“Farvel og tak: Gå af Jan Bech, du står i vejen.”
I en kommentar med ovenstående overskrift kom journalist, forfatter og Brøndby-fan Henrik Madsen mandag med en direkte opfordring til Jan Bech Andersen om at gå af som formand.
Der bliver ikke lagt fingre imellem i kommentaren, hvor Jan Bech Andersens ageren i formandsrollen anklages for at være decideret til skade for vestegnsklubben. Og kritikken kommer ovenikøbet på et tidspunkt, hvor også fodbolddirektør Carsten V. Jensen og cheftræner Jesper Sørensen har fået kritik som følge af klubbens skuffende sæsonstart.
Læs kommentaren i sin helhed her.
Tipsbladet har taget en snak med Henrik Madsen om, hvorfor han følte det nødvendigt at komme ud med kritikken.
– Jeg har fulgt Brøndby IF, siden jeg var otte år, og udover min familie er det stort set det vigtigste, jeg har. Så når jeg ser, at det går skævt, kan jeg indimellem ikke lade være med at reagere, siger Henrik Madsen og fortsætter:
– Nu reagerer jeg, fordi jeg kan se, at Brøndby er ved at blive efterladt på perronen, og jeg kan se, at der ikke bliver gjort noget ved det.
– Min analyse er så i al beskedenhed, at det fører tilbage til en ikke-professionelt arbejdende bestyrelse. Og som en klog mand engang sagde: Fodboldkampe vindes i bestyrelsen. Det har han ret i, og det er årsagen til, at Brøndby vinder relativt få fodboldkampe og ikke har gjort det i en lang årrække, med få undtagelser.
Der er allerede meget kritik af både cheftræner Jesper Sørensen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen. Bidrager det her ikke bare til den uro, der er omkring klubben nu?
– Jo, det er selvfølgelig voldsomt, når formanden bliver opfordret til at gå af. Så er det klart, at reaktionen ikke nødvendigvis er “Jamen, selvfølgelig gør jeg det”. Der er reaktionen formentlig lige modsat, og så kommer der en masse reaktioner i miljøet, og det bidrager muligvis til et øjebliks uro.
– Men det her er for vigtigt til ikke at blive sagt. Min kommentar er ikke udtryk for noget, jeg har set de seneste tre-fire måneder, men de seneste syv-ni år, og som er ekstremt vigtigt lige nu, hvor det er tydeligt, at bestyrelsen ikke arbejder professionelt og mangler en vision og strategi for klubben. Det er nødt til at blive sagt. Det er et forsøg fra min side at bidrage til en debat, der må komme nu, hvor flere andre klubber rykker voldsomt på strategi og visioner. Så er der en risiko for, at der kommer lidt uro, men det kan ikke være anderledes.
Man kan på sociale medier se nogle indvende “Hvad ved han om det, når han ikke er i bestyrelsen?” eller “Hvorfor skulle Henrik Madsen vide noget som helst om det?” Hvad tænker du om det?
– Det spørgsmål forstår jeg godt. Jeg har valgt klummeformen, fordi det i bund og grund blot er MIN holdning. Baseret på en vis viden, men dog først og fremmest min holdning. Jeg kan kun håbe på, at folk når frem til, at det ikke er taget ud af den blå luft.
– Jeg kan se, at Brøndby IF er uden en professionelt ledet bestyrelse og er en klub på afveje. Vi risikerer at blive efterladt på perronen, hvis bestyrelsen ikke præsenterer en klar og konkret strategi. Ingen i denne verden ved, hvor Brøndby IF er på vej hen. Personligt mener jeg så ikke, at Jan Bech Andersen er den rette til at løse opgaven.
Man kan også sige, at du aldrig har styret en fodboldklub. Tænker du ikke, Jan Bech Andersen trods alt ved mere om det?
– Det vil jeg håbe, og det er en fuldstændig fair indvendig. Jeg har aldrig ledet en klub eller ledet andet end mine egne små virksomheder. Min holdning er alene baseret på, hvad jeg ser, og hvad jeg ved. Jeg ved blandt andet, at hvis en bestyrelse ikke arbejder med visioner og strategi, kan resten af organisationen typisk heller ikke fungere.
– Det er ikke så svært. Bestyrelsen fastlægger en strategi og har nogle visioner og kommunikerer det. Så lader man organisationen udføre den, og så må man stole på, at det giver resultater. Det behøver man efter min mening ikke at have ledt en virksomhed for at kunne se.
Det er jo et emne, der interesserer mange Brøndby-fans. Hvilke reaktioner har du oplevet på kommentaren?
– Brøndby IF er følelsernes holdeplads. Mange mener, jeg har ramt hovedet på sømmet. Mange mener, at jeg er en klaphat. Den reaktion, jeg helst vil have, skulle gerne komme fra bestyrelsen. De må gerne udadtil blive enige om, at jeg er et vrøvlehoved, hvis de indadtil hurtigst muligt stikker hovederne sammen og spørger sig selv: “Kunne der være noget om snakken?”, slutter Henrik Madsen.
Brøndby IF er aktuelt nummer otte i Superligaen og skal i den kommende runde møde Lyngby Boldklub på hjemmebane.

Så presset er din Superliga-klub

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

– Han har brug for at score

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti
Kære FC København: Hvad venter I på?

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’