Optakt: FC Nordsjælland – Lyngby Boldklub

Årets første Superliga-runde byder på et lokalopgør nord for København, når FC Nordsjælland og Lyngby krydser klinger på Right To Dream Park i Farum.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Right To Dream Park, Farum
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Med sølvmedaljer i fjor og markante tilgange i sommer i form af Ingvartsen, Tverskov og Schjelderup, var det forventet, at FC Nordsjælland for anden sæson i streg skulle byde sig til i guldkampen. Det er de dog et stykke fra på deres aktuelle femteplads, hvorfra der er ni point op til førerholdet FC Midtjylland.

Det startede ellers lovende ud for Farum-klubben, men som efteråret skred frem, og som de europæiske kampe begyndte at tære på kræfterne, dalede nordsjællænderne i niveau. Hoff Thorups tropper sluttede året af med kun én sejr i de sidste fem ligakampe, mens det også blev til et bittert exit i Conference League efter nederlag til Ludogorets i sidste gruppekamp.

I løbet af vinterpausen har værterne sagt farvel til Diomande og Jensen-Abbew, som er skiftet til henholdsvis Rangers og AGF. Det er også blevet til et kæmpesalg af Osman, som dog først skifter til Brighton til sommer.

FC Nordsjælland må til opgøret se bort fra Benjamin Nygren og Mads Hansen, som begge sidder ude med skader. 

Lyngby:
‘’De Kongeblå’’ fra Lyngby reddede kun lige akkurat skærene i sidste sæson, og set i det lys, er det ganske tilfredsstillende, at man aktuelt indtager Superligaens syvendeplads. Der er dog fortsat blot seks point ned til Vejle under stregen, mens der er syv op til Silkeborg på sjettepladsen.

Gæsterne har i løbet af vinterpausen sagt farvel til succestræneren Frey Alexandersson, som blev købt fri af belgiske Kortrijk. Islændingen afløses af den tidligere FCK-spiller Magne Hoseth, som har haft stor succes i færøske KI Klaksvik. Det skal blive meget interessant at se hans udtryk og spillestil, som i hvert fald indeholder nogle flere ambitioner på bolden og ønsket om at spille mere. Det bliver tryktestet på kunstgræsset i Farum.

Lyngby har tilføjet flere interessante navne til truppen siden sidst med tilgange af David Jensen, Baden, Lissens, Fraulo og Otoo, mens Muniesa og Kikkenborg til gengæld er draget videre i karrieren.

Magne Hoseth må til sin officielle debut som Lyngby-træner undvære en karantæneramt Andreas Bjelland og en skadet Rezan Corlu. Nikolai Baden Frederiksen er heller ikke med og må derfor vente lidt endnu på sin Lyngby-debut.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Lyngby: Andreas Bjelland

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Rasmussen, Ingvartsen, Schjelderup

Lyngby (4-3-3): Jensen – Storm, Gregor, Riisgaard, Finsson – Winther, Rømer, Chukwuani – Gudjohnsen, Gytkjær, Amon

Dom:
FC Nordsjælland sluttede skidt af i efteråret, hvor det især offensivt haltede gevaldigt i Superliga-regi. Præstationerne var dog langt henad vejen gode, og derfor er der også god grund til at tro på forbedring hos hjemmeholdet, som må have nydt godt af vinterpausen.

Spiller for spiller er FC Nordsjælland klart bedre end Lyngby, og hjemme på kunstgræsset er der som regel meget lidt slinger i valsen. Lyngby kommer til opgøret uden to vigtige defensive brikker fra efteråret i Bjelland og Kikkenborg, og derfor lyder dommen på en sikker sejr til værterne. 3-1. 





Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard



TOPNYHED

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’


Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Klubchef reagerer på FCK-rygte: Han er god!



I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne



Brandvarme Makienok sænker OB

Så presset er din Superliga-klub

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Dansk trænerduo fyret – klubboss forklarer

Dansk ‘maskine’ storhyldes i Holland

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FCM-nedtur: Simsir er skadet

Formstærk duel uden vinder i Spanien

Horsens tager afstand: De trampede på fan