Rajko Lekic har tankerne to steder i øjeblikket. I Silkeborg og i Boston, hvor hans måske kommende klub New England Revolution hører til. Silkeborg møder i weekenden Brøndby, mens New England Revolution møder Portland Timbers. Angriberens fokus er dog kun på én af modstanderne.
– Det er det letteste spørgsmål, jeg har fået de sidste par dage. Jeg er stadig i Silkeborg og træner med holdkammeraterne her, og der kan gå noget tid, før alle formaliteter i USA er i orden, så jeg tænker selvfølgelig udelukkende på Brøndby-kampen. Jeg regner med at være i truppen, men hvis du skal vide, om jeg spiller, så må du ringe til Troels. Jeg føler, at jeg er klar oveni hovedet til at spille, selv om det her selvfølgelig har fyldt meget, siger Rajko Lekic til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Silkeborg klar til at sælge Lekic
Silkeborg-angriberen afslører, at han er enig med New England Revolution om betingelserne for en kontrakt, men han er endnu ikke blevet enig med dem om længden. Rajko Lekic ved bare, at han, Silkeborg og amerikanerne er klar til at få handlen til at gå igennem nu, og det diskuterer klubberne så i disse dage.
– Jeg er helt enig med dem om beløb og det hele. Længden har vi aftalt at diskutere på et andet tidspunkt. Klubbern snakker sammen i de her dage, og så må vi se. De er også enige, der er bare nogle ting, der lige skal falde i hak først. Jeg håber selvfølgelig helt vildt på, at det bliver til noget, siger han.
Efter 121 kampe og imponerende 76 mål i Silkeborg-trøjen kan det dermed meget snart være slut i Silkeborg-trøjen for den 29-årige bomber. Men Lekic vil ikke udstede nogen garantier for, at kampen på søndag bliver hans sidste i Silkeborg i denne omgang.
– Der kan gå 10, 12 eller 14 dage, inden der er en aftale, der sikrer, at jeg kommer derover, så du kan overhovedet ikke sige, at det her bliver min sidste kamp. Jeg tager det lidt, som det kommer og tænker ikke så langt. Nu koncentrerer jeg mig om Brøndby og vil gøre alt for, at Silkeborg vinder den kamp.

Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!

– Fuldstændigt vanvittigt, siger Superliga-træner

FC Nordsjælland sender angriber til MLS

Husker du ham? FCM-flop i kæmpe modvind

‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Anker Dani Alves’ voldtægtssag

Højbjerg til middag med Kongeparret

Nu vil stor Manchester City-stjerne væk

Huescas kan blive udvist af Danmark

Nyt underskud hos Superliga-klub

Absurd Højlund-påstand passer ikke

AGF-chefer harcelerer mod stadionbesparelser

Superliga-profil går benhårdt efter VM 2026

Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’

40 mio pund: PL-bomber har nedrykningsklausul

Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Så du det i Parken? Har fået grønt lys

Sarr skyder Southampton i sænk

Bukayo Saka med drømmecomeback

Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Ikke sket siden 2001: Pokalsensation i Tyskland

Nu fortæller Martin Vingaard om FCK-exit

Superliga-profiler har udløb: Her er status

Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

Thomas Frank roser dansker: Måske aldrig set bedre

‘Mærkelig’ Højlund-beslutning vækker opsigt

Lang pause: Her er status på Kasper Schmeichel

Fantastisk melding om Matt O’Riley

Legende i stort Højlund-forsvar

Vildt Mohamed Salah-skifte? ‘Jeg ville elske det’

Conrad Harders værdi er eksploderet

Dansk traditionsklub reddet fra konkurs

Stjerne tror på dansker som en af verdens bedste

Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Rundens Hold i Superligaen – 23. runde

Han afløser Martin Vingaard i FCK

Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

Amorim afviser salg af Manchester United-stjerne

Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

Frygteligt nyt for Pep Guardiola

Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Højt odds på brandvarm PSG-spiller

Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

– Man ser, at FCK mangler en nier

Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring

Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1