Det lignede længe, at Andreas Maxsø skulle få drømmen om endnu et udlandsophold indfriet tilbage i januar. Han var nærmest på plads i Bordeaux og Brøndby IF havde hentet en ny stopper i Frederik Alves Ibsen.
– Jeg så en mulighed i Brøndby og de så en mulighed i mig. Jeg tænkte, at jeg gerne ville bevise mit værd igen i Danmark og give alt hvad mit hjerte kan give til klubben, og så må vi se hvad fremtiden bringer, siger han til Tipsbladet.
Frederik Alves var ikke bare hentet ind som ekstra polstring til midtferforsvaret, det var som afløser for Brøndby-kaptajnen.
– Jeg snakkede med Brøndby og CV her på stadion sammen med min agent, og der kørte alle de her rygter med Bordeaux, så selvfølgelig når han går, så kunne jeg træde til. Det viste sig så, at han blev, hvilket jeg har det helt fint med. Han er en god spiller at have i truppen og kan dele ud af sine erfaringer. Tanken var i den retning [at jeg skulle afløse ham, red.].
Siden skiftet er det blot blevet til 39 minutter til forsvarsspilleren, der har været plaget af to baglårsskader. Han var blevet lovet en chance mod Randers FC, da uheldet indtraf, så nu tror han i stedet på, at muligheden kommer efter sommerferien.
– Jeg er ret sikker på, at jeg får chancen på et tidspunkt i og med, at vi har flere forskellige turneringer at spille i. Jeg er ret sikker på, at min chance nok skal komme, og så handler det om at gribe den.
– Jeg synes, at alle stoppere er gode. Det er også mit indtryk, at Niels synes det samme. Så konkurrencen er ret høj og det kan jeg godt lide for det motiverer mig. Det eneste jeg kan gøre er at bevise mit værd.
Blandt konkurrenterne om spilletid i bagkæden er Andreas Maxsø, Henrik Heggheim, Sigurd Rosted og Kevin Tshiembe. I løbet af foråret har Niels Frederiksen også valgt at gøre brug af færre forsvarsspillere, da han er gået over til en bagkæde med fire mand.
– Jeg er slet ikke bekymret. Konkurrencen bliver selvfølgelig hårdere, da der er en plads mindre. For at være helt ærlig så kan jeg bedre lide at spille med fire, for det giver holdet bedre muligheder for at holde fast i bolden og spille med den, siger han til Tipsbladet.
22-årige Frederik Alves Ibsen kom til Brøndby IF i januar efter et knap så succesfuldt ophold i engelsk fodbold. Fire optrædener er det blevet til for stopperen, der er på kontrakt i Brøndby frem til 2026.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FCN bremser Brøndbys optur

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer
Kære FC København: Hvad venter I på?

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF