Hjemvendt BIF-profil: Sådan har klubben rykket sig

Daniel Wass er kommet hjem til et andet Brøndby, end han forlod tilbage i 2011, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse.



BRØNDBY (Tipsbladet) "Er det min tur nu?" 

Sveden dryppede ned fra panden på en utålmodig Daniel Wass, der stod i over 20 graders varme med opsmurte shorts, som en anden Alexis Sanchez, iført en tanktop og ventede på, at det ville blive hans tur til at blive interviewet af Tipsbladet og den fremmødte presse.

Ja, hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at Daniel Wass stadig befandt sig tættere på ækvator i enten Vigo eller Madrid, hvor den efterhånden 34-årige Brøndby-profil tidligere har huseret for henholdsvis Celta Vigo og Atletico Madrid.

Det ville betyde alt at vinde mesterskabet med Brøndby

Daniel Wass
Midtbanespiller, Brøndby

Men Daniel Wass står på Brøndbys træningsanlæg, hvor han også startede sin aktive seniorkarriere tilbage i 2008. Nu er han i gang med sit andet ophold i klubben, og det er da også ganske tydeligt, at klubben har ændret sig markant på flere områder.

– Den har selvfølgelig rykket sig, og det har fodbold generelt også. Brøndby har rykket sig, og vi har fået nogle træningsbaner, der har optimeret træningsforholdene. Der er en masse ting, der er blevet forbedret siden jeg var her sidst.

Selvom det gennem årene er blevet til hele 152 kampe i den blå-gule trøje, kan han ikke bryste sig af et mesterskab med klubben, han har så stort et hjerte for. 

Sådan et kan dog være på vej. Brøndby fører nemlig Superligaen med hele fire point ned til de nærmeste forfølgere fra FC Midtjylland og FC København, og hvis Daniel Wass og co. skulle køre den hjem fra spids, ville det bestemt heller ikke være uden betydning for hovedpersonen selv, der netop tog hjem til Brøndby af selvsamme årsag. 

– Det ville betyde alt at vinde mesterskabet med Brøndby. Det er et af de mål, jeg satte mig for, da jeg vendte hjem. Det ville jeg rigtig gerne give tilbage til klubben. Nu må vi se om det sker, men det ville selvfølgelig betyde ekstra meget for mig.

I weekendens kamp mod FC Nordsjælland måtte Daniel Wass noget atypisk udgå et kvarter tid, i hvad der lignede problemer med baglåret. 

Det behøves Brøndby-fansene dog ikke at bekymre sig alt for meget om, forklarer den 34-årige Brøndby-profil. 

– Ja, jeg har været på træningsbanen hele ugen, og det kommer jeg også til at være fremover. Jeg elsker at træne, og jeg elsker at være på træningsbanen. Der skal meget til for at holde mig tilbage. Jeg prøver at statuere et godt eksempel i klubben, afslutter Daniel Wass. 

På søndag kan Brøndby blive den klub, hvor Daniel Wass har spillet flest kampe i karrieren. I øjeblikket har han spillet 152 kampe i både Brøndby og Valencia, men på søndag kan han notere sig for sin kamp nummer 153 i de blå og gule farver, når man gæster FC Midtjylland på MCH Arena. 





Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


FCN bremser Brøndbys optur

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar



Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF