På dette område vil FCM være verdens bedste

FC Midtjylland sætter - bogstavelig talt – barren og kravene højt i de kommende år.



IKAST (Tipsbladet): Man kan se tegnene efter dem flere steder i international fodbold.

Når et hold stiller en eller flere spillere ved siden af forsvarsmuren på et frispark, er det en videreudvikling af noget, FC Midtjylland og Brentford sammen satte skub i, og det samme gælder brugen af lange indkast, de var med til at gøre populære.

Når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil.

Peter Sand
Fodbolddirektør i FC Midtjylland

I de seneste to-tre år er FC Midtjylland blevet udfordret på dødbold-tronen i Superligaen, men ambitionerne om at dominere på området er tårnhøje.

Tipsbladet har talt med FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand til vores serie med Superligaens sportschefer.

260873

Foto: Alamy

Sands jobbeskrivelse er på flere punkter anderledes end kollegernes, fordi FC Midtjylland har så mange specialister ansat, så det bliver ikke direktøren, der designer de nye ‘plays’ på dødbolde eller rejser til fire lande i Sydamerika på en uge for egenhændigt at spotte nye luftvåben til startopstillingen.

I stedet har Sand det overordnede ansvar for retningen, hjælpe og sparre med de folk, der skal udføre opgaverne.

– Dødbolde er, også historisk, en så en vigtig del af vores spillestil. Vi vil dominere på dødbolde, og vi kan se, at vi har succes med det, så det er helt klart et indsatsområde, siger Peter Sand til Tipsbladet.

Verdens bedste
FC Midtjylland har Anders Holch Povlsen som ejer og chancen for at komme i Champions Leagues nye ligaspil, hvor præmiepengene på papiret er endnu større, end da FC København i forrige sæson fik 286 millioner kroner i præmiepengene, hvilket man så overgik i sidste sæson.

Men uanset de gode rammer er det indlysende, at FC Midtjylland ikke har en jordisk chance for at købe om kap med Europas topklubber eller klubber i Top 5-ligaerne, og ikke får det i mange år, med mindre fodboldverdenen ændrer sig til ukendelighed.

Så hvad gør man i stedet?

Jagter områder, hvor man ikke skal købe om kap med Manchester City eller Real Madrid.

260873

Foto: Alamy

– Det er vores ambition at blive verdens bedste dødboldhold, sagde Peter Sand for nylig i en podcast hos fanmediet Sort Snak.

Så når Mads Bech Sørensen ender i FC Midtjylland, er hans evner på indkast ikke noget, man på mirakuløs vis spotter ved de første træninger.

På samme måde går klubben efter spillere, der kan tage et propert hjørnespark, som kan heade, og som rager op – at de nye folk Ousmane Diao, Pedro Bravo og Denil Castillo er mellem 187 og 190 centimeter høje er intet tilfælde.


SPORTSCHEFERNE
NAVN: PETER SAND
TITEL: FODBOLDDIREKTØR
KLUB: FC MIDTJYLLAND
ANSAT: JANUAR 2024
ANSLÅET SPILLERBUDGET: 175-185 MIO. KR. (2. i Superligaen)
I SUPERLIGAEN SIDEN: 2000
SANDSYNLIG SLUTPLACERING: Mellem 1 og 3


– Det er noget af det fede i FC Midtjylland, at når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil. Vi går all-in og giver det et skud, og det virker, siger Peter Sand til Tipsbladet.

Hvordan FC Midtjylland specifikt vil jagte målet kan Peter Sand ikke sige.

Men dødboldene er et godt eksempel på, hvordan FC Midtjylland vil forsøge fortsat at finde fordele, som man har gjort i klubbens første 25 leveår.

– Vi lægger ikke skjul på, at vi faktisk er stolte af det. Det handler ikke bare om tro, vi kan se, det virker. Se vores kamp mod Randers i foråret. Vi spillede ikke en god kamp, men vi fik et langt indkast, der blev kastet ind, forlænget, og så scorede vi og vandt 1-0. Det er så vigtigt et indsatsområde, som vi tror på.

– Vi fokuserer på det, vi kan styre, og så må andre have deres holdninger, hvilket er fair. Og i forhold til spillet er det jo befriende, at alle hold ikke gør det samme. Det kan vi også se i Superligaen, hvor der er store forskelle, og det gør bare turneringen endnu mere interessant.

Læs mere om Superligaens budgetter og FC Midtjyllands muligheder her.





TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt



Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Brandvarme Makienok sænker OB



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar



Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller