Ny FCM-stjerne: Lås ham ikke fast, Bo Henriksen

Bliv meget klogere på FC Midtjyllands nye midtbanespiller fra Brasilien.



Charles.

Det er navnet på FC Midtjyllands nye midtbaneprofil, som klubben onsdag præsenterede på en femårig aftale. Navnet er formentlig også det eneste, den gennemsnitlige fodboldfan i Danmark kender til den 25-årige brasilianer, som FCM har hentet i Ceara. 

I Brasilien er Charles imidlertid et ganske velkendt navn. Det fortæller Peter Arnholdt, der er journalist og følger brasiliansk fodbold tæt.

– Han er en defensiv midtbanespiller, som er en dygtig bolderobrer, og han er god til at holde spillet i gang. Han er fysisk stærk og har et ret fint skud fra distancen. Han distribuerer boldene fint fra sin centrale position, og så tager han mange dybe løb og har nogle rigtig gode lunger, siger Arnholdt til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det er ikke en offensiv stjerne, FC Midtjylland har købt. Det er en spiller, der ligger og samler boldene op på midtbanen.

Når snakken falder på FC Midtjyllands nye midtbanemand, er der med det samme én sekvens, der dukker op i Peter Arnholdts erindring.

– Når jeg tænker på Charles, tænker jeg på et derby i staten Ceara mellem Ceara og Fortaleza, hvor han modtog en umulig bold i dybden ude i højre side, men fik kastet sig frem og dirigeret den ind foran til forreste stolpe, hvor deres store stjerne scorede, fortæller han.

I Ceara huserede Charles centralt i en 4-4-2-opstilling. I FC Midtjylland skal han formentlig indgå i en 4-2-3-1-formation, med mindre Bo Henriksen har tænkt sig at revolutionere holdet efter Brian Priske.  

Selv om Charles er mere defensiv, end han er offensiv, har Peter Arnholdt et godt råd til FC Midtjyllands cheftræner.

– Hvis jeg var Bo Henriksen, ville jeg ikke låse ham fast på en 6'er. Så skal man i hvert fald spille med to 6'ere, og det gør FC Midtjylland jo også for det meste. Han skal have lidt frihed til at rykke med frem og ikke bare have en rolle, hvor han skal sikre rummene foran midterforsvaret.

– Han er meget populær i Ceara, fordi han har en vildskab i sig. Han er en fighter af guds nåde, og det er noget, man godt kan lide i Brasilien. Han kæmper for den trøje, han har på, og Ceara-fansene er rigtig kede af, at han skal væk, siger journalisten.

Peter Arnholdt fastslår desuden, at én af de myter, der ofte klæber sig til brasilianske spillere, der kommer til Europa, ikke gælder Charles.

– Han kommer fra det sydlige Brasilien, og der er lidt koldt. Der er i øjeblikket syv grader, så den der med, at brasilianere ikke kan spille, når det er koldt, gælder i hvert fald ikke Charles. Han er vant til at spille i kulde. Han er selvfølgelig også vant til at spille i varme, men det er ikke sådan, at han hellere vil sidde i en sauna, så snart det bliver koldt i Danmark.

Peter Arnholdt spår brasilianeren gode muligheder for succes i Danmark. Starten på opholdet i FC Midtjylland bliver afgørende.

– Det hele afhænger af, hvordan han responderer til de krav, der er på banen. Jeg ved ikke, om han taler engelsk, så der vil helt sikkert være noget integration. Men det er helt klart en fordel for ham, at han har Evander, Paulinho og Junior Brumado at læne sig op ad. 

– Den store lakmustest for Charles er den samme som for alle andre brasilianere, der kommer til Europa. Det bliver mere kompakt, og han vil få mindre tid på bolden. Hvordan klarer han den omstilling? Det bliver spændende. Han har lidt store bevægelser og ikke nogen eminent teknik. Han er meget højrebenet, og det kan gå i en liga, hvor der er plads, men det bliver sværere for ham i Danmark, slutter Peter Arnholdt.

I FC Midtjylland er Charles med al sandsynlighed udset som afløser for Frank Onyeka, der er tæt på at skifte til Premier League-oprykkerne Brentford FC. 






Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Netmasker blafrer i Bretagne-derby



Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FCM-komet udgik med skade: Her er status



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?


BIZART

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot


Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer



Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste

AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Panik i AaB: Minder om Zornigers sidste tid

Uforstående Michael Laudrup: ‘Hvad laver du’?

‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB