Randers FC – FC Midtjylland

FC Midtjylland kæmper mandag aften for at holde fast i Superligaens førsteplads, når Thomas Thomasberg gæster sin tidligere klub Randers på Cepheus Park.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Uden for alvor at ramme noget, som minder om topniveau vandt Randers årets to første kampe over henholdsvis Hvidovre og Lyngby, og fik på den måde en optimal pointmæssig start på 2024.

Senest kom der til gengæld malurt i bægeret, da det blev til et klart 3-0 nederlag ude mod Viborg. Opgøret var egentlig ganske jævnbyrdigt, men de marginaler som kronjyderne havde med sig i de første kampe, gik Viborgs vej i sidste weekend, hvor effektiviteten foran mål blev udslagsgivende.

Nederlaget betyder, at nedrykningsstregen er tættere på nu end for en uge siden, og selvom der fortsat er en minimal chance for at snige sig med i Mesterskabsspillet, så bør Bertelsen og co. nok først og fremmest kigge ned i tabellen, hvor Vejle under stregen kun er tre point væk.

Hvis man tager et kig på de indbyrdes statistikker mellem Randers og FC Midtjylland, er det svært at forestille sig, at kronjyderne stikker afsted med sejren mandag aften. Værterne har nemlig ikke besejret midtjyderne i de seneste 30 betydende kampe. Lidt trøst kan dog hentes i de tre seneste møder, som alle er endt uafgjort.

Wessel Dammers er tilbage fra karantæne til dette opgør, mens Mikkel M. Pedersen, Babayan og Lauenborg fortsat er ude med skader.

FC Midtjylland:
Spillemæssigt var der meget lidt at være tilfredshed med for Thomas Thomasberg efter årets to første kampe mod Brøndby og AGF, men de to kampe gav trods alt godkendte tre point efter en fremragende fight i Aarhus med ni mand mod 11.

Sidste fredag leverede midtjyderne til gengæld 2024’s mest helstøbte præstation i topbraget mod FCK. Endda med en noget decimeret defensiv uden Ingason, Paulinho og Dalsgaard. 

Især første halvleg var af særdeleshed høj kvalitet, og selvom københavnerne kom godt med efter pausen, og med lidt held kunne have udlignet, så stod FC Midtjylland imod, og endte således med en vigtig og fortjent 2-0 sejr.

Midtjydernes startprogram i foråret har været ganske ubarmhjertigt med lutter svære kampe, og selvom spillet ikke har været alt for prangende hele vejen igennem, er de sluppet særdeles helskindet igennem. Stærkt!

Den vigtige sejr over guldkonkurrenterne i fredags bringer FC Midtjylland op på Superligaens førsteplads, hvor der i skrivende stund er et point ned til Brøndby og tre til FCK.

Thomasberg må igen se bort fra Kristoffer Olsson, som fik en flot hyldest på MCH Arena sidste fredag. Ydermere er også Marrony og Andre Rømer ude, mens Paulinho fortsat er i karantæne.

Til gengæld er Emiliano Martinez tilbage i truppen.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Paulinho

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Zandén – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Nordli – Fuseini, Odey

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Gabriel, Ingason, Bech Sørensen, Bak – Osorio, Sørensen, Gigovic, Simsir – Brynhildsen, Cho

Dom:
Den nærmest usandsynlige sejr over AGF i forrige spillerunde, og sejren i guldbraget mod FCK sidste fredag, må have givet FC Midtjylland masser af selvtillid og tro på tingene inden mandagens opgør mod Randers.

Kronjyderne har rent spillemæssigt ikke set prangende ud i årets tre første kampe på trods af en flot pointhøst, og derfor har jeg også svært ved at forestille mig, at de kan stille noget op mod den onde ånd fra Herning mandag aften.

Det er mere end 10 år siden, at Randers senest besejrede FC Midtjylland, og det gør de heller ikke denne gang. 2-0 til ‘’ulvene’’.





Presser på for at lande en aftale med Ancelotti



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller



Thomas Frank hylder ustoppelig duo

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie



Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!