Han scorede mod Rangers i sin debut, og Alvaro Santos havde generelt tre meget succesfulde år i Superligaen, hvor den brasilianske angriber var med at blive dansk mester to gange med FC København.
Alvaro Santos, der i oktober blev ansat som cheftræner i FC Helsingør, har ikke lagt skjul på sin drøm at at vende retur til FC København. For selvom det er mere end 17 år siden, han forlod klubben, banker Alvaro Santos' hjerte stadig for FC København.
– Jeg er så stolt over at være en del af FCK’s historie. Det er en klub, der elskede mig og som gav mig meget, både som spiller og som menneske. Min tid i FCK var speciel for mig, og jeg er stadig så stolt over at se klubbens rejse.
– Jeg vidste, at FCK var på vej til at blive en af de bedste klubber i Europa, på grund af ånden i klubben og blandt deres fans. Nogle gange kan det fremstå som arrogance, men i sidste ende er det mere et udtryk for selvtillid, siger Alvaro Santos til Tipsbladet.
Hvad er dine bedste minder fra din tid i FC København?
– Jeg husker mange af mine mål, men det var selvfølgelig et specielt øjeblik den dag, jeg var med til at vinde mit første mesterskab i kampen mod Nordsjælland (i sidste spillerunde af 2003/04-sæsonen, red.).
– Kampen mod Brøndby i samme sæson var også speciel for mig. Jeg scorede et meget vigtigt mål, lyder det fra Alvaro Santos, der blev matchvinder i 1-0-sejren over ærkerivalerne i fjerdesidste spillerunde.
Hvilke holdkammerater imponerede dig mest i FC København?
– Wow, der var så mange. På forskellige måder. Hvis jeg kun må pege på én, så vil jeg sige Zuma. Også på grund af det, han repræsenterer for FCK og for den æra i klubben. Og på grund af den person, han er.
– Men der var så mange spillere, der imponerede mig. Spillere som Peter Nielsen og Bo Svensson, der virkelig lagde et højt niveau for dagen hver dag, både til træning og i kampe. Også Erik Mykland og Peter Møller. De var utrolige ledere og fightere, siger Alvaro Santos.
Lars Jacobsen og Alvaro Santos (Foto: fck.dk).
Hvem var den sjoveste i omklædningsrummet?
– Jeg kan huske Lars Jacobsen, da vi vandt mesterskabet i min første sæson. Han troede virkelig, at han var en stærk mand. Han mente, at han havde store muskler. I hans hoved var han en stor mand. Men han var faktisk ikke særligt høj. Han var ret lille sammenlignet med de andre folk vi havde i forsvaret.
– Men han var altid sådan ‘jeg er den stærkeste, se mine muskler’. Han havde altid travlt med at vise sine muskler til de andre. Han scorede i en kamp mod OB, hvor han løb ud til tilskuerne og viste sine muskler. Men alle grinte bare af ham.
– Jeg lavede en aftale med ham: ‘Lars, hvis jeg scorer et mål mod Brøndby på søndag, så viser vi alle sammen vores muskler til fansene’. Vi ville vise Brøndby-fansene vores muskler, det var vores primære mål, lyder det fra Alvaro Santos.
Hvad betød årene i FC København for din karriere, nu hvor du kigger tilbage?
– Jeg kom dertil som en lovende ung spiller, 23 år gammel, og jeg udviklede mig til at blive en god professionel spiller. Og det skete, fordi jeg spillede i FCK. Presset i klubben løftede mig til et andet niveau.
– Men jeg blev ikke kun en klublegende fordi jeg spillede godt og scorede mål. Det var også fordi jeg havde en ægte forbindelse til fansene. Det var fantastisk hver eneste gang vi spillede i Parken. Det gjorde mig helt sikkert til en meget, meget bedre spiller og til en bedre leder, siger Alvaro Santos.
Følger du stadig FC København tæt?
– Ja, det gør jeg. Nu er jeg nødt til at følge klubben endnu tættere, for min søn er startet på klubbens akademi. Han spiller på U15-holdet. Så nu har jeg endnu en grund til at være tæt på klubben, lyder det afsluttende fra Alvaro Santos.
Tipsbladet har også talt med Alvaro Santos om brasilianerens ambitioner som træner. Den del af interviewet kan du læse HER.

Så presset er din Superliga-klub

Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl
Kære FC København: Hvad venter I på?

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det