.
HERNING (Tipsbladet): Det var dagen for den store afsked i Herning, da Kristoffer Olsson skulle sige farvel til FC Midtjylland og Superligaen.
24 timer før havde FC Midtjylland og IFK Norrköping i fællesskab fortalt, at den svenske midtbanespiller skal fortsætte karrieren i Sverige, hvor Olsson træne med Glen Riddersholms tidligere Allsvenskan-mandskab.
Så søndag var dømt tifoer, den traditionsrige sang i ottende minut til den svenske supermand og hyldest i pausen, hvor Kristoffer Olsson en sidste gang var på grønsværen for at hilse på fansene på de fire tribuner.
Klubejer Anders Holch Povlsen var også til stede på stadion i Herning, og nu venter en ny hverdag for Kristoffer Olsson og for klubben her 13 måneder efter, at blodpropper i hjernen sendte svenskeren i koma i flere uger netop, som forårssæsonen begyndte.
Anfører Mads Bech Sørensen har været en central figur gennem et helt usædvanligt forløb, og han tror, det bliver godt for Kristoffer Olsson at komme til Norrköping.
– Jeg har lige givet ham en kæmpe krammer i omklædningsrummet og ønsket ham held og lykke. Det er en god fodboldspiller, en fantastisk fyr og en vild historie, han har her i FC Midtjylland, siger Mads Bech Sørensen.
– Jeg tror på, at det bliver godt for ham at komme hjem til Sverige, komme tæt på familien og træne noget fodbold. Det er lidt specielt, men vi ønsker ham alt muligt held og lykke.
– At han er, hvor han er i dag, er jo helt fantastisk. Det er vi alle sammen utrolig glade og lykkelige over. Og jeg tror også på mange måder, at det har styrket vores sammenhold. Det er jo bare specielt, og så er ‘Kris’ en fantastisk fyr, siger Mads Bech Sørensen.
Hylder Olsson
Det ligger mellem linjerne, at der tilsyneladende går et godt stykke tid, før Kristoffer Olsson skal spille for Norrköping, da han er skiftet til Sverige efter transferdeadline, der var i tirsdags i Allsvenskan.

Olsson fortæller i et interview med TV MIDTVEST, at han 100 procent går efter at komme tilbage på fodboldbanen, og det håber man i FC Midtjylland går i opfyldelse for svenskeren.
– Det er jo en helt speciel historie, og det er på en lidt anden måde, end nogle af de andre, vi har sagt farvel til.
– Det er en spiller, der har betydet rigtig meget for klubben, været her i et par omgange og var sindssygt dygtig, da jeg kom hertil. Han var med til at flytte os fra et sted i tabellen, vi ikke ønskede at befinde os som klub. Så det er en vanvittig dygtig spiller, vi siger farvel til, siger Thomas Thomasberg.
– Og så kender vi jo alle historien det seneste års tid. Nu ender det med et farvel på den her måde, og jeg har den største respekt for den kamp, han har kæmpet. Den minder om, hvordan han har været som spiller med en enorm vilje. Det, der fylder for mig, er en afsked med en spiller, der har betydet enormt meget for klubben. At det så ender af lidt andre årsager, hvor vi skal tage nogle beslutninger, det er jo det, der er blevet gjort. Men jeg vil hellere hylde ham, siger Thomas Thomasberg.
Er det også fordi, at I i fællesskab når frem til, at det ikke er her, han skal spille fodbold?
– Ja, selvfølgelig. For ellers har vi jo taget en anden beslutning.
Kristoffer Olsson har spillet 124 kampe for FC Midtjylland, i første omgang fra 2015 til 2017 og i returen fra 2022 til 2023.
Olsson skiftede som teenager fra IFK Norrköpings ungdomsafdeling til Arsenal.
Han var i AIK Stockholm fra 2017 til 2019 efter det første ophold i FC Midtjylland og fik her sit store gennembrud, hvorefter Olsson spillede i Rusland for FK Krasnodar og for Anderlecht, før FCM lejede ham tilbage i sommeren 2022 og sommeren efter købte ham af belgierne.

FCM snydt? Her er dommereksperts reaktion

Bukayo Saka med drømmecomeback

Ikke sket siden 2001: Pokalsensation i Tyskland

Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

Lang pause: Her er status på Kasper Schmeichel

Fantastisk melding om Matt O’Riley

Legende i stort Højlund-forsvar

Vildt Mohamed Salah-skifte? ‘Jeg ville elske det’

– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk

Conrad Harders værdi er eksploderet

Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Dansk traditionsklub reddet fra konkurs

Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’

Klubboss bekræfter: Vi overvejer at hente Eriksen

Stjerne tror på dansker som en af verdens bedste

Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Rundens Hold i Superligaen – 23. runde

Han afløser Martin Vingaard i FCK

Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

‘Kan blive et vanvittigt vigtigt køb for Brøndby’

Amorim afviser salg af Manchester United-stjerne

Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

Frygteligt nyt for Pep Guardiola

Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Højt odds på brandvarm PSG-spiller

Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

– Man ser, at FCK mangler en nier

Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring

Patrick Mortensen hylder Superliga-rival

Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!

Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1

Nørgaards plan: Her vil jeg tilbage til Brøndby

Opstillinger: Neestrup ryster posen mod Randers

Afsløring: Viborg-scoop – køber Njoh til spotpris

Dansk dommer er udtaget til kvindernes fodbold-EM

Målmand hylder Schmeichel: Kritikken er uretfærdig

OB-stjerne ramt af hjerteproblemer

Rystet ekspert: ‘Alarmklokkerne må bimle og bamle’

Nu taler han om Rashford

Nu er German Onugkha historisk

Han fortjente fri bar i gaden

Afsløring: Vingaard-stop i FCK – skal til Hillerød

FC København – Randers

Horsens styrtbløder: Præsenterer kæmpe underskud

– Vi vandt kampen på grund af ham!

Kæmpe Bo Henriksen-hyldest: Det er pissesjovt