Massiv interesse for Noah Sahsah

FC Københavns Noah Sahsah bider negle i transfervinduets sidste timer, da man lige nu overvejer hans fremtidige muligheder.



FC København har styrket offensiven med Elias Achouri, Jordan Larsson og Mohamed Elyounoussi denne sommer, og det er en skarp konkurrence, når man som ung banker på til førsteholdet.

Det gør 18-årige Noah Sahsah, som er en stor profil på FC Københavns U19-hold. Det har kantspilleren været i en del sæsoner, men nu begynder han at være klar til at tage det næste skridt.

Og det hedder førsteholdsfodbold, men i og med at vejen dertil ser svær ud i FC København, så holder man ifølge Tipsbladets oplysninger øjne og ører åbne i transfervinduets sidste timer, hvis den rette mulighed skulle opstå.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der således masser af interesse. Belgiske, hollandske og italienske klubber har vist interesse, mens bejlerne også er til stede i Superligaen. Man kigger primært mod en lejeaftale med en købsoption, men det er formentlig her, at FCK ser nogle knaster, da de ser et stort fremtidigt lys i ham.

I udlandet er der hovedsageligt muligheder på interesserede klubbers U23-hold, hvor offensivspilleren over tid skal spille sig ind i førsteholdstruppen. Men lige nu og her vil man have Noah Sahsah til at tage det næste skridt på seniorniveau.

Noah Sahsah har spillet i FC København i størstedelen af sit liv, og derfor drømmer han om at slå igennem i hjerteklubben.

– FCK er jo min barndomsklub, hvor jeg har spillet i mange år nu. Siden jeg var fem-seks år, så jeg har været her i efterhånden et stykke tid. Jeg kender de fleste mennesker, klubben og det rundt om rigtig godt, så det vil være en stor drøm at slå igennem her. Og så selvfølgelig på et senere tidspunkt komme ud på den helt store scene, sagde han til Tipsbladet tilbage i februar.

Det kan også meget vel blive aktuelt, for det er mindst lige så sandsynligt, at Noah Sahsah bliver i FC København. Efter københavnernes kvalifikation til Champions League, venter der klubbens U19-hold seks kampe i ungdommens Champions League, hvilket er en stor scene at kunne vise sig frem på.

18-årige Noah Sahsah har endnu sin Superliga-debut til gode, men han har fået to indhop for FC København i pokalturneringen og Conference League. I sidste sæson smadrede kantspilleren U19-ligaen med 18 fuldtræffere.

Han er på kontrakt frem til 2025.





Presser på for at lande en aftale med Ancelotti



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller



Thomas Frank hylder ustoppelig duo

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie



Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!