Onughka jubler over FCK-tid: Fantastisk oplevelse

German Onugkha taler ud om sin tid i FC København, hvor han sender store roser til truppen og til Jacob Neestrup.



VB Parken (Tipsbladet): Der er langt fra Vejle til København.

I hvert fald, hvis man taler om fodboldholdene.

Vejle Boldklub er for tiden Danmarks førende elevatorhold, mens FC København er en ubestridt del af toppen af dansk fodbold.

Og den store niveauforskel er noget, German Onugkha har oplevet på egen krop, efter han i sommer tog toget til hovedstaden, hvor gennembruddet lod vente på sig.

Selvom han nu har bestilt en midlertidig returbillet til Nørreskoven, er han glad for sin tid hos FC København.

– For mig har det været en fantastisk oplevelse at spille sammen med så gode spillere, en rigtig dygtig træner. Mit forhold til dem er rigtig godt, siger German Onugkha til Tipsbladet og fortsætter.

– Jeg spillede ikke meget, men jeg arbejdede rigtig hårdt hver eneste dag, hvilket er afgørende, når man spiller med så talentfuld en trup hver dag.

– Selvom jeg ikke spillede meget, fortryder jeg bestemt ikke, at jeg skrev under på en kontrakt med FCK. Nu er jeg blevet en endnu bedre spiller, end jeg var før, på trods af den manglende spilletid.

Angriberen fik kun 347 minutters spilletid for Løverne i efteråret, fordelt på syv kampe, og selvom det ikke er meget for en forsvarende Superliga-topscorer, er det ikke noget, der har slået ham ud af kurs.

– Det er ikke min beslutning, om jeg spiller eller ej, så jeg kan ikke sige, om det var nok. Men hvis træneren tog beslutningen om, at jeg ikke skulle spille mere, så accepterer jeg det. Jeg er professionel fodboldspiller, så jeg må bare arbejde hårdt hver dag for at vise mig frem.

– Vi talte ikke om, hvorfor jeg ikke spillede, fordi jeg ikke mener, at det er et spørgsmål, jeg skal stille ham. Han er træner og ser altid, hvorefter han laver sin vurdering. Vi talte mere om fodbold, hvad jeg skulle gøre på banen, og hvordan jeg kunne hjælpe holdet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Håber ‘de’ vinder guld
FC København er lige nu på guldkurs i Superligaen, hvor de har overvintret på ligaens førsteplads, og German Onugkha håber bestemt, at de kører mesterskabet i hus. Han føler dog ikke, at det ville være noget, han ville have haft en nøglerolle i.

– Jeg vil være glad, hvis de bliver mestre, fordi jeg har set, hvor hårdt de har arbejdet som hold. De vil det så gerne og har fortjent det, hvis man spørger mig. Nu er jeg i Vejle, hvor jeg spiller i resten af sæsonen, så det er derfor, jeg siger ‘dem’ om FCK. Hvis jeg siger ‘vi’, så er det Vejle jeg tænker på.

– Selvfølgelig vil jeg føle mig som en del af det, men jeg synes ikke, at jeg 100 procent er med i det. Der er andre spillere, som har spillet mere end mig. De har knoklet for det og været mere med i det, end jeg selv, så jeg ville ikke sige, at jeg 100 procent ville have vundet mesterskabet.

Som Tipsbladet tidligere kunne afsløre, var der også interesse fra MLS i den stærke angriber, hvor der endda var en købsoption i spil i lejekontrakten. Derfor er det et godt spørgsmål, om fremtiden byder på en retur eller noget helt andet.

– Jeg kan ikke forudse fremtiden. Nu er jeg bare fokuseret på den kommende tid i Vejle. Når vi er færdige her, har jeg fortsat et år af min kontrakt med FC København, og så må vi se, hvad der sker, når vi kommer dertil.

– Selvfølgelig kommer jeg til at følge med i deres kampe. Jeg kommer til at heppe på dem, fordi det er min klub. Jeg har kun været der i et halvt år, men jeg føler mig som en del af klubben, og jeg ønsker dem alt det bedste, afslutter han.

Vejle og German Onugkha spiller deres første kamp i foråret søndag, når de tager en tur på kunstgræsset i Silkeborg. FC København skal først i aktion mandag, når de rejser til Randers.





Aggers drømmejob: ‘Der er intet, jeg hellere vil’



TOPNYHED

Så lang karantæne får Ramaj, Pentz og Mikkelsen


Villa jagter vildt comeback mod PSG

Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig



Sønderjyske henter vigtig sejr i bunden

Bo Henriksen på blokken hos topklub

Er Onugkha-effekten forduftet?

Intern splid i Pierre-Emile Højbjergs klub

Newcastle-træner fortsat indlagt



INTERVIEW

Hvem skal stå for Brøndby? Birk giver svar 


Spillede i Superligaen: Nu er han tæskedyr

Brugte over en halv milliard på agenter på et år

Christian Nørgaard har sagt undskyld

Marcel Rømer forlader Lyngby



INTERVIEW

Voldsom dommerkritik: ‘Han er mærkelig’


Modric køber sig ind i Championship-klub

– Højlund er blevet meget uretfærdigt behandlet

Nu reagerer Diant Ramaj

Tidl. Real Madrid-spiller var tæt på islandsk klub

‘Hvis man ikke må det i et derby, hvad må man så?’


TOPNYHED

Jan Bech: Pentz skal ikke provokere, men…


Genfødt: Luther Singh med vild bedrift

Stjerneadvokat: FCK-profil risikerer fængsel

Jagtet af Kvistgaarden: Det er vigtigere

Kalder anmeldelse “fjollet”: ‘Ramaj får to dage’



Keeper-bøvl i Brøndby? Kan ende i vild situation

Dommerekspert: ‘Spild af 25.000, Brøndby’

Brøndby appellerer rødt kort

Så tæt var Mathias Kvistgaarden på at misse derby

Niels Frederiksen: ‘Kæmpe fiasko for Danmark’

Frederik Birk amok – Brøndby modtaget som helte

Derby-ballade på forsiderne i udlandet

TV-ekspert koger: Han spiller nok ikke i FCK igen


INTERVIEW

Achouri kogte over: Skubbede til mig hele kampen


Afbryder interview: – Kom her Gifty!

Empoli kan nette mod svækkede Napoli

Jacob Neestrup: ‘Han er en voksen mand’

Tøffe ryster på hovedet: Fatter jeg ingenting af!

Ikke helt enig med Riemer: ‘Det må han jo synes’

Sulten Nathan Trott: ‘Jeg er klar’

Svensk angriber brillerer i FCN-sejr

Driller FCK og BIF: – Har lidt større problemer

Eriksen startede inde i stor United-nedtur

Mbappé ser rødt i Real Madrids smalle pligtsejr

FCN-profil med hattrick: Se alle målene her!

Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

Av! Det er en kæmpe gave til FCK og BIF, kære FCM!

Delaney revser sig selv: ‘En kolossal fejl’

Vilde scener: Slåskamp på Sektion 12

Pinlige derby-scener: Uværdigt!

Skandaløse scener i Parken: ‘Det er utilgiveligt’

Kæmpe FCK-chok: Mareridt i Parken!

Den vil han huske på sit dødsleje

Frisparksperler giver Viborg sejr over Silkeborg

Sådan gik det, da AGF og Midtjylland delte

Neestrup meldes på blokken i Bundesliga-klub