FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rasmus Højlund bomber løs for Manchester United, Oscar Højlund har fået godt med spilletid i FC København på det seneste, og Emil Højlund er lige nu samlet med U19-landsholdet.
Ja, der er rigeligt fodbold at se for forældrene og brødrene, der prøver at følge med i hinandens karriere.
Den 26. december gik det hele op i en højere enhed, afslører Oscar Højlund over for Tipsbladet og den øvrige presse.
Hele familien var nemlig samlet i England og var på Old Trafford for at se Manchester United mod Aston Villa – kampen, hvor Rasmus Højlund for første gang fik sendt bolden i nettet i Premier League.
– Jeg så hans allerførste mål mod Aston Villa. Vi var ovre for at fejre jul derovre.
– Vi var helt oppe at køre og rigtig glade på hans vegne, fordi det betød så meget for ham. Vi fejrede også scoringen lige så meget, som han gjorde, så han blev glad der, fortæller Oscar Højlund efter FC Københavns træning onsdag.
Målet satte gang i en stærk stime fra Rasmus Højlund, der efter søndagens to mål mod Luton har scoret seks kampe i træk som den yngste i Premier Leagues historie.
Den kamp kunne Oscar Højlund imidlertid ikke se live. Han skulle selv spille for FC København mod Silkeborg.
– Jeg så highlights efter kampen. Familien og jeg er utrolig stolte. Han havde en lidt hård start derovre, og nu har han vist, hvor mental stærk han er og kommet ovenpå. Jeg håber, han kan fortsætte, siger den yngre Højlund.
Rasmus Højlund selv var ellevild efter scoringen mod Aston Villa – mens familien jublede på lægtenre. Foto: IMAGO
Får spillet PlayStation
Selvom alle Højlund-brødrene har sit at se til, forsøger de trods alt også at snakkes ved og følge hinanden så meget som muligt.
– Vi har fokus på vores eget, men selvfølgelig gør vi, alt hvad vi kan, for at følge med i, hvordan det går med hinanden, og så snakker vi sammen efter kampene.
– Vi snakker faktisk dagligt sammen, så meget vi nu kan. Vi er ret tætte. Vi prøver at få vekslet en masse ting og spurgt, hvordan hinanden har det. Så får vi også spillet lidt PlayStation sammen, så det er fint, siger Oscar Højlund.
Alt fra FIFA til Call of Duty bliver spillet, men hvem er så bedst?
– Der vil jeg sige, at jeg er, siger FC København-midtbanespilleren med et smil.
Nu står vi her og snakker om Rasmus. Har det ændret sig at hedde Højlund til efternavn over det sidste halve år?
– Det har ændret sig, men igen: Jeg passer mit. Jeg lægger ikke så meget i det. Det er stadig samme fokus, jeg har i. Jeg vil blive den bedste version af mig selv, og så må vi se, hvad det rækker til.
Er du træt af at høre om Rasmus efterhånden?
– Nej, det er jeg ikke. Der er meget om ham, og jeg er glad på hans vegne, siger Oscar Højlund med et stort smil.
Rasmus Højlund er 21 år og gør sig som bekendt i Manchester United, mens Oscar og Emil Højlund begge er 19 år og spiller i FC København. Her har Oscar Højlund fået spilletid i "løvernes" to kampe i 2024 hidtil.

‘Jeg er virkelig ked af det’

Die Kraichgauer scorer på Reeperbahn

‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Thomas Frank roser Jacob Neestrup

Høgh på tavlen i historisk bedrift

Sådan gik det, da FCK tabte 1-0 til Chelsea

Brød ud i gråd efter Riemer-opkald

Neestrup skifter fire mand mod Chelsea

Rystet Laudrup: Fuldstændig vanvittig beslutning!

I ekstase over dansker: ‘Han er eksploderet’

Så længe har Schweiz jagtet Gartenmann

Tidligere Brøndby-profil på vej mod uventet skifte

Ny stjernespiller i FCK?

Ydmyget! Hvor er det bare ringe, Frederik Birk!

Tysk legende hylder Bo Henriksen

UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

I chok over udtagelse: Ringede lige inden afgang

– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Chok – dansker på det schweiziske landshold

Kniven for struben: Oprykning eller total kaos!

Sådan vises sidste runde i Superligaen på TV

De ville kapre Mika Biereth

Tidligere Brøndby-guldvinder kan hentes gratis

I dag er tidligere FCK-profil hele 345 mio. værd

– FCK præsterer mere tandløst end de to oprykkere

FC København-profil hylder Lucas Høgsberg

Chelsea – FC København

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

Monstertilbud til Virgil van Dijk

Chelsea-træner roser danske landsholdskeepere

Overgår Salah: ‘Han er favorit til Ballon d’Or’

Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Randers-boss: Ikke Superligaen værdig

Real Madrid-stjerne langer ud: ‘Han tuder altid’

Chelsea og FCK i endnu en tør affære

Her er kvartfinalerne i Champions League

Hylder Brøndby-stjerner: ‘Det er topklasse’

Vild med landsholdskomet: ‘Gør alt det rigtige’

Riemer tog røven på Neestrup: Bygget ham godt op

Jens Stage melder ud om fremtiden

Svingende Dortmund får oprejsning

Sur på racistiske fans: Hører ingen steder hjemme

Sammenligner Høgsberg med dansk landsholdsstjerne

Kryptisk melding om Filip Jørgensen

Jon Dahl vækker opsigt: Vrager flere stjerner

Maresca så FCKs SL-nedtur: Ville se deres opførsel

‘Det ser helt til grin ud, Brøndby’

Efter Brøndby-triumf: Går efter Europa

Schmeichel om fremtiden: ‘Klar på disse to jobs’

Kæmpe Danmark-bet: Højbjerg melder afbud

Han klistrer til Trump: – Del af jobbeskrivelsen

Dansk stortalent træner med i Serie A-klub

FCK-offensiv får kritik: Se på Arsenal og Man City

Dansker laver “chokskifte” i Norge

Bøjer sig for FCK-komet: ‘Han kan løbe i et år’