Mads Davidsen om Brøndby: Vi skal have skabt en storklub igen

Brøndby IF har tilknyttet Mads Davidsen som konsulent, men hvad bliver hans rolle helt præcis i klubben? Interview med Mads Davidsen her.



Brøndby IF har tilknyttet Mads Davidsen i en rolle som rådgiver frem til udgangen af januar 2020, det meddelte klubben i sidste uge.

Mads Davidsen er vendt hjem til Europa efter en årrække i Kina, hvor han startede som chef for Ebbe Sands akademi, men også nåede at være assisterende træner for blandt andre Sven-Göran Eriksson i Guangzhou R&F og teknisk direktør i Shanghai SIPG, der blev kinesiske mestre med danskeren i klubben.

Mads Davidsen er tidligere U19-træner i Brøndby IF, og dermed er han altså tilbage under vante himmelstrøg. Det nyder han at være, fastslår han over for tipsbladet.dk.

Mads, hvad bliver din præcise opgave i Brøndby IF?

– Jeg er ansat som konsulent og skal rådgive og hjælpe klubben og ledelsen rent fodboldstrategisk, så vi får skabt en filosofi, metodik, rekruttering osv. implementeret på tværs af alle hold og afdelinger – fra førstehold til akademi. Den proces har Ebbe som sportslig ansvarlig sat sig i spidsen for, og den vil jeg gerne støtte. Så klubben hænger sammen på alle leder og kanter, og alle arbejder i samme retning – for klubben.

– Den erfaring har jeg med mig fra Shanghai SIPG FC, hvor vi ’boksede opad’ og over tid konstant lå placeret over vores budget, som ellers ofte vil definere din placering i fodbold. Derudover vil jeg stille mit netværk og viden til rådighed, så vi også får koblet den svære balance med at bygge noget op over tid samt præstere på den korte bane. Fodboldens evindelige udfordring, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.

Du har tidligere været i Brøndby – hvad betyder klubben for dig?

– Det er reelt et svært spørgsmål, hvor jeg måske burde lyve og sige, at den betyder alt. Men jeg er med tiden blevet så motiveret af og passioneret omkring fodboldspillet og udviklingen af spillere, mennesker og koncepter, at jeg ikke længere for alvor har nogle hold, jeg føler en tættere tilknytning til. Når det så er sagt, så var det reelt en af årsagerne til, at jeg faktisk vender tilbage, for min plan var ikke at arbejde i Danmark lige nu, men jeg kunne mærke, at jeg fik en følelse i maven, da Ebbe ringede – at jeg havde lyst til at komme tilbage og hjælpe en klub og en masse mennesker, der har gjort rigtigt meget for min karriere også.

Hvordan oplever du potentialet i Brøndby?

– Det er igen en af hovedårsagerne til, at jeg sagde ja til projektet. Når jeg nu arbejder som konsulent og får tilbud, så kigger jeg meget på klubbers volume og potentiale samt muligheden for at påvirke ledelsen i den retning, jeg tror på. Og her passede tingene sammen. Klubben vil gerne den vej her, Ebbe er sportsdirektør og driver denne udvikling, og vi har arbejdet sammen tidligere og kender derfor hinanden indgående og er afklaret med, hvor vi har hinanden, så det er en fordel fra start.

– Og Brøndby betyder meget for rigtigt mange mennesker, så nu skal vi have skabt en storklub igen. Brøndby er pt. en stor klub, men Jan (Bech Andersen, red.), bestyrelsen og Ebbe vil skabe en storklub igen, og de ambitioner tiltaler mig.

Hvor kan Brøndby forbedre sig?

– Det hænger naturligvis sammen med ovenstående, da der har været en periode, hvor der har været for stor afstand med førstehold og akademi. Dette ser jeg også hver uge ude i Europa, og mange klubber ender i det, jeg kalder ’to klubber i klubben’. Et førstehold og et akademi. Og her skal vi i stedet skabe en større synergi og ikke bare udvikle vores egne spillere, men også egne trænere og andre eksperter. Vi skal skabe et miljø, hvor vi konstant udfordrer og udvikler hinanden og med et fladt hierarki på tværs, hvor alle byder ind og løfter.

– Der skal kun være en vej, og det er Brøndby-vejen. Som Ebbe har planlagt og udtalt, så skal førsteholdstruppen forynges, og der skal gøres plads til de unge igen, så vi også kan begynde at sælge flere spillere, og så jeg glæder mig til at kunne vise unge spillere og forældre denne vej, for der er ikke noget bedre stadion for en ung spiller at udvikle sig på til en international karriere end Brøndby Stadion, slutter Mads Davidsen.

Mads Davidsen bor til dagligt i London. 





‘FCK må sanktionere Rodrigo Huescas’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Nørgaard forlænger med Brentford


Flad Champagne i Reims

Ligaens bedste målræv: ‘Han er pisse irriterende’



Årets mål? Sender AaB efter hotdogs

Blodet flyder: Klipset sammen på sidelinjen

Danskerklub afslører: Dialog med Paul Pogba

Rodgers reagerer på omstridt Schmeichel-sag


” Det mener Tipsbladet

Polioramt og kvabset: Her er det virkelig pinlige!


Derfor har Brøndby lukket træningsbanen af



Melder Kasper Schmeichel ude

AaB – Viborg

Bragede gennem byen midt om natten

Her er Brøndbys straf for kast af kanonslag



EKSKLUSIVT

Storstilet tyveri: FC Københavns capo-tårn stjålet


Ligner fængsel, men her er Huescas smuthul

Ydmyget af Brøndby: Er som med FCK

Jan Carlsen er død

Rigtig god nyhed for Brøndby

AGF afviste salg: Kan lære af FCM og FCK


EKSKLUSIVT

– Vi er den klub i Jylland med de dårligste vilkår


Her er Rodrigo Huescas kæmpe straf

Raser over Huescas: ‘Det er uacceptabelt!’

FCK-spiller risikerer fængsel for vanvidskørsel

Lyngby præsenterer flot millionoverskud



Erkender kæmpe dommerfejl i Brøndby-brag

Danmark har en af verdens artigste ligaer

Fanklubben: Han bliver Superliga-topscorer

FC Barcelona-stjerne: ‘Jeg er rasende’

Joachim Andersen åben for København

Real Madrid-præsident giver spillerne vild bonus

Carsten Werge: ‘Dårligt journalistisk arbejde’

Pep Biel er eksploderet

Die Blauen tvinger Die Werkself på overarbejde


EKSKLUSIVT

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud


Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

‘Den havde jeg ikke set komme’

Dansk landstræner tæt på sensationel triumf

Træls melding for Thomas Frank

– Fuck, hvor er han fed, men…

Afsløring: AGF udlejer Mathias Sauer

AGF i dårlig stime: Brug for pause fra hinanden

Storklub solgte dansk stjerne: ‘Skuffende’

Messi og Ronaldo kan blive holdkammerater

Bendtner opfordrer Riemer til tronskifte

Röslers dilemma: AGF-profil skadet

– Jeg har stadig mareridt om natten

– Kan han ignorere en juvel som Eriksen?

Sår tvivl om Superliga-stjerne

Bo Henriksen hyldet – men konen kom i første række

Bo Henriksen er Årets Træner i Danmark

Danmarks næste bomber? I svime over 16-årig

Superliga-stjerne tror på landsholdsudtagelse

Rasende anklager fyger i skandale: Drop det

Her ville Danmark ende i Premier League

Spansk sportsdirektør ellevild med Dario Dumic