Lockhart: Glem markante forstærkninger

De hårdt prøvede Brøndby-fans skal ikke regne med store forstærkninger til holdet i sommerens transfervindue.



Med Brøndbys nederlag til AaB søndag blev den sidste reelle mulighed for at sikre sig europæisk fodbold i kommende sæson stort set lukket. Brøndby hænger fast på tabellens 9. plads med tre spillerunder tilbage og har i de seneste syv spillerunder kun sikret sig fem point.

Med en sæson, der igen har været skuffende, er der uden tvivl mange fans, der allerede nu skeler mod sommerens transfervindue. For et år siden var Brøndby-direktør Jan Lockhart fremme og love markante tilgange til klubben, hvilket resulterede i kontrakter til Dennis Rommedahl og Mikkel Thygesen.

I det kommende transfervindue, bliver der næppe lige så meget at glæde sig til for de hårdt prøvede Brøndby-fans.

– Vi har et meget, meget begrænset budget at gøre godt med, så man skal ikke forvente markante tilgange i det kommende transfervindue, siger Jan Lockhart til tipsbladet.dk

– Det er ingen hemmelighed, at vi har været rimeligt hårdt spændt for økonomisk, men inden for de kommende uger sætte vi i klubledelsen os sammen for at se frem mod næste sæson.

Direktøren understreger, at det er vigtigt at fastholde den store talentmasse som Brøndby råder over og som i foråret har givet Superliga-debut til flere unge spillere – senest eksemplificeret ved den 18-årige Patrick Olsen, der spillede fra start mod AaB.

Da Brøndby lagde budget for 2012 blev der stilet efter en 6. plads i foråret og en placering i top 4 for den kommende sæsons efterårssæson. På trods af det formentligt lave aktivitetsniveau i sommerens transfervindue er der indtil videre holdt fast i forventningerne til den kommende sæson.

– Det er der ikke lavet om på, og kommer det til at ske, vil det være gennem en fondsbørsmeddelelse senere på året, siger Jan Lockhart.

Brøndby IF kom ud af 2011 med et underskud på 35 millioner kroner og meddelte i forbindelse med via blandt andet en sportslige forbedring af resultaterne at kunne præsentere et lille overskud for 2012. Overskuddet i 2012 er dog også betinget af, at klubben vinder de kommende retssager om mulig manglende feriepenge-betalinger til flere spillere,

Brøndby har tre spillerunder til at forbedre placeringen som nummer 9, hvilket vil være klubbens dårligste placering nogensinde i Superligaens historie.

I den kommende spillerunde skal Brøndby til Aarhus for at møde AGF, i næstsidste spillerunde kommer guldkandidaterne fra FC Nordsjælland på besøg på Brøndby Stadion og sæsonen rundes af mod bundholdet Lyngby på udebane.





Højlund slagtes igen: Han var elendig



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken



Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet


BIZART

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot


– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’



Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste

AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Panik i AaB: Minder om Zornigers sidste tid