Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AGF:
Der er revanche til gode for ’De hvii’e’ søndag aften, når FC Midtjylland for anden gang i år gæster Ceres Park.
Seneste opgør fra slutningen af februar bød på en fuldkommen hæsblæsende affære, hvor AGF især i første halvleg spillede blændende og havde midtjyderne helt ude i tovene, men hvor det af uransagelige årsager alligevel endte i et 3-2 nederlag, selvom ’ulvene’ blev reduceret til ni mand undervejs.
AGF har ikke tabt siden det smertelige nederlag til FC Midtjylland og er således oppe på fire ligakampe i streg uden nederlag. Ydermere blev det til sejr ude over FC Nordsjælland i den første af to semifinaler i pokalturneringen, hvorfor Uwe Röslers tropper på torsdag kan sikre finalebilletten, hvis de undgår nederlag i returopgøret hjemme på Ceres Park.
I Superligaen er der ikke voldsomt meget på spil for AGF, som har et godt stykke op til medaljer, og spørgsmålet er derfor, om værterne har tænkt sig at spare på kræfterne søndag for at stå stærkere til pokalsemifinalen?
Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Kevin Yakob og Benjamin Hvidt er ude med skader, mens Magnus Knudsen misser opgøret med karantæne. Frederik Brandhof og Janni Serra er tilbage i kamptruppen.
FC Midtjylland:
FCK tabte hjemme til Brøndby lige inden FC Midtjyllands hjemmekamp mandag eftermiddag mod FC Nordsjælland, og Thomasberg og co. havde dermed en gylden mulighed for at bringe sig seks point foran de forsvarende mestre.
’Ulvene’ fejlede dog i stor stil mod de veloplagte teknikere fra FC Nordsjælland, som i store dele af kampen var det bedre hold.
Midtjyderne fik pyntet lidt på resultatet til slut, og nærmede sig også et vildt comeback efter de begyndte at gå mere primitivt til værks med lange indkast og masser af indlæg, men det rakte ikke til mere end et 3-2 nederlag og en forpasset mulighed for at sætte FCK lidt til vægs i guldkampen.
Nederlaget sender FC Midtjylland fra førstepladsen til andenpladsen, men med to point op til Brøndby, og 27 point tilbage at spille om, er der stadig masser af muligheder for at bringe sig tilbage på toppen.
Midtjyderne har vundet 10 af de seneste 12 ligakampe, så selvom man ikke altid bliver blæst over af det spillemæssige, fejler resultaterne altså ikke spor.
Thomas Thomasberg må se bort fra en langtidsskadet Marrony, mens også Paulinho og Lee Han-beom er ude med skader. Joel Andersson er tilbage i truppen.
Karantæner:
AGF: Magnus Knudsen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Jensen-Abbew, Tingager, Anker – Links, Madsen, Poulsen, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Gabriel, Ingason, Bech Sørensen, Bak – Osorio, Sørensen, Gigovic, Simsir – Brynhildsen, Cho
Dom:
Seneste opgør mellem AGF og FC Midtjylland var et af sæsonens mest underholdende og mest dramatiske, men umiddelbart bør der ikke være endnu en målfest i vente søndag aften.
AGF scorede godt nok to gange mod Silkeborg senest, men kæmper stadig en del med chanceskabningen i åbent spil, og denne gang mangler de tilmed den dobbelte målscorer fra sidst, Felix Beijmo.
FC Midtjylland ser ligesom AGF farligst ud på standardsituationer, mens det spillemæssige lader en del tilbage at ønske.
Det dufter af et tæt og fysisk opgør mellem de to standhaftige mandskaber, og mon ikke, at det hele bliver afgjort på en dødbold? 1-0 til FC Midtjylland.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.75 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Carlo Ancelotti antyder farvel

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’
Kære FC København: Hvad venter I på?

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status