Martí Cifuentes har forladt AaB efter blot et år for i stedet at rykke tilbage til svensk fodbold og overtage cheftrænertjansen i Hammarby IF.
Nu skal Ingé Andre Olsen og kompagni så på trænerjagt igen, og de skal lede efter en, der kan fortsætte de fine takter fra efteråret, hvor AaB til tider lignede en bejler til en af medaljepladserne i Superligaen.
Thomas Thomasberg var den helt store favorit, men forhandlingerne mellem Randers FC og AaB førte ikke til noget, og kronjyderne fastslår, at de betragter sagen som lukket.
Men hvem skal så stå i spidsen for AaB?
Her er fem bud på AaB's næste træner fra Tipsbladets redaktion:
Rubén Sellés, 38 år, assisterende træner i FC København
Spanieren er tydeligvis en dygtig assistenttræner. Det må han være, siden han har været på lønningslisten i AGF og nu er det i FC København. Det plejer at være sådan med assistenttrænere, at de også har en cheftræner i maven, som de gerne vil have ud. Hvem ved? Måske kunne Ruben Selés være et frækt bud i Aalborg.
Bjarte Lunde Aarsheim, 47 år, cheftræner for Viking FK
47-årige Bjarte Lunde Aarsheim betragtes som ét af de helt store trænertalenter i Norge. Han har blot været cheftræner i en enkelt sæson, og her førte han Viking FK til en tredjeplads i Eliteserien. Det er helt sikkert et navn, AaB's norske sportschef Inge André Olsen kender. Aarsheims foretrukne system er 4-3-3, og det er bestemt ikke en ukendt størrelse for AaB.
Jacob Friis, 45 år, U19-landstræner for kvinderne
Kunne Jacob Friis gøre comeback i AaB? Han forlod klubben grundet datterens sygdom i efteråret 2020, men har siden arbejdet som assistent i Hobro IK og er nu U19-landstræner for kvinderne. For nylig åbnede Friis også for et comeback til Superligaen.
Lars Friis, 45 år, cheftræner i Viborg FF
AaB har ikke haft held med at lokke Thomas Thomasberg væk fra Randers, og i stedet kan gå på rov i en anden Superliga-klub, nemlig Viborg FF. Her har Lars Friis lavet et godt stykke trænerarbejde med at sikre oprykningen og en fin start på Superliga-tilværelsen. Han nyder også et godt ry i trænerkredse.
Pep Clotet, 44 år, kontraktløs
Den catalanske træner Pep Clotet har en fortid som assistent hos blandt andre Malmö, Swansea og Leeds, mens han i de seneste sæsoner har været manager hos Birmingham, Brescia og SPAL. Han blev for nylig fyret hos sidstnævnte og har været sat i forbindelse med svenske topklubber – måske kan han havne i Danmark i stedet.

Så presset er din Superliga-klub

– Han har brug for at score

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen
Kære FC København: Hvad venter I på?

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM