Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Pro Ventilation Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Hvidovre IF:
Sejre bliver det ikke til mange af for Hvidovre, som nok efterhånden er begyndt at indstille sig på en lynhurtig retur til NordicBet Ligaen.
Spillemæssigt har der dog været fremgang i foråret, hvor de i de fleste opgør har givet modstanderen kamp til stregen, og i syv af otte tilfælde fundet vej til netmaskerne.
Det var også tilfældet sidste søndag, da de på Lyngby Stadion lykkedes med at få 1-1 efter en fin præstation, og en stor indsats fra den tilbagevendte målmand Filip Djukic, som blandt andet pillede et straffespark i flot stil efter tyve minutter.
Hvidovre har ikke slået op i banen selvom det i lang tid har ligget i kortene, at de ikke ville redde skærene i Superligaen, og det gør dem til en faktor i bundkampen, hvor de har bevist, at de kan agere bananskræl for de øvrige nedrykningskandidater. Og nok især Lyngby.
Jonas Gemmer er i karantæne til dette opgør, mens Simon Makienok måtte udskiftes med en skade senest. Daniel Stenderup og Nicolai Clausen forventes også ude, ligesom der er tvivl om Martin Spelmann.
Vejle Boldklub:
Vi er nået til 26. spillerunde af Superliga-sæsonen, og oprykkerne fra Vejle har ikke på noget tidspunkt været over nedrykningsstregen. Men på forbløffende vis lever håbet om overlevelse fortsat.
Prelec og co. formår hele tiden at holde snor i holdene over dem, men har det med at glippe muligheden for at stige i tabellen, når de endelig har chancen. For eksempel i de to seneste opgør, som har budt på to hjemmekampe med kun ét point til følge.
Søndag venter vejlenserne en gylden mulighed for endelig at bringe sig oven vande. Der er nemlig kun to point op til OB og Lyngby, som i denne runde har betydeligt sværere kampe på programmet med udebaneopgør mod nedrykningsspillets to tophold Randers og Viborg.
Det er kampe som denne mod Hvidovre, der skal vindes, hvis Vejle skal gøre sig forhåbninger om endnu en sæson i den bedste danske række, men det lykkedes ikke at vinde sidst de gæstede Pro Ventilation Arena, så det er helt klart nemmere sagt end gjort.
David Colina og Kristian Kirkegaard var ikke med mod Randers senest, men forventes tilbage denne gang. Til gengæld er det mere tvivlsomt om N’Gbakoto og Dimitris Emmanouilidis når at blive klar.
Karantæner:
Hvidovre IF: Jonas Gemmer
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Fredslund, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Kaalund, Jakobsen – Papa, Thomsen, Qamili
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Ofori, Francois, Albornoz – Lind, Onugkha, Juwara
Dom:
Gæsterne lever højt på deres standhaftige defensiv, men denne gang bør de gå indædt efter alle tre point, og det kan resultere i en mere løssluppen omgang end vi normalt forventer af en Vejle-kamp.
Hvidovre har bidt godt fra sig i foråret med mål i syv af otte kampe, og hvis Vejle som forventet kommer til at angribe mere end sædvanligt, kan der blive plads til hjemmeholdets hurtige offensive profiler Qamili og Papa.
Vejle har det med at glippe chancen for at komme over stregen, når muligheden byder sig, og det bliver også tilfældet denne gang.
1-1 på Pro Ventilation Arena, præcis som seneste indbyrdes opgør på samme bane.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Så presset er din Superliga-klub

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby
Kære FC København: Hvad venter I på?

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti