Løber om kap med FCK: – Vi nærmer os

FCM hev torsdag aften tre værdifulde point i Bulgarien, og det glæder cheftræner Thomasberg meget i såvel stillingen som Danmarks Europa-placering.



BULGARIEN (Tipsbladet): Når FC København i næste måned spiller Conference League-knockoutkampe, håber FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg på selv at være travlt beskæftiget med FC Midtjyllands egne 1/16-finaler i Europa League.

Meget skal gå skævt for FC Midtjylland på sidste spilledag i Europa League på torsdag, hvis ikke man skal avancere med en nuværende 19. plads og en kamp mod Fenerbahce, hvor FCM sandsynligvis går videre trods et nederlag og stensikkert kvalificerer sig med point.

FC København og FC Midtjylland er de to Superliga-klubber, der satser klart hårdest på at spille europæisk hver sæson, mens andre klubber i dette årtusinde kun har formået at nå ligaspil i Europa enkelte gange for derefter oftest at glide ud af turneringerne igen i mange år.

Lige nu jagter FCM og FCK benhårdt et godt Europa-forår, så de kan skabe en overraskelse og hente Skotland, hvor Celtic og Rangers har høstet godt med point og er favorit til at sikre skotterne den vigtige 15. plads på UEFA-ranglisten, der giver to hold i Champions League-kvalifikationen i sommeren 2026.

De tre point mod Ludogorets kom bestemt ikke i hus med attraktivt pasningsspil og efterlader meget rum til forbedring.

Men på de store linjer er FCM-cheftræneren glad for at se klubben gøre sig gældende i Europa med gruppe- og nu ligaspil i fire af de fem seneste sæsoner, så det ikke som i 00’erne og 10’erne næsten kun var FCK, der konstant hentede Europa-point til Danmark.

– Alt efter, hvor mange år, du går tilbage, er vi i hvert fald ved at nærme os. Vi bidrager rigtig godt med de resultater, vi har lavet i en række år i gruppespil. Sådan skal det jo gerne være hvert eneste år. Vi håber på en sejr hver eneste gang, et dansk hold er med i Europa, for det gør betingelserne bedre for at være med i et endnu bedre selskab med endnu flere hold, og vi står så stærkt som muligt som land, siger Thomas Thomasberg.

– Da klubben startede, var målet at komme i toppen af dansk fodbold. Siden kom der et mål om at være med i Europa, og det gået fra at være et ekstra gode til at være en del af hverdagen, at vi spiller med her hvert eneste år og spiller hvert efteråret og meget gerne også igen til foråret. Det er fedt, at det er blevet en selvfølge, at vi skal deltage, i stedet for noget, vi en gang imellem snuser til. Det er også en grund til, at jeg synes, klubben er inde i en super udvikling, siger FCM-cheftræneren.

FC København er lige nu nummer 45 på UEFA’s femårige rangliste med 43,5 ranglistepoint, hvis vi inkluderer den nuværende sæson, mens FC Midtjylland er nummer 67 med 30,5 ranglistepoint.

Bliver bedre ude
En udfordring for FC Midtjylland, som Tipsbladet pegede på i en kommentar om eftermiddagen før FCM’s kamp i Bulgarien, er FCM’s problemer med at vinde på udebane i Europa.

Den kommentar havde FCM-cheftræneren læst, og han synes, der er fremgang at spore, hvilket en 2-0-sejr over Ludogorets naturligvis hjalp til med.

– Nu har vi fået tre udesejre i den her sæson, men du talte rigtig langt tilbage [til sommeren 2022], hvilket jeg også åbenbart skulle stå lidt til ansvar for, siger Thomas Thomasberg med et skævt smil.

– Nu har vi fået tre sejre ud af syv mulige på udebane, når vi tager kvalifikationen med, og fik en uafgjort i Ferencvaros. 3-1-3 på udebane er vel acceptabelt. Og så køber jeg selvfølgelig den med, at vi skal slå et hold fra Andorra, og at der er bedre muligheder, når man spiller i Serbien mod et hold fra Israel. Men nu har vi mødt et hold, der havde deres normale hjemmebane, hvor de har genereret en del klubber, siger Thomasberg med henvisning til torsdagens modstander Ludogorets, der har vundet en række flotte sejre hjemme i Bulgarien gennem mere end ti år med regelmæssig Europa-fodbold.

Og FC Midtjylland skal være svært uheldig, hvis ikke der skal ligge flere muligheder for Europa-point i februars 1/16-finaler, hvor man skal tabe til Fenerbahce og have resultaterne i en håndfuld andre kampe til at gå mod sig, før at man misser den videre kvalifikation.

I de kommende dage har FC Midtjylland-spillerne og trænerne fri efter to uger med træningslejr i Portugal og tre dage i Bulgarien.

Og så venter der torsdag et møde med et Fenerbahce-hold trænet af José Mourinho, hvor FCM som arrangør sandsynligvis får hænderne fulde med enorm efterspørgsel på billetter fra fans af den tyrkiske gigantklub, der konsekvent suger masser af fans til fra værts- og nabolandene, når man har udekampe i Europa-turneringer.

– Det bliver fedt at møde en af de største gennem tiderne, for han [Mourinho] har vundet alt. Og det behøver jeg sikkert ikke sige, for det har han nok fortalt til pressen en del gange. Det bliver specielt, og det glæder jeg mig da til. Men når først kampen kommer i gang, har jeg ét formål, og det er at vinde kampen, uanset om det er Mourinho, der står derude, siger Thomas Thomasberg.

Efter næste uges Fenerbahce-kamp har FC Midtjylland linet en træningskamp op med Vejle uge før, at man spiller en eventuel 1/16-finale torsdag 13. februar, dagen før Superligaen begynder igen.





Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’



AVIS

Kongeløn – bliver verdens bedst betalte


Brøndby har profil tilbage til semifinale

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’



Kent Nielsen blæser til angreb

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’



AVIS

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund


Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler



EKSKLUSIVT

Brøndby-fans smadrer togkupé


Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby


" Det mener Tipsbladet

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker


Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret



Supercomputer: De bliver danske mestre

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark


LIGE NU

Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?


Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Dansker roses til skyerne inden finale

Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’

Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold

Gravesen med bøn til Riemer: Jeg er på Højers side

Kommer med opsigtsvækkende nyt: Så slem var skaden

Brian Priske har en fordel i forhold til Neestrup

Dansker er færdig i Norwich

Advokat: ‘Huescas skal være heldig’

FCK-back må vente en uge på at få sin dom

Stort skifte? ‘Thomas Frank ville være perfekt’

Slut: Huescas’ retssag minut for minut

Giver nedrykningstruede Bundesliga-hold livline

– Menno bliver en virkelig god træner

Slagter Tottenham-stjerne: Patetisk!

I skænderi med dansk profil: ‘Bliv voksen’

Potentiel bombe – kan koste karrieren i Europa

Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet