Leverkusen vandt efter kanonhug

Granit Xhaka bragede Bundesligaen i gang, da Leverkusen vandt 3-2 i Mönchengladbach efter et meget sent mål.



Mesterholdet Bayer Leverkusen åbnede fredag den nye sæson i Bundesligaen med en meget sen sejr hos Borussia Mönchengladbach.

Den tidligere Gladbach-kaptajn Granit Xhaka åbnede ballet med et brag af et mål efter 12 minutter, og kort før pausen øgede offensivstjernen Florian Wirtz til 2-0.

Stopper Nico Elvedi reducerede efter en times spil, og fem minutter før tid udlignede den nyankomne angriber Tim Kleindienst for hjemmeholdet i en tæt og jævnbyrdig affære.

Det lignede en pointdeling, men Wirtz sikrede Leverkusen tre point, da han omsatte en returbold efter sit eget brændte straffespark i den meget dybe overtid.

Med sejren kan Leverkusen prale af at være ubesejret i 35 ligakampe i træk, efter at man i sidste sæson hjemførte sit første mesterskab uden at tabe en eneste gang.

Faktisk var man oppe på i alt 51 kampe på tværs af alle turneringer, inden man i maj tabte 0-3 til Atalanta i Europa League-finalen.

Siden har Leverkusen rejst sig og hjemført yderligere to titler.

Kort efter nedturen mod Atalanta slog man Kaiserslautern i den tyske pokalfinale, og i sidste uge slog man Stuttgart i Super Cup-finalen efter en straffesparkskonkurrence.

Bundesliga-sæsonen blev fredag åbnet med en kandidat til årets mål.

Den schweiziske midtbanegeneral Granit Xhaka smaskede resolut til en løs bold fra omkring 25 meters afstand, og kuglen bragede ind bag landsmanden Jonas Omlin i Gladbach-buret.

Jeremie Frimpong fremprovokerede muligheden med en bolderobring på egen halvdel, et hurtigt løb og et indlæg, og efter 38 minutter var den hollandske raket igen på spil i højre side.

Endnu en gang indløste et indlæg en løs bold, og denne gang var Florian Wirtz skarpretter – dog fra en noget mere beskeden distance end Xhaka.

Gladbach var langt fra nedspillet og matchede mesterholdet på omtrent alle parametre, men et frispark spottet af VAR forhindrede Tim Kleindienst i at blive noteret for en reducering kort før pausen.

VAR var på spil igen efter en times spil, da schweiziske Nico Elvedi i to omgange fik passeret Lukas Hradecky, efter at et frisparksindlæg blev dirigeret ind foran mål af stopperkollega Ko Itakura.

Japaneren så ud til at være offside, men denne gang blev konklusionen mål, og spændingen levede i den sidste halve time.

Kræfterne var åbenlyst ved at slippe op på begge mandskaber, men efter 85 minutter fandt Kleindienst energi frem til at smide sig ned i en fremlægning og sparke balance i regnskabet.

Igen blandede VAR sig, da den tidligere Heidenheim-angriber havde et ben på kanten af offside, men igen blev målet godkendt, og Gladbach troede de havde sikret et point mod mesterholdet.

Efter 99 minutter begik Ko Itakura efter VAR's mening dog et straffespark, og Wirtz gjorde sig selv til matchvinder, efter Omlins redning og returbold gav en nem afslutning.

/ritzau/





Så har Birk vendt ryggen til den virkelige verden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny bombe i Horsens – medarbejderflugt


Ufarlige tyskere må lade livet i Frankrig

Bayern besejrede Bayer igen i CL



Storslået Yamal-præstation sender Barca videre

Brian Laudrup i chok: Så inviterer du til øretæver

Kæmpe aftale – Liverpool scorer over en milliard

FC København henter Kyung-Hyun Lee

Riemer lyste op: ‘Endelig sprugte du om ham’



TOPNYHED

Randers tager pis på TV 2-eksperter


Jens Jakob Thomasen kan være på vej til denne klub

Thomas Gravesen: Hvorfor er han dog ikke udtaget?

Dobbelt målscorer: – Fik ondt i maven

DBU gør en kæmpe indsats for Chido Obi-Martin



TIPSBLADETS DOM

Ydmyget! Hvor er det bare ringe, Frederik Birk!


– Jeg har den dybeste respekt for Brøndby

– Så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Birk

– Mika Biereth føler sig meget dansk

Nu tør Riemer godt komme med indrømmelse om Dorgu

Vraget på landsholdet: ‘Det var en slem samtale’


Esben Hansen fyrede Martin Retov og ansatte David NIelsen. Foto: Alamy.
" Det mener Tipsbladet

Kniven for struben: Oprykning eller total kaos!


Kritisk United-ejer udpeger fem – herunder dansker

Overraskelser: Her er landsholdet mod Portugal

Brian Riemer forklarer kæmpe overraskelser

Gravesen overrasker: Riemer skal droppe stjerne



Rundens Hold i Superligaen – 21. runde

Meget skuffet Vallys: – Vi skal i Top 6

Riemer vil sætte tydeligt præg på landsholdstrup

Manchester United siger farvel til Old Trafford

Dansker i kæmpe optur under Frank Lampard

Frustreret Wass: ‘Du skal ikke spørge igen’

Krise! Tiden løber ud for Brøndby og Birk

Her er din landsholdstrup, Brian Riemer!


LIGE NU

Randers-boss: Ikke Superligaen værdig


CL’s bedste forsvar leverer igen

Fri bar i Randers? Henter forsyninger på tanken

Afsløring: Vendsyssel henter Simon Andersson

Brøndby-kollaps: Birk har ikke ændret syn

Brøndbys akilleshæl? Kun ét Superliga-hold værre

Brøndby viftet væk af fans: ‘Helt forfærdeligt’

Randers slår Brøndby og tager plads i top 6

Superliga-drama: Sådan kommer dit hold i top 6

Chok? Gravesen vil have ham på landsholdet

I svime over dansk stjerne: ‘Et kæmpe kup’

‘En genistreg’ – sådan gik det da BIF slog Randers

Storklubber følger stjerner til Randers-Brøndby

Birk ryster posen: Sådan starter BIF og Randers

Kun Jan Mølby overgår Mohamed Salah

Bøder til Brøndby og Randers

Landsholdscomeback? Agger roser dansk stjerne

Eriksen ser frem til skæbnekamp for United

Går helt amok – alle skriver om SL-drømmemål

Dansk drømmedebut: ‘Gåsehud over hele kroppen’

Peter Schmeichel nussede Rasmus Højlund

Dropper landsholdet på grund af stjernes comeback

Floppede fælt i Danmark – nu skal han til Nepal