Peger på AGF: Uwe Rösler afviser eksperter

AGF's cheftræner Uwe Rösler tager det meget afslappet, at ekspertkommentatorer og fans udpeger AGF som den oplagte udfordrer til FC København i forårets guldkamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): AGF har fået noget af en start på forårssæsone n med 4-1 over Sønderjyske og 4-0 over AaB i søndagens Superliga-premiere på den nye hjemmebane i Vejlby, hvor AGF skal spille de næste to år.

Superliga-toeren FC Midtjylland har til gengæld ikke imponeret med en snæver sejr over Lyngby og søndag aftens nederlag til FC København, mens Brøndby IF smed point til Vejle og Randers ikke har været specielt skræmmende med et enkelt, hårdt tilkæmpet point mod Lyngby.

Det har fået et væld af fans og også fodboldeksperter som den tidligere AGF-træner David Nielsen på TV 2 og Thomas Gravesen på Viaplay til at udpege AGF som et hold, der kan udfordre helt i toppen (se blandt andet videoen i toppen af denne artikel).

Uwe Rösler og AGF som guld-kandidater? Ro på, er den kollektive melding i Århus. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix / Ritzau/Alamy Live News

Man skal ikke tage fejl – der er masser af smil og vittigheder i luften på Fredensvang efter et kort træningspas med fokus på indlæg og afslutninger og velkrydret kylling og kartofler i fadene i spillernes kantine.

Men mens AGF’s spil har været godt og giver minder om den gode start på 2024/25-sæsonen i juli og august, køber AGF’s cheftræner Uwe Rösler slet ikke, at AGF er der, hvor man skal begynde at tale om den topkamp, da han i et mødelokale på anlægget fortæller om forberedelserne i en kort uge frem mod fredagens Randers-kamp.

– Ja, men det var det samme i begyndelsen af sæsonen. Det er derfor, jeg har sagt til spillerne, at de aldrig må tro på deres egen hype, aldrig tro hvad folk omkring dem fortæller dem, siger Uwe Rösler.

– Det handler om et slagsmål om tre point mod Randers. Vi spiller på deres hjemmebane. Det er sandheden. Intet mere, den kamp er vores finale. Det er ikke godt, hvis vi kigger for langt frem. Vores fokus er den næste kamp og Randers, hvor vi får brug for alt, vi har i os, en toppræstation, for at få vores resultat, siger Uwe Rösler.

Dine spillere har faktisk lige sagt det samme…

– Jamen det ved jeg, og jeg har ikke instrueret dem i, hvad de skal sige, siger Uwe Rösler med et grin.

– De er bare smarte. De kan selv se det. De ved det.

– Det er en god gejst og selvtillid på holdet. Der er en god energi her på stedet. Mølgaard kom tilbage og gjorde det godt, hvilket var positivt. Holdet er klar, vi ved, hvad der venter forude, og vi ser frem til at have vores supportere med os i Randers. De har været vigtige for os der og bliver det igen. Vi ser frem til det, siger Uwe Rösler.

Randers har mere erfaring
AGF moste AaB i søndagens kamp i Vejlby, mens Randers ikke var specielt tilfreds med indsatsen i en tæt fredagskamp i Lyngby, hvor hjemmeholdet havde de bedste af de få chancer i en tåget 0-0-kamp.

Så formkurven ser bedst ud for AGF, men det får ikke Rösler til at tage noget for givet trods to kampe, hvor modstanderne ikke for alvor fik et ben til jorden.

– Det er en meget, meget stor kamp for os, fordi opdelingen af turneringen snart kommer. De her kampes betydning er enorm. Det ved vi, og det ved Randers, og vi skal gå til det med det rigtige mindset. Det tror jeg også, vi gør, vi går til opgaven med selvtillid. Men vi er ikke en klub og et hold, der på noget som helst tidspunkt har råd til undervurdere vores modstandere. Hver kamp er hårdt arbejde at vinde. Der bliver ikke foræret noget i denne række.

Optakt til Lyngby - Randers i Superligaen
Randers har ikke haft den bedste start på forårssæsonen. Foto: Ritzau / Alamy Stock Photo

– Jeg er glad for, at vi skal til Randers nu, for alle vores spillere forstår, at det er et derby og et slagsmål mod et godt hold. Vi var heldige med at spille uafgjort hjemme mod dem. Vi skal være på vores allerbedste niveau for at få et resultat.

– De [Randers] har meget erfaring, hvor AaB generelt har et yngre hold. Jeg ser megen erfaring på deres midtbane, stor erfaring i at håndtere en kamp i dens forskellige faser. De er gode på andenbolde og er stærke på kontraløb med meget fart og power. Og så var Randers i første del af sæsonen i stand til at diktere kampe gennem boldbesiddelse. De spillede godt mod FC København i anden halvleg, siger Uwe Rösler med henvisning til et Randers-nederlag på 1-2 til FCK sidste mandag.

Randers FC er under pres til fredagens kamp på 31 point, da Silkeborg IF og FC Nordsjælland på sjette- og syvendepladsen har 29 point, og det med FCN på en kamp mindre forud for den udsatte kamp i Aalborg onsdag aften.





Kære FC København: Hvad venter I på?



TIPSBLADETS DOM

Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?


Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League



Henter endnu et talent i FC København

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Laudrup kritiserer Real Madrid: Nytter ikke noget

Brøndby-profil om Ramaj: ‘Skal have konsekvenser’



TOPNYHED

Dansk træner på blokken i Wolfsburg


Hylder dansker: Han må kunne finde en større klub!

De ser ud til at hente Norges største talent

Officielt: Køber Rasmus Nissen Kristensen

FC København er uden fem mand mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben


Brøndby IF – FC Nordsjælland

Sprudler i FCM: ‘Ville prøve noget andet end FCK’

Afsløring: Til prøvetræning i Superliga-klub

Alt er på plads: Henter Rasmus Nissen Kristensen

Birk fatter det ikke: Helt ude af proportioner


Brian_Laudrup_8_Viaplay_Anthon_Unger LIGE NU

Laudrup i svime: Der skal laves en statue af ham!


Har rollerne klar: Han bliver reservekeeper i FCK

FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FC Midtjylland – FC København

Frederik Birk slår fast: Han står næste kamp



Jacob Neestrup: ‘Jeg kan kun beklage’

– Selvfølgelig har han været en kæmpe idiot

Køber ny fodboldklub

Randers FC – AGF

Laudrup chokeret over Mbappé-dom

– Han har en fremtid i Dortmund

Kaldte Neestrup løgner: ‘Vi tager en snak’

De vil bytte sig til Rasmus Højlund


TRANSFER

Laudrup om Eriksen: Overstået kapitel – tag hertil


Vild med dansker: Minder om Callum Wilson

Det er Anis Ben Slimanes største ønske

Lyngby Boldklub – Sønderjyske

Real Madrid satser hele butikken mod Arsenal

Miraklet udeblev for Dortmund

PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Sindssygt drama: Villa nærmer sig sensation

Efter derby-ballade: ‘Har jeg intet problem med’

Ny klub til sommer: Fra FC Köln til Superligaen?

Sur på Hansi Flick – nu vil han væk fra Barcelona

– Jeg er kæmpe fan af Tøfting!

‘Din holdning er en motorvej til ødelæggelse’

Bekymret Laudrup: Han er ikke forelsket i fodbold

Vejle Boldklub – Viborg FF

Berørt af OB-nedtur: En hjerteskærende katastrofe

Bayern-nedtur inden returkamp

– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Tidligere FCK-stortalent ny cheftræner i Brønshøj

Vil væk fra FCM – denne klub jagter ham

Bomber løs: Dansk stortalent smadrer rekorder

Forfulgt af rygter: ‘Totalt nonsens!’

FCK jagtede ham: Nu er han tæt på danskerklub