Brøndbys talentafdeling har gennem årene produceret flere spillere, som gør sig på den store scene rundt omkring i Europa.
Men der er også nogle, som ikke helt når toppen, selvom de ellers så ud til at være selvskrevet en flot karriere i en ung alder.
En af dem er Mustafa Hassan, der som teenager buldrede frem på akademiet i Brøndby IF – han nåede faktisk også at spille to kampe for klubbens førstehold, men karrieren nåede aldrig de højder, som der ellers var udsigter til.
Det er mere end 15 år siden, at Mustafa Hassan var i Brøndby IF, inden karrieren gik forbi forskellige divisionsklubber. Siden 2015 har han spillet fodbold i Norge, og for tre år siden tog han så beslutningen om at starte civilt arbejde.
Angriberen åbnede sin egen bilvask i Lillestrøm.
– Jeg er meget glad for det, jeg har nu, men det kunne have været nemmere med fodbolden. Jeg fortryder, at jeg ikke gav fodbolden mere tid, men nu har jeg lært at skubbe det til side, fortæller Mustafa Hassan til Nettavisen.
Angriberen spiller ifølge Transfermarkt fortsat fodbold i norske Blaker IL, men det er mere på hygge-niveau. For mere end 15 år siden lignede karrieren imidlertid en, der skulle ende med alt andet end amatørfodbold.
– Jeg var bedre end ham (Christian Eriksen, red.). Jeg var et større talent end ham og havde mere kvalitet end ham, siger Mustafa Hassan, der til ungdomslandsholdssamlinger spillede med Christian Eriksen.
Det blev dog aldrig til officielle ungdomslandskampe for Danmark, da DBU og FIFA ikke kunne få løst situationen omkring hans pas – læs mere om det her.
Faktisk var talentet så stort, at AC Milan på daværende tidspunkt tilbød ham en kontrakt med en årsløn på to millioner kroner. Et møde hos familien Hassan med AC Milan, Brøndby IF og en agent omkring bordet fandt også sted, men endte aldrig i en aftale.
– Hvis du tager afsted, er du ikke længere min søn. Du får ikke lov til at tage afsted. Du skal blive hos os, fortæller Mustafa Hassan, at hans mor sagde, og sådan gik skiftet i vasken.
Mustafa Hassan, 35 år, blev aldrig den samme spiller igen og siger, at motivationen dalede drastisk efter det missede skifte til AC Milan. Som 20-årige forlod han Brøndby IF til fordel for HB Køge og nåede aldrig samme højder som ungdomsårene på Vestegnen.
Foto: HB Køge.

Sibusiso Zuma: Køb denne angriber, FCK

Træner idømt voldsom karantæne efter raseriudbrud

Øv, FCK: Chelsea bringer kæmpe trumfkort i Parken

Angribere sparker Inter tæt på CL-kvartfinale

Tidl. Superliga-stjerne til Barcelona? ‘Vi må se’

Dansk målmand bænkes i Parken

Jubler over særlig Daniel Wass-aftale

Daniel Wass tager et år mere i Brøndby

Han vikarierer for David Nielsen

Neestrup med stor beslutning: Vil vi ikke risikere

Seier har fået nok af ‘misforståelser’ og ‘løgne’

Engelsk presse ligeglad med FCK

Reelt afskrevet af Neestrup: Langskud fra 35 meter

Tysk ikon jubler over Bo Henriksen: ‘Utroligt!’

Legendebesøg: Vi talte om livet i København

FC København giver status på Andreas Cornelius

FCK og AGF straffes af Disciplinærinstansen

Kæmpe bet: FCK-profil ude mod Chelsea

Pludseligt Superliga-gennembrud: ‘Han er genial!’

FCK fanget i løgn?

FC København – Chelsea

Før kæmpebrag – hvor er Thomas Delaney?

Forsøger at snyde fans ved at lyve om Chido Obi

FCK-boss irriteret over Lars Seier-sag

Tror FCK-spillere er uenige med Lars Seier

De har sendt scouts for at se på Morten Frendrup

Kæmpe Brøndby-talent: Laver noget helt andet i dag

Nu koster tidl. Superliga-stjerne knap 350 mio.

Michael Laudrup dybt imponeret: Virkelig flot!

Real Madrid-profil konfronterer Diego Simeone

Blæst bagover over af Yousef Salech

Målfattigt tysk Champions League-brag

Ekspert: Udtag disse SL-stjerner, Riemer!

Udlandet scouter SL-stortalenter: – Er så stolt

Aston Villa er tæt på kvartfinalen i CL

Fyringsrunde i B.93

Kalder Lars Seier-udbrud for en skamplet for FCK

Michael Laudrup undrer sig

Superliga-spiller bekræfter: Afviste tilbud

Jubler: Det er et scoop for dansk fodbold

Benhård kritik: ‘Jeg er skuffet over ham’

Hylder David Nielsen: ‘En kæmpe opgradering’

TV 2-ekspert: FC København tilbød mig 5.000 kroner

Klar til at smadre transferrekord for BIF-spiller

AaB præsenterer kæmpe underskud

Wow! Brøndby-guldfugl ydmyger FCK i Future Cup

Lars Knudsen lander stort trænerjob

Riemer kritiserer stjerne: ‘Det er helt forkert’

Kæmpe kovending: David Nielsen skifter anfører

Raser efter drama: ‘Et kæmpe fuck-up’

For sen Brøndby-reaktion? ‘Vi stod og pønsede’

KEP: Det kan blive rigtig grimt, Brøndby!

AGF forlænger med Jesper Hansen

Supercomputer: De bliver sorteper i Top 6-gyser

Rundens Hold i Superligaen – 20. runde