mennesker, men der er også rigtig mange, der tænker på sig selv og på egen vinding – hvor det handler om at lyve. Det er en rådden verden på nogle punkter, og det tror jeg, at alle, der er i fodbold, kan skrive under på. Der er også det med, at man spiller en kamp om søndagen, og selv om man vinder, og det hele er godt, er det forfra igen om mandagen. Det er positivt, hvis man taber, for så er der en ny kamp, men man har aldrig rigtig tid til at nyde sejrene.
Du kan læse et stort interview med Søren Henriksen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du desuden et interview med Randers-profilen Stephen Odey, en analyse af Ole Gunnar Solskjærs situation i Manchester United – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Så presset er din Superliga-klub

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’
Kære FC København: Hvad venter I på?

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek