SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): FC Midtjylland er på jagt efter en stor overraskelse, når man torsdag aften møder Real Sociedad på udebane.
Midtjyderne spiller europæisk for fjerde gang på fem sæsoner, og mens det sandsynligvis kommer til at kræve alt, holdet har i sig, og en god portion held, hvis man skal videre i Europa League, har FCM haft gode resultater før.
Tipsbladet har samlet FCM’s fem bedste resultater i Europa her.
1-0 ude over Manchester City i 2008
Manchester City var en klub i kaos, der et par uger senere, lige efter returkampen mod FC Midtjylland, blev solgt til deres nuværende og helt ekstremt rige ejere, emiratet Abu Dhabi.
Men derfor blev FC Midtjylland stadig ikke regnet for noget, og man kunne godt fornemme det i kampen, som FCM fik lov at sætte et uventet stort aftryk på.

Danny Olsen scorede det enlige mål på tørt hug fra kanten af feltet, og midtjyderne kunne såmænd også have scoret yderligere, hvis de havde haft en smule ekstra held og dygtighed i tilløbene mod et noget uengageret City-mandskab.
Returen endte i knuste ulve-hjerter via et ufortjent City-mål fra FCM-stopperen Danny Califf i dommerens tillægsminutter og så sejr i straffesparkkonkurrencen, men sejren i Manchester var stadig flot.
1-1 ude mod Southampton i 2015
Southampton klinger måske ikke af det helt store i disse dage, hvor holdet med danske chefer nu for anden gang på 24 måneder rutsjer ud af Premier League efter overhovedet ikke at have været god nok til bedste række.
Men dengang var Southampton en krydsning af, hvad Brighton de seneste år og Nottingham Forest i denne sæson har været i verdens stærkeste fodboldliga.
Der var store forhåbninger til, at Ronald Koeman kunne holde Southampton inde i billedet til Europa-pladser i toppen af rækken, og selv om de store spillersalg var begyndt, havde Southampton den helt forrygende Sadio Mané i front og et vældig dynamisk og hurtigt hold.
Southampton forsøgte at sætte sig igennem på tempoet, men i en fremragende kamp af defensiven, målmand Johan Dahlin og Tim Sparv som det store bindeled foran forsvarskæden skabte den ny FCM-træner Jess Thorup et fantastisk flot resultat, hvor et mål af Morten ‘Duncan’ Rasmussen i returkampen i Herning sendte FCM i Europa League med samlet 2-1.
Bedriften blev ikke mindre af, at FCM lige havde lidt en forfærdelig skuffelse ved at ryge ud i kvalifikationen til Champions League mod et meget jævnt APOEL fra Cypern.
Det var reelt FCM’s største hidtil bedrift i Europa, og det skulle blive bedre endnu.

2-1 hjemme over Manchester United i 2016
Det var sandt for dyden ikke det Manchester United-hold, vi havde kendt fra Ferguson-æraen, og halvandet år inde i Louis van Gaals regeringstid var hollænderen også ved at være metaltræt.
Da Tipsbladet talte med hollænderen på pressekonferencen før kampen, beklagede van Gaal siger over den manglende tålmodighed og interesse for talentudvikling, mens de britiske journalister og United-fans spurgte sig selv, om bunden snart var nået.
De efterfølgende ni år har trods et par andenpladser og trofæer i pokalen og Europa League vist, at van Gaal-æraen ikke var så slemt endda, men slem var oplevelsen for United i Herning.
Gæsterne kom foran og så trods uinspireret spil ud til at klare skærene, men Pione Sisto og unge Paul Onuachu gjorde en flot figur og gav FCM en yderst overraskende men som sådan fortjent sejr.
I returen fik en total ukendt Marcus Rashford fra U/23-holdet, som superstjernen Wayne Rooney ikke anede hvem var, debut og kørte rundt med André Rømer, men for det daværende FC Midtjylland var United-sejren hjemme det største hidtil.
4-1 hjemme over Slavia Prag i 2020
Det var corona-tid, alting var mystisk, og efter det enlige gruppespil i 2015 hang dynen igen over FC Midtjylland i Europa.
Man kunne ikke klare sig og tabte snævre kampe, når presset var størst.
Men i de vanvittige uger, hvor der i efteråret skulle spilles Champions League-kvalifikation på tomme arenaer, slog FCM til, ikke mindst mod Slavia Prag.
Det begyndte, helt upassende, med fyrværkeri ved kickoff, og røgen var ikke blæst væk endnu, før Slavia var foran.
FCM var dybt presset, og Sory Kaba udlignede men brændte så et afgørende straffespark, da der var seks minutter tilbage på uret.
Til FC Midtjyllands held viste det sig, at målmanden ifølge VAR-billederne var gået før tid.
Alexander Scholz tog kuglen og sparkede sikkert andet forsøg fra 11 meter i kassen, og så knækkede de hårdtarbejdende gæster.
FCM fik kun to uafgjorte fra det efterfølgende gruppespil (mod Liverpool og Atalanta), men det har her, FCM’s nu fem gode år i Europa begyndte, og også på turen til Liverpool, kimen til det nuværende ejerskab blev lagt.

5-1 over Lazio hjemme i 2022
Mesterskabet var endt hos FC København, Bo Henriksen blev fyret, og afløseren Albert Capellas havde svært ved at komme igennem med sine ideer om en ny og langt mere boldbesiddende stil.
Men i Europa League gik det fint, og kampen mod Lazio blev spillemæssigt den bedste, FC Midtjylland nogensinde har spillet i Europa.
Emiliano Martínez spillede forrygende på den defensive midtbane og blev her en mand, de store klubber i Europa ville have fat i, men ingen kunne overstråle Gustav Isaksen.
Isaksen kørte rundt med superstjernerne fra Rom, der sjældent havde oplevet noget lignende, og Lazios spillere og trænerstab roste den blonde midtjyde til skyerne efter kampen.
Lazio endte så også med at betale over 100 millioner kroner for Isaksen den efterfølgende sommer, hvor danskeren her i 2024/25-sæsonen er ved at slå sit navn fast i italiensk fodbold.

Så presset er din Superliga-klub

‘Det er målet i Parken’

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’
Kære FC København: Hvad venter I på?

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen