Til nytår skal Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov til Californien for at spille for det nye MLS-hold San Diego FC, der er ejet af Mansour Group, Right To Dream og FC Nordsjællands fælles ejer.
Som Tipsbladet kunne afsløre sidste år, koster det endog særdeles mange penge, i omegnen af 3,5 milliarder kroner, for Mansour Group overhovedet at få retten til at skabe det nye hold i San Diego.
Førnævnte Ingvartsen og Tverskov bliver langt fra de eneste spillere, der skal hentes til relativt dyrt, og der stopper investeringerne ikke.
I en artikel med interview med Right To Dream-stifter og FC Nordsjælland-formand Tom Vernon opgøres prisen på det nye fodboldakademi, San Diego FC satser stort på, til 150 millioner dollar, svarende til lige over en milliard danske kroner.
Og forbilledet til arbejdet bliver det ungdomsfokus, FC Nordsjælland og Right To Dream i Ghana har.
– Det, vi har opnået i FCN set i forhold til perspektivet på banen, er modellen. Der er et par nøgleelementer. Det ene er vores spillestil, som er respekteret og anset i Skandinavien og store dele af Europa som en fremragende stil til for alvor at udvikle spillere samt at underholde, siger Tom Vernon i et interview med The Guardian.
Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at Right To Dream og Mansour Group på sigt er interesseret i at overtage en klub i engelsk fodbold, og at Mansour Group havde samtaler med tidligere ejer Mike Ashley om et køb af Newcastle United.
Men man har med vilje valgt USA, fordi sportsmodellen og synet på sport ifølge Tom Vernon passer mere naturligt til Right To Dream.
– I England ville det være en kamp om fortællingen. 'Altså, vi har gjort det sådan her i 100 år, hvorfor skal vi lave alt for meget om på det?' Jeg kan forestille mig Right To Dream i England en dag, men vi vil gerne bevise vores koncept i et lidt mere modtageligt marked, hvilket forklarer, hvorfor vi valgte at tage til Californien, siger Tom Vernon.
Som Tipsbladet har beskrevet, kommer det nye fodboldakademi og fodboldklubben i San Diego til at ligge så tæt på grænsen til Mexico, at det nye amerikanske fodboldprojekt også vil kunne rekruttere spillere fra den mexicanske millionby Tijuana.
På sigt kan den nye klub i San Diego også komme til at hente profiler direkte fra de sydamerikanske ligaer i Argentina og Brasilien, og i interview med Tipsbladet er der også blevet åbnet for, at der bliver udvekslet flere trænere og spillere.
Med FC Nordsjælland i fysisk og sportslig tæt afstand på Premier League og de øvrige topligaer i Europa ligner FCN dog fortsat den oplagte destination for Right To Dream-spillere fra såvel Danmark og Ghana som USA og Egypten, der har potentialet til at spille i Europas største ligaer.

Så presset er din Superliga-klub

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie
Kære FC København: Hvad venter I på?

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø