Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 18.30
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabrfc #sldk
Holdnyt
AaB
Så har Lars Friis også prøvet at tabe som AaB-træner. Efter sejre over OB og Brøndby IF i sine to første kampe som nordjydernes cheftræner, løb de ind i et nederlag, da topholdet FC København kom på besøg.
Nu skal de så forsøge at komme tilbage på sporet, når Randers FC gæster Nordjylland fredag aften.
Og det bliver en vigtig kamp om fjerdepladsen. AaB er aktuelt nummer fire, men har kun to point ned til Randers FC, så nordjyderne kan udnytte kampen til at slå et hul ned til kronjyderne. Endvidere kan AaB med en sejr holde snor i – eller potentielt overhale – Brøndby IF i kampen om tredjepladsen. Der er aktuelt to point mellem AaB og BIF.
Lars Friis og kompagni må dog se bort fra karantæneramte Kristoffer Pallesen samt skadede Magnus Christensen, Pedro Ferreira, Gudmundur Thorarinsson og Rufo. Anders Noshe er også ude, da han er med U16-landsholdet.
Til gengæld kan anfører Lucas Andersen komme i aktion for første gang i sæsonen efter en længerevarende skade, og det er utvivlsomt en bonus for AaB.
Randers FC
Randers FC har efter en lidt svingende start på foråret fundet fodfæste igen, og Thomas Thomasbergs mandskab fik en glimrende start på Mesterskabsspillet med en sejr over Brøndby IF på udebane.
Med den sejr kravlede de tættere på fredagens modstander, AaB, i tabellen, og som nævnt er de to hold blot adskilt af to point inden fredagskampen.
Randers FC har desuden også kun fire point op til Brøndby IF, så hvis et par resultater går kronjydernes vej, kan de sagtens ende som en del af kampen om bronzemedaljerne.
I kampen mod Brøndby måtte Frederik Lauenborg udgå med en skade i opvarmningen, så hans status er uvis, men i kampen startede i stedet Mads Enggård. Den 18-årige midtbanespiller overraskede helt vildt, og måske er han i spil til en startplads igen.
Senest måtte Thomas Thomasberg også se bort fra Alhaji Kamara, Marvin Egho, Mikkel Kallesøe og Joel Kabongo, der ikke var kampdygtige, ligesom Simon Graves heller ikke var med i den endelige truppen.
Karantæne
AaB: Kristoffer Pallesen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Granli, Fossum, Højholt, Ahlmann – Kusk, Makaric, Prip
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, H. Andersson, O. Bundgaard – Kehinde, Enggård, Johnsen, Ankersen – Hammershøy-Mistrati, Odey
Profilen:
Ja, han starter nok ikke inde, men fredagens kamp kan byde på et comeback til Lucas Andersen. Den 27-årige offensivspiller er en berigelse for AaB og Superligaen, når han er på banen, og hvis han er i nærheden af sit tidligere niveau, skal Randers FC holde et godt øje med ham, såfremt han kommer på banen.
Vidste du, at…:
Kampene mellem AaB og Randers FC har været meget lige i de seneste år, og hele fire af de seneste fem opgør mellem klubberne er endt uafgjort. En kamp i november 2020 var sidste gang, hvor det ikke endte uafgjort. Her tog AaB en 2-1-sejr i Randers.
Dom:
Det er en direkte duel om fjerdepladsen i Superligaen og mellem to særdeles velspillende og formstærke hold. Begge hold har således vundet to af deres seneste tre kampe.
Herfra lyder buddet, at de nordjyske værter trækker det længste strå fredag aften. De har vist lovende takter under Lars Friis – især offensivt – selvom de tabte til FC København senest, og de får hul på Randers FC’s defensiv. Det slutter 2-1 til AaB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Så presset er din Superliga-klub

En umulig mission at holde på ham

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!
Kære FC København: Hvad venter I på?

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk