Nyt tiltag er et opråb: Får ikke konsekvenser i DK

Flere klubber og spillere har en tætpakket kalender, hvor der er kampe hver tredje dag. Et nyt tiltag forsøger ifølge Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, at belyse problematikken fremadrettet.



Nations League, forslag om VM hvert andet år og flere internationale turneringer presser en i forvejen tætpakket kampkalender.

Det gælder selvfølgelig de klubber og spillere, som er med på landsholdet og deltager i flere forskellige klubturneringer. Ifølge undersøgelser lavet af Fifpro kan kampe med mindre end fem dages mellemrum påvirke spillernes helbred.

Derfor har Fifpro, spillernes internationale fagforening, og World Leagues Forum, sammenslutningen af professionelle fodboldlligaer, indgået en aftale mandag i Geneve. 

Aftalen skal i alt sin enkelthed beskytte basale principper i forholdet mellem spiller og klub – herunder at fokusere på hyppigheden af kampe.

World Leagues Forum repræsenterer også den danske Superliga, men Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, mener ikke, at tiltaget får direkte konsekvenser i Danmark.

– Den her aftale har ikke direkte konsekvenser i en dansk sammenhæng. Så mange kampe har vi ikke på grund af, at vi ikke har to pokalturneringer, og vi har også en lang vinterpause. Lige nu er vores kampantal ikke der, siger han til Tipsbladet.

– Vi interesserer os jo rigtig meget for spillerne og spillernes helbred, fordi det er et vigtigt aktiv for klubberne. Som den danske kampkalender er lige nu, så tror jeg, at det er indenfor rækkevidde, at spille de kampe som skal spilles. Vi har ikke to pokalturneringer, og det handler også om, at man justerer sine trupper i forhold til de kampe man skal spille.

Formanden peger dog på, at der istedet er tale om et fremadrettet opråb, hvor man vil have større fokus på at begrænse nye initiativer, som kan presse kampkalendrene yderligere.

– I min verden er det her en manifestation af, at man bliver nødt til at tage det her alvorligt, siger Claus Thomsen, hvorefter han uddyber.

– Det udtrykker, at der er en alliance mellem arbejdsgiver og Fifpro om at give spillerne nogle ordentlige vilkår. Det er et komplekst felt, hvor det kun er et fåtal, som spiller alle de her mange kampe, hvor nogle hensyn skal balanceres. Men i udgangspunktet er det rigtig fornuftigt, og det handler om, at man skal lade være med at opfinde alle mulige nye turneringer.

Claus Thomsen peger også på, at det hos klubberne handler om trupsammensætning og størrelse på trupperne, fordi hvis man eksempelvis lukkede en af to pokalturneringer i England, så ville det gå ud over indtægterne hos mange af landets mindre klubber.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken