Hylder dansk stortalent: ‘Et sindssygt potentiale’

Med Lucas Heys skifte til Anderlecht skal Tobias Salquist alligevel ikke udlejes i foråret, og det glæder i den grad den tidligere Silkeborg-profil, der glæder sig til at spille i Superligaen efter et år i USA.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Med salget af Lucas Hey til Anderlecht kommer det næste halve år til at se helt anderledes ud for Tobias Salquist end først planlagt.

Den tidligere Silkeborg IF-profil skiftede tidligere i januar fra Chicago Fire til FC Nordsjælland, men planen var i første omgang at udleje Salquist i resten af sæsonen. Med Heys afsked bliver der dog brug for Salquist i Farum allerede nu, og det glæder den rutinerede forsvarsspiller.

– Det er jeg super glad for. Det var lidt det, jeg havde håbet på. Uanset hvad ville jeg være i FC Nordsjælland, også selvom jeg ville skulle lejes ud, men at det kunne lykkes sådan her, det er jeg rigtig glad for, og jeg er også glad på Lucas’ vegne, at han er lykkedes med et kæmpe skifte, som er super flot og fuldt fortjent, siger Tobias Salquist til Tipsbladet.

Den 29-årige forsvarsspiller er generelt meget begejstret for sine nye omgivelser i Farum.

– Det er et fantastisk sted. Selvom jeg havde hørt meget godt, så er jeg meget overrasket over den måde, man arbejder på. Måden, man træner på for virkelig at blive bedre i de små detaljer, og måden, som det hele er organiseret på, helt ned fra akademiet og op til Superligaen. Det er ikke tilfældigt, det man gør. Der er en kæmpe struktur og så meget planlægning, og jeg har stor respekt for den måde, det løber rundt, og det er noget, jeg ikke har oplevet før, lyder det fra Tobias Salquist.

Det er kun et år siden, at Tobias Salquist forlod Superligaen for at rykke til USA, men forsvarsspilleren ser nu frem til at optræde i den bedste danske række igen.

– Det bliver spændende. Som jeg også har sagt før, så var planen jo ikke at komme hjem efter et år, men der er sket en masse ting, som gjorde, at det kunne være en god mulighed. Og da den her mulighed opstod, var jeg heller ikke i tvivl om, at det er det rigtige, siger forsvarsspilleren.

Tobias Salquist udtalte tidligere i januar til Tipsbladet, at der skete ‘mange vilde ting’ i hans år i Chicago Fire.

– Jeg tror, at det primære var det her med, at Chicago havde prøvet at hente mig i halvandet år. Og på under et år skifter de så alt og fyrer sportsdirektør, teknisk direktør, trænerstab og fysioterapeuter, og så er det ligesom et nyt projekt. Det var ikke det projekt, jeg havde købt ind på.

– Og så er det bare nogle gange sådan i fodbold, at det er bedst at kigge sig omkring. Det var ikke nødvendigvis sådan, at vi var ude at lede, men da vi hørte om det her, så var det rigtigt godt, lyder det fra Tobias Salquist.

Voldsomt imponeret af holdkammerat
I FC Nordsjælland kan Tobias Salquist se frem til at spille sammen med et lovende forsvarstalent i form af 18-årige Lucas Høgsberg, der fik et stort gennembrud i efteråret, hvor teenageren etablerede sig som fast starter i FC Nordsjælland. Og i opstarten i januar er Høgsberg også en spiller, der virkelig har imponeret Tobias Salquist.

– Han har et helt vanvittigt potentiale. Jeg har sagt til ham, at jeg synes, at vi minder lidt om hinanden, da jeg var hans på alder. Forskellen er bare, at han er seks til 10 niveauer over mig, da jeg var 18 år. Jeg synes, at han har et sindssygt potentiale.

– Han er allerede nu en rigtigt dygtig spiller, og det har han også vist i Superligaen. Så jeg glæder mig til at følge ham, for han er en super fyr, lyder det fra Tobias Salquist.

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser frem til at råde over Tobias Salquist allerede nu og lykønsker i samme ombæring Lucas Hey med skiftet til Anderlecht.

– Jeg er rigtig glad på Lucas Heys vegne, han kom hertil samtidig som mig, og han er en af de spillere, som jeg har været tæt på. Han har nået rigtig meget. Jeg synes ikke, at vi var færdige med ham, men jeg tror, at Lucas er klar til at tage steppet, og jeg er rigtig glad for, at han har fået den mulighed, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Og så synes jeg jo, at vi har vist god forudseenhed i forhold til, at ‘Salle’ allerede er inde og lige har lært det hele lidt at kende, i forhold til hvordan vi træner og hvad holdkammeraterne hedder og de ting, sådan at vi nu bare kan tage den beslutning, at han nu er en del af truppen.

FC Nordsjælland indleder forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod AaB søndag den 16. februar.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken