Optakt: Hvidovre IF – AGF

Vi varmer op til opgøret mellem oprykkerne Hvidovre IF, som for første gang i sæsonen spiller på hjemmebane, og AGF, som går ind til opgøret med en flot sejr i bagagen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Jørgen Daugaard Burchardt
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #hifagf #sldk

Holdnyt:
Hvidovre IF
Mobiltribunerne på Pro Ventilation Arena er klar til brug, og selvom der har været forvirring om, hvorvidt udebanefansene må stå og hoppe, er det nu blevet meldt klart ud. Det må de gerne.

Hvidovre skal for første gang spille hjemme foran egne tilhængere, og det bliver spændende at se, om hjemmebanefordelen for alvor kommer til at gøre en forskel.

Vestegnsklubben kæmpede sig til et flot point i sidste uge ude mod Randers, og Per Frandsens tropper har vist, at de sagtens kan være med i Superligaen – i hvert fald indtil videre.

Man havde måske frygtet, at oprykkerne ville blive kørt over, men det har ikke været tilfældet. Det er tydeligt, at hjertet og sammenholdet skal føre Hvidovre til positive resultater.

Modstanderen var senest i kamp torsdag i Conference League-kvalifikationen, og man skal helst kunne se på Hvidovre-spillerne, at de har haft en længere pause end AGF.

Hvidovre viste mod Randers, at de har lidt at byde på offensivt, og AGF har vist, at den defensive struktur ikke altid er bundsolid. Det så vi mod Club Brügge i det første opgør.

Mathias Gehrt er skadet, mens Nicolai Clausen og Marcus Lindberg også sad ude mod Randers senest. Marco Ramkilde er tvivlsom. 

AGF:
AGF går ind til kampen med lidt selvtillid i bagagen efter to nederlag i streg. I midtugen blev det til en flot 1-0-sejr over belgiske Club Brügge, og Rösler fik sparet et par profiler, herunder Tobias Mølgaard og Patrick Mortensen.

Det er en kamp, hvor AGF naturligvis skal have tre point med hjem – alt andet vil være en kæmpe skuffelse. Men vi har før set, at især oprykkere kan gøre livet svært for favoritterne, når de spiller hjemme.

Det bliver et opgør, hvor AGF formentlig kommer til at sidde tungt på spillet, så det bliver spændende at se, hvordan AGF finder løsningerne i de offensive spil.

I første kamp mod den ene oprykker Vejle viste Mortensen og co. at de sagtens kan skabe chancer i det etablerede angrebsspil. Kan de mon gøre det samme mod den anden oprykker?

AGF må se bort fra midtbanespilleren Kevin Yakob, som er ude med en knæskade. Til gengæld er der mulighed for debut til Tobias Anker, der er udtaget for første gang siden skiftet fra Vendsyssel. 

Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Stenderup, Olsen, Nielsen – Spelmann, Gemmer, Jakobsen – Qamili, Thomsen, Smed

AGF: (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Thomas ‘TK’ Kristensen – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Mads Emil Madsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikkel Duelund – Patrick Mortensen

Dom:

Hvidovre spiller en fremragende kamp foran egne tilhængere og sikrer sig et enkelt point.

Den ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


Carlo Ancelotti antyder farvel

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen



Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!



Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status