Hylder Frederik Birk: ‘Han har x-faktor’

Frederik Birk er blevet ansat som Brøndbys nye cheftræner. Auri Skarbalius kender Birk indgående, og han mener, at han passer perfekt ind i Brøndby IF.



Frederik Birk er kun 35 år, men han har landet et af de største job i dansk fodbold.

Brøndby IF kunne nemlig onsdag præsentere ham som ny cheftræner på en flerårig kontrakt.

Det bliver Birks første job som seniortræner.

I Brøndby Masterclass inviterede han lederne og trænerne i Tivoli, hvor det var ham, der var værten og betalte for det, bare for at få fællesskabet.

Auri Skarbalius, Tidligere Brøndby-træner

Den tidligere Brøndby-træner og nuværende HB Køge-sportschef Auri Skarbalius kender Frederik Birk rigtig godt.

Birk var Skarbalius’ assistent på Brøndbys U19-hold, og i 2017 overlod han ansvaret til Birk.

Auri Skarbalius mener, at Birk besidder nogle personlige egenskaber, der passer som hånd i handske i Superliga-klubben.

– Man skal ikke kun tænke på, hvordan man er som træner, men også hvordan man er som menneske og leder. Jo højere niveau man kommer på, jo mere betyder det. Man skal selvfølgelig også have fodboldkompetencer, ellers gennemskuer spillerne dig hurtigt, hvis du ikke er skarp på det, og det er Frederik. Så handler det om at være den moderne leder og at kunne stå imod bølgerne, der kommer i en storklub som Brøndby IF. Jeg kender Frederik rigtig godt, og han var assistent for mig, da jeg var U19-træner i Brøndby.

– Jeg vil også rose Frederiks forældre. Selvom han er enebarn, så blev han opdraget godt, og han tænker på fællesskabet, som passer perfekt i Brøndbys værdier. Frederik er jo dygtig og har empati i forhold til, hvad der foregår. I Brøndby Masterclass inviterede han lederne og trænerne i Tivoli, hvor det var ham, der var værten og betalte for det, bare for at få fællesskabet.

– Det sætter han stor pris på. Frederik og jeg snakker stadig sammen. Hans rejse har været perfekt for ham i forhold til, hvor han er nu. Der, hvor Frederik bliver testet nu, er, hvordan han kommunikerer nedad og opad. Der har han en uddannelse, og retorisk er han en gave i sig selv.

– Det næste bliver så, når der kommer modgang, hvordan står han imod som cheftræner. Ingen bliver cheftræner på én dag. Frederik har ikke prøvet at være cheftræner for et seniorhold, og det bliver testet, fortæller Auri Skarbalius i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: HB Køge/Alamy

X-faktor

I december overtog Frederik Birk det midlertidige ansvar, da Jesper Sørensen blev fyret. Efterfølgende sagde Birk med stor selvsikkerhed, at han ville have været overrasket, hvis han ikke var i betragtning til det permanente Brøndby-job, fordi han er dygtig.

Den udstråling har Birk altid haft, men det har aldrig kammet over.

– Hans selvværd og den måde, som han hviler i sig selv på, er skabt igennem hans forældre. Dem kender jeg også godt. Han er opvokset i en familie, hvor der aldrig har manglet noget. Alligevel er Frederik ikke arrogant. Han kigger på det sociale. Han kigger på de menneskelige værdier. Fagligt er han også så dygtig.

– Alle de ting sammen giver den selvtillid, som en træner og leder skal have. Man skal altid se på, hvornår selvtillid bliver til arrogance. Det er jeg ikke bange for sker. Han bliver testet, når bølgerne går højt, og når der er modgang. Hvordan håndterer man truppen, bestyrelsen, fansene og medierne, pointerer Auri Skarbalius, der mener, at Frederik Birk også er en mand, der er glad for at gå sin egen vej.

Og et fun fact om Brøndbys nye cheftræner? Ja, det kan Auri Skarbalius også give.

– Han klæder sig på ret sjovt i forhold til min smag, siger han med et grin i stemmen og fortsætter:

– Men det er måske også kendetegnende for Frederik Birk. Han har en x-faktor som menneske og hviler i sig selv. Det er positivt ment med et smil og kærlighed.

Birk har udover Brøndby også været en del af Vejle Boldklub, FC Nordsjælland og HB Køge.





Trækker op til store indkøb og salg i FCM



Saudi-Arabien USA FCK FC-Koebenhavn FC-Copenhagen FC-København KOMMENTAR

Kan I leve med Saudi-Arabien som FCK-ejer?


Vild etape! Pogacar slår Vingegaard

Kvistgaarden forlader landsholdslejren



TransferLIVE: Anderlecht jagter Superliga-stjerne

Kæmpe triumf – Antonsen tager sejr i Indonesien

Rasende stjerne ‘går i krig’ mod FC Barcelona

Giver Victor Froholdt særligt råd

Afsløring: AaB-profil solgt i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Danskerfest: Disse 4 kan Thomas Frank købe


Kæmpebud – Superliga-stjerne afviser

Grønt lys – FCK’s keeperflirt tæt på mesterklub

– Kvistgaarden brænder det hele af

Nørgaard hylder to: ‘Håber, han får et skifte’



TIPSBLADET SPECIAL

Er det nu en god idé, FC København?


Leoparder spiser Barea til aftensmad

Hylder Kvistgaarden: ‘Han er en lækker spiller’

Stjerner tildeler Jacob Friis første nederlag

Nordirland-træner fremhæver én dansker

Nu reagerer Højlund på Inter-rygte


David-Blitzer BIF Broendby-IF Brøndby-IF Frederik-Birk Superligaen TIPSBLADET SPECIAL

Det er en kæmpe strategisk bommert, Brøndby!


Afslører: Thomas Frank og jeg havde Tottenham-joke

Mathias Kvistgaarden blæst bagover

Ekspert håber på særligt Christian Eriksen-skifte

Danmark vinder smal sejr over Nordirland



Hovedbrud for Riemer – han skal ikke starte inde

Kæmpe overraskelse: Barcelona vil have ham

Flere overraskelser: Sådan starter Danmark!

Scorer monsterløn i Liverpool

Landstræner straffer FC København-profil

Kæmpe drama: Anders Antonsen er klar til finalen

Bedste venner med samme tatovering

Midt i Thomas Frank-forhandlinger: De er rasende!


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Imponerende? Nej! Men en sejr er en sejr

Landsholdet har fået ny specialist

Alle holder vejret: Her er spillet om Neestrup

Crystal Palace vil købe tidligere FCM-komet

Ny FCK-stjerne? Guardiola ville have ham

Afsløring: FCK i dialog om Michael Zetterer

Blødt punkt for Midtjylland-duo

Hemmelighedsfuld Vingegaard tror på overhånd

Nu er Thomas Frank tæt på kæmpe job

Efter norske tæsk: ‘Det fortjente fansene ikke’

Begejstret for Silkeborg-duo

Neestrup kan glippe: Han er plan b

Stort Dolberg-skifte? ‘Ville være ærgerligt’

Xavi Simons finter Finland i Helsinki

Norsk x-faktor sætter vage italienere på plads

Skal betale kassen for Thomas Frank

Kan blive plyndret på transfermarkedet

Fremhæver dansk angriber: Langt bedre end Højlund

‘Han skal aldrig være træner i AGF’

De knægte kan slå Superligaens transferrekord

Dansk træner fyret: Jeg er selvfølgelig ikke enig!

Højlund har givet grønt lys