Nu vil han slå vanvittig Superliga-rekord

Thomas Mikkelsen er ikke slet ikke færdig med at spille Superliga-fodbold.



(Vejle Stadion) Tipsbladet: ‘Det handler kun for mig om, at få en kamp mere, en kamp mere’

Han er 41 år gammel.

Alligevel lignede Thomas Mikkelsen en ung vårhare, da han i de døende minutter af kampen mellem Vejle og Brøndby fløj op i hjørnet og lavede en pragtredning på Musa Juwaras afslutning, hvilket sikrede et enkelt point til udeholdet.

Han selv er dog ikke overrasket, da han dagligt knokler for at få chancen for at spille.

– Det er det eneste, det handler om. Jeg kommer ikke til træning fem-seks gange om ugen for at sidde og hygge mig i et hjørne. Jeg kommer til træning for at få de her kampe. Nu må vi tage til takke med 2-2 i dag. Det er vi ikke tilfredse med, men sådan er det.

– Det er halvandet år siden, at jeg sidst spillede en Superliga-kamp, men alder er bare et tal, jo. Jeg føler mig ikke som en på 41, men 33 – bare citer mig for det, fortæller han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Chancen i dag kom, efter at Patrick Pentz måtte melde afbud med sygdom, og Gavin Beavers samtidig sad ude med en skade. I første halvleg lignede det kort, at den erfarne keeper lige skulle have banket rusten af, da en bold trillende var på vej i kassen, fordi han gled. Derfor blev han spurgt, om han havde styr på den.

– Det ender jeg med at få, der kan I se, hvor hurtig jeg stadigvæk er, så det er ikke noget problem. Ej, det er klart, at det er en glat bane. Det var godt, at jeg nåede den – det havde set dumt ud.

– Jeg kan sige så meget, at efter den situation bankede jeg mine støvler af hvert femte minut for at få græsset ud af støvlerne.

Artiklen fortsætter under billedet.

German Onugkha overlistede Thomas Mikkelsen to gange søndag eftermiddag. Foto: Alamy

Jagter helt vild rekord!
Til sommer har han kontraktudløb i Brøndby, men selvom alderen er ved at være i den høje ende, er målmanden ikke klar til at stoppe endnu.

– Jeg tænker, at jeg er langt fra at være færdig med at spille fodbold, men hvad derfra, det ved jeg ikke. Det må vi tage til den tid, men jeg synes, det er lidt tidligt at snakke om med 4-5 måneder tilbage.

– Jeg tror, at hvis man kommer ud og ser vores træning, så kan man høre, at jeg er en af dem, man kan høre allermest, så motivationen er der stadigvæk.

Målsætningen er klar for målmanden, som søndag overhalede Lars Høgh som den tredjeældste Superliga-spiller nogensinde. Han holder sig fint med træning og den rigtige ernæring – han vil være rekordholder.

– Jeg har et mål for resten af min karriere, det er at slå ham, der er ældst i Superligaen. Det er 45. Nu ligger jeg nummer 3. Det er det eneste mål, jeg har.

– I dag slår jeg Lars Høgh. Jeg havde ham i Brøndby, og han udtog mig til min eneste landskamp, hvor jeg sad på bænken, så mig og Lars havde et virkelig godt forhold til hinanden. Så det er stort at slå ham.

Det er John Hansen, der lige nu har rekorden for at være den ældste til at spille i Superligaen, da han spillede en kamp i en alder af 45 år, fem måneder og 11 dage.





Dansk stjerne i modvind: ‘Patetisk’



KARAKTERER

Umuligt – Parken sendt i chok


Forsøgte vildt sakse: – Reaktionen var det værd

Profil frygtede tilbagefald: Hårde 24 timer



Anders Dreyer med drømmedebut i MLS

Dagens Spilforslag: Trætte ulve spiller målfattigt

Bizart selvmål: Den fejl laver vi ikke ved 0-0

‘Jeg tror, Neestrup har råbt og skreget’

En dårlig skuespiller – han vinder aldrig en Oscar



KOMMENTAR

Forbandelsen brudt: Magten er skiftet


Slagtet af Ronaldo – nu reagerer Thomas Gravesen

Neestrup med opråb – vil have stoppet FCM-finte

Suzuki blæser derudad: Kræver mere af sig selv

Begejstret Gravesen: Et tronskifte i dansk fodbold



KARAKTERER

Helt ufatteligt – han sælger sit hold


Salah fortsætter sit show i ny City-nedtur

FCK rykker fra guldrival

Flyvende på Treo og adrenalin: Nu kører vi!

Irriteret AaB-boss: Vi er for søde 

AGF’er ‘snydt’ af holdkammerat: Nej, nej, nej! 

Chokerer alle! Følger du med, Neestrup?

Sådan besejrede FCK FC Midtjylland i Parken

Derfor starter FC Midtjylland-stjerne ude mod FCK

Storklub lurer på FC Nordsjælland-spiller



Mange ændringer: Sådan starter FCK og FCM

AaB ydmyget: ‘Har italesat det hver eneste dag!’

FCN udnytter sønderjyders sløje defensiv

Mortensen når milepæl i AGF’s åbningsfest mod AaB

I det her tempo bliver han solgt for 25 mio!

Sådan gik det, da Brøndby delte mod Vejle

FC København – FC Midtjylland

Bombe: Brøndby har 41-årig på mål mod Vejle

Sådan gik det, da AGF tævede AaB

Sådan gik det, da Nordsjælland slog Sønderjyske

– Det er nok mere i FCK-lejren, der er bekymringer

Her er opstillingerne til 14-kampene i Superligaen

Officielt: Nu får legenden chancen

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Stor FCM-profil klarmeldt til brag mod FCK

Siet fra til AGF’s kamptrup

Brøndby-profil: ‘Han er et våben’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FCM-chef reagerer på FCK-melding: Har en pointe

Brøndby-problemer: Målmand er skadet

Danskere kan blive holdkammerat med De Bruyne

AGF – AaB

Dansker kørt væk i ambulance

FCK-boss: Har kostet stort tocifret millionbeløb

Mikael Uhre bomber videre i USA

Dagens Spilforslag: Grus i målmaskiner i München

Barcelona slår bundhold

Var Superliga-profil – i dag bomber han som amatør

Superliga-veterans opråb: Godt med ældre spillere

Roser Brøndby-spiller: Jeg elsker hans intensitet