Mesterhold i dialog med Kvistgaarden

Ifølge Daily Express har Celtic taget kontakt til Mathias Kvistgaardens lejr. Den skotske klub ventes ikke at gå efter Kvistgaarden i januar, medmindre Kyogo Furuhashi bliver solgt.



Celtic har længe været interesseret i Mathias Kvistgaarden, og nu forlyder det, at den skotske storklub har optrappet jagten på Brøndby IF-stjernen.

Ifølge Daily Express har Celtic nemlig været i kontakt med Mathias Kvistgaardens bagland siden begyndelsen af januar, fordi Glasgow-klubbens cheftræner Brendan Rodgers er interesseret i at forstærke Celtics frontkæde.

Daily Express skriver, at det er ‘usandsynligt’, at de skotske mestre går efter Mathias Kvistgaarden her i januar – medmindre den japanske angriber Kyogo Furuhashi forlader Celtic denne vinter.

Ifølge Daily Express er det meget muligt, at Furuhashi forlader Celtic her i januar, da MLS-klubben Atlanta United meldes meget interesseret i japaneren.

Den 22-årige Mathias Kvistgaarden leverede en virkelig stærk efterårssæson i Brøndby, hvor det blev til 14 mål i 22 kampe, selvom han også var plaget af skader. Allerede i det første afsnit af Tipsbladets nye podcast ‘Transfer Talk’ lige før jul kunne Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini fortælle, at Kvistgaardens skadesproblemer bestemt ikke har fået Celtics interesse i Brøndby-stjernen til at kølne.

– Nej, for Celtic er nærmest blevet for lille en klub. Hvis han fortsætter sådan her, med de her stats, så kan Celtic jo ikke følge med længere. Det er nu, de skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det dengang fra Farzam Abolhosseini.

Ifølge Daily Express har Mathias Kvistgaarden været på Celtics radar i 18 måneder, og avisen skriver endvidere, at klubber fra England og Tyskland også følger den danske bomber tæt.

Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes udtalte i sidste uge, at han i udgangspunktet ønsker at holde sammen på truppen.

– Vi ønsker at have et stærkt hold, hvilket betyder, at vi ønsker at holde fast på vores bedste spillere, da vi ønsker at være en succes ved sæsonens afslutning og derefter. Men man kan ikke altid kontrollere, hvor meget der sker, da man ikke ved, hvilke tilbud der kommer ind. Det er tidligt i vinduet, så det vil ikke være seriøst at give et bud på antallet af aktiviteter, lød det her fra Benjamin Schmedes.

Mathias Kvistgaardens kontrakt med Brøndby løber frem til sommeren 2027.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske



Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’



Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det