Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcm #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
De forsvarende pokalvindere har gang i en fin sæson, hvor man igen spiller med i toppen af Superligaen, hvor man er nået frem til kvartfinalen i Sydbank Pokalen, og hvor man fortsat er med i kampen om at gå videre fra Conference League-gruppespillet.
Thomas Thomasberg har lavet et godt stykke arbejde, og selv om man har mistet en kvalitetsspiller i Mathias Greve, har kronjyderne ageret godt og klogt på transfermarkedet, hvor man blandt andet har fået fingrene i den skarpe og meget talentfulde angriber Stephen Odey.
Nu venter så et møde mod FC Midtjylland, og det er lidt af en hademodstander, der venter for kronjyderne. De sidste 23 indbyrdes kampe har ikke budt på en eneste Randers-sejr, så det bliver ikke nemt for pokalvinderne.
De mange kampe er ved at ramme Randers. I forsvaret har man i de sidste par kampe været uden Erik Marxen og Joel Kabongo, og Simon Graves måtte udgå af opgøret mod AGF, som man i øvrigt vandt 1-0.
Erik Marxen er dog tilbage i truppen til søndagens kamp, mens både Joel Kabongo og Simon Graves sidder ude med skader. Issah Salou og Karl Leth er heller ikke med.
Patrik Carlgren, Mikkel Kallesøe, Nicolai Brock-Madsen og Lasse Berg Johnsen sad alle over i midtugens pokalsejr over Middelfart. Kvartetten er tilbage i truppen til Superliga-topbraget mod FC Midtjylland.
FC Midtjylland:
De ligger nummer et i Superligaen med seks point ned til FC København på andenpladsen. De spillede sig torsdag i kvartfinalen i Sydbank Pokalen. Og de er i øvrigt fortsat i live i Europa League. Så meget er godt for Bo Henriksen, der dog har lidt skader at se til.
Cheftræneren skal have løst de offenisve udfordringer, hvor man er uden en skadet Junior Brumado, og hvor nyindkøbet Marrony fortsat ikke er klar til at spille.
Dermed er der nogle ting, man skal overveje offensivt. Er det unge Victor Lind, der skal spille 9’eren, eller skal man forsøge at rykke en midtbanespiller op i en falsk 9’er-rolle?
Der er nogle muligheder for Bo Henriksen, der nu går ind til opgøret mod Randers med en vished om, at man kan holde presset på FCK med en sejr.
Jonas Lössl var tilbage i målet i pokalopgøret mod AaB, og det er spørgsmålet, om han også står søndagens Superliga-kamp, eller om der skiftes tilbage til den unge keeper Elias Olafsson.
Karantæne:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Tibbling, Hammershøy-Mistrati, Berg Johnsen, Kehinde – Odey, Brock-Madsen
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Lind, Sisto
Profilen:
Stephen Odey er en spiller, der kommer i fokus, for hans første møde med dansk fodbold var netop FC Midtjylland, hvor han i 2017 prøvetrænede i den danske klub, uden at han havde fået lov af sin nigerianske klub. Dengang var FCM interesseret, men han endte i stedet i schweizisk fodbold. I Randers har angriberen været et skønt bekendtskab med masser af mål, og det er ventet, at Randers veksler lejeaftalen til en permanent aftale.
Vidste du, at..:
23 gange i træk i Superligaen er Randers gået fra banen mod FC Midtjylland uden en sejr. Det er med andre ord en forfærdelig stime i dansk fodbolds bedste række, og det skal man nu forsøge at rette op på, når man har hjemmebane mod Bo Henriksens FCM.
Dom:
En på papiret spændende kamp, hvor FCM har statistikken på sin side.
Randers er ikke noget dårligt hold, men er ramt af lidt skader, og det er spørgsmålet, om FCM kan udnytte det.
Vi regner med, at udeholdet er en tand eller to for stærk – 3-1 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff
TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent
Bodø/Glimt-boss raser mod AaB: Er du dum?
Kan blive verdens bedst betalte landstræner
Vil købe dansk landsholdsspiller – men…
Slagter Tottenham: Jeg har aldrig set lignende!
Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris
CV afviser profilsalg: Flere transfers er mulige
Vejles overlevelse som topklub er på spil
De har brug for en kæmpe transfersucces!
Stor begejstring for tilgang af Brøndby-spiller!
Afsløring: Wolfsburg har scoutet stort OB-talent
Føler for skadet talent: Tænker på min egen søn
Sådan gør din klub i vinterpausen
Officielt: Henter dansk angriber i millionhandel
Dansk rekordhandel – Martin Albrechtsen ellevild
Ny Brøndby-stjerne afslører: Væltede i tilbud
Damsgaard fortsætter vild stime af kåringer
Lyngby Boldklub har gjort et scoop
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto
Medie peger på utilfredshed i Feyenoord-truppen
Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’
I svime over Oscar Højlund: Den næste leder
Real Madrid-legende stopper karrieren
Der er potentiale til noget rigtig stort
Links og Beijmos tur? CV varsler forlængelser
Philip Billing jubler: Han er en vinder
Preben Elkjær får nyt job hos Viaplay
Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse
Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’
Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker
Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen
Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?
Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen
Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner
Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi
Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England
Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’
Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’
Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund
Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen
Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna
Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’
FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’
Thelander afslører: Interesse fra udlandet
Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund
Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’
“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga
Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’
Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen
Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’