Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Jens Maae
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #achob #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Tre kampe, tre nederlag. Det har været en hård start på foråret for Jens Berthel Askous tropper, der sandt for dyden heller ikke har haft et nemt åbningsprogram. Først et nederlag ude mod Randers på 0-3, siden et nederlag til FCK hjemme i Horsens på 0-2 og senest et nederlag til FCM på 0-1 i Herning.
De kommer selvfølgelig tættere og tættere på, hvis man udelukkende kigger på resultatet, men det skal også snart være for Horsens, der midtvejs i Superligaen har hele 11 point op til FC Nordsjælland, der er over nedrykningsstregen.
Derfor er der behov for point, og dem jagter man nu mod OB. Men opgaven er bestemt ikke gjort nemmere af, at Horsen har visse skadesudfordringer. James Gomez er tilbage i truppen efter endt skade, mens Jannik Pohl ligeledes er med til søndagens kamp trods tidligt exit mod FC Midtjylland.
Lejesvenden Nikolas Dyhr sad over mod FCM, da han var skadet, men han er igen at finde i Horsens-truppen. Samtidig virker Jonas Thorsen på nuværende tidspunkt ikke til at være 100 procent, og han er startet ude de sidste par kampe.
Magnus Jensen er fortsat ude af truppen med en skade.
OB:
Hør, vi havde egentlig afskrevet OB i kampen om at komme i top seks, men fynboerne spræller videre og lever, efter det blev til 0-0 mod AGF senest. Det skyldes i høj grad, at SønderjyskE har tabt de sidste par runder, og at AaB heller ikke har vundet.
Man kan forvente lidt mere af det samme, som man så mod AGF, for banen i Horsens har heller ikke set for god ud til at indlede foråret. Dog ikke så slemt, som det har set ud i Odense.
Jakob Michelsens tropper har fire point op til SønderjyskE på sjettepladsen med seks runder igen af grundspillet, og klubben har et på papiret spændende program, der udover Horsens tæller Randers, SønderjyskE og Vejle i de følgende kampe.
Emmanuel Sabbi vender tilbage efter overstået karantæne. Jørgen Skjelvik har været ude i starten af foråret og er det fortsat i søndagens opgør, hvor også Mads Frøkjær-Jensen sidder ude med en hovedskade. Tilmed er Kasper Larsen og Oliver Lund på skadeslisten.
Robin Østrøm viste lovende takter på venstrebacken og kan måske få chancen igen, eftersom han er med i truppen.
Karantæne:
AC Horsens: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-5-2): Delac – Kiilerich, Ludwig, Reese – Nymann, Jacobsen, Prip, Hansson, Buus – Brock-Madsen, Brajanac
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Larsen, Tverskov, Østrøm – Kløve, Drachmann, Okosun – Opondo, Jebali, Lieder
Profilen:
Ayo Simon Okosun vender tilbage for at møde sin tidligere klub AC Horsens. Den stærke midtbanespiller fra OB har flere gange været med til at redde Horsens i Superligaen, og nu er klubben altså i store problemer uden den dygtige header. Hold øje med Okosun, der kan få mange voldsomme dueller i luften mod Horsens.
Vidste du, at..:
Horsens’ helt store problem i denne sæson har været, at klubben ikke har scoret nok mål. Bare 10 er det blevet til i de første 16 runder af Superligaen. Det er ikke nok, hvis man skal overleve i dansk fodbolds bedste række.
Dom:
Et opgør, der forventes at blive tæt. OB er lidt svære at blive klog på. Man taber hjemme til Lyngby, men vinder i Farum.
Omvendt har Horsens endnu ikke vist noget, der får en til at tro på, at holdet kan overleve i Superligaen. Klubben har bare scoret 10 gange og står noteret for syv point i 16 kampe.
Vi tror heller ikke, det bliver denne gang, at Jens Berthel Askou får en sejr. Men vi tror, han får et point på en svær bane i Horsens. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Tager Conrad Harder i forsvar

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status
Kære FC København: Hvad venter I på?

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot

Kasper Schmeichel på fornem liste