– Jeg har allerede fået seks-syv henvendelser

Claus Steinlein fortæller, at han allerede har hørt fra flere træneremner og agenter – og så roser han Thomas Thomasberg fra Randers FC.



FC Midtjylland skal på trænerjagt, efter at klubben på et pressemøde torsdag annoncerede Bo Henriksens afsked efter knap et år på posten.

Her lød forklaringen, at man ikke har troen på, at Bo Henriksen kan hjælpe klubben med at tage de næste skridt, når det kommer til tingene inden for kridtstregerne. Og derfor skal en ny mand altså hentes ind.

Men hvad skal FC Midtjyllands næste træner så kunne?

– Som jeg har sagt, skal en træner helst kunne det hele. Han skal kunne spille med FC Midtjylland-DNA og den spillestil, vi har, og der er også de menneskelige ting. Så han skal gå op i dødbolde og data, og så skal hjælpe de unge spillere. Så man skal kunne det hele.

– Vi skal finde en cheftræner, der skal kunne hjælpe med nogle af de ting, og så skal vi lave et team, der også kan hjælpe, siger Claus Steinlein, administrerende direktør i FC Midtjylland, til den skrevne presse efter pressemødet.

Bliver det spillestilsmæssigt helt anderledes med en ny træner?

– Det bliver forhåbentlig fremskridt. Vi havde jo ikke forventet, at vi kunne sætte et nyt hold op i sommeren 2021 og spille helt perfekt. Det tager tid at bygge relationer op og at få en ny træners ideer ind. Men jeg håber, at når vi står om et år, ser man endnu tydeligere FC Midtjyllands DNA, fortæller direktøren og tilføjer:

– Dødbolde er en del af vores koncept. Vi tror på dødbolde. Spillestilsmæssigt skal vi selvfølgelig kunne noget med bolden, men vi vil gerne hurtigt til afslutniger og have mange afslutninger. Der er forskellige genrer inden for det, hvor Barcelona og Manchester City spiller rigtig meget og lader bolden køre rundt, vil vi gerne lidt hurtigere til afslutninger. Der håber jeg, at vi bliver tydeligere i vores spillestil og DNA over det næste år.

I selve processen har ejerne Matthew Benham og Anders Holch Povlsen, der via HEARTLAND ejer en fjerdedel af klubben, også spillet en lille rolle. Mest af alt kommer de dog med råd til, hvad der skal ske nu.

– De kommer med gode råd om, hvordan vi lige skal håndtere det, og der har de masser af erfaring, og man kan også hente noget inspiration. Jeg tror, at uden HEARTLAND og Anders – og Matthew lidt i samme stil – var vi nok kommet til at præsentere den første og bedste træner i dag.

– Der er selvfølgelig nogle emner fra den danske andedam, for vi diskuterer jo fodbold, men Anders sagde, at vi lige skulle give os noget tid og sammenligne med nogle andre emner og kigge, om der er noget i udlandet, der kan være med til at rykke os. Der kender hverken Svend eller mig udlandet så godt, så det skal vi have lidt hjælp til.

– Og jeg kan se, at jeg allerede har fået en seks-syv henvendelser efter pressemødet fra folk, der siger, at de kender en eller vil i spil, siger Steinlein med et grin.

Samtidig fremhæver FC Midtjylland-direktøren dog, at der er mange gode emner i Danmark, som man bliver nødt til at kigge på, og at der kan være fordele ved at hyre en dansk træner. 

En af de dygtige trænere, der er i den danske andedam, er Thomas Thomasberg fra Randers FC. Og det er også en mand, der har imponeret Claus Steinlein.

– Der er jo rigtig mange gode danske trænere, og Thomasberg er en af dem, der har gjort det fremragende i Randers. Jeg vil sige, at der er mange træneremner på listen fra Danmark, men vi har ikke kigget på det specifikke og sagt, at det skal være ham eller ham. Det er en proces, vi skal i gang med, siger han.

Thomas Thomasberg har en fortid som både spiller, assistent og cheftræner i FC Midtjylland. Han har dog ikke været i klubben siden 2009. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr



– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’



FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp