Der har været stor udskiftning i FC Nordsjælland i de seneste transfervinduer, og den tendens kan meget vel fortsætte til sommer.
I Farum har de nemlig flere spillere, der er særdeles eftertragtede, og samtidig er der også nogle huller i truppen, der meget gerne skal udfyldes til sommer.
Her kigger vi nærmere på FC Nordsjællands sommer.
Det har de mest brug for
FC Nordsjælland har på ganske få transfervinduer sagt farvel til nogle store offensive profiler i form af Andreas Schjelderup, Ibrahim Osman, Conrad Harder og Marcus Ingvartsen, og man fornærmer næppe nogen ved at sige, at FC Nordsjællands nuværende offensiv mangler lidt, i forhold til da de førnævnte navne var at finde på Right To Dream Park.
Samtidig er der lagt op til, at flere af FC Nordsjællands nuværende offensive profiler skydes af sted til sommer, og derfor er det umiddelbart offensive forstærkninger, som FC Nordsjælland har mest brug for denne sommer. Som bekendt er det dog ikke en nem position at købe ind til, og man skal have med i regnestykket, at man i Farum har nogle store offensive talenter, der er på vej, men som i øjeblikket er skadede, som for eksempel Prince Amoako.
Hvor akut et behov FC Nordsjælland har for at forstærke offensiven, afhænger derfor også af, hvordan Prince Amoako og de andre talenter præsterer, når de vender tilbage.
Det har de også brug for
Det kan godt tænkes, at man i FC Nordsjælland også sonderer markedet for at se, om man kan finde en venstre back. 18-årige Juho Lähteenmäki har sat sig på pladsen her i foråret, mens det ghanesiske talent Issaka ‘Baba’ Seidou har været skadet og stadig ikke har fået sit gennembrud.
Sidste sommer valgte FC Nordsjælland at forstærke sig med en rutineret højre back, da ‘Tigrene’ hentede Peter Ankersen på en fri transfer, og det kan ikke afvises, at man til sommer vil forsøge at gøre noget lignende, så man også har lidt rutine på den position.

Sindre Walle Egeli kan være fortid i FC Nordjælland snart, mens Thomas Jørgensen kunne være en mulig tilgang i Farum (Foto: Alamy).
Hvilken Superliga-spiller kunne de bruge til sommer?
Det er kun nogle måneder siden, at Tipsbladet kunne afsløre, at FC Nordsjælland har et rigtigt godt øje til AaB‘s anfører Mathias Jørgensen, men spørgsmålet er, om man i Farum nu har så stor tiltro til Prince Amoako, der spås en stor karriere, at man ikke vil blokere vejen til spilletid for kæmpetalentet.
For et par år siden brugte FC Nordsjælland over 10 millioner kroner på at hente den dengang 20-årige Lucas Hey i Lyngby, og umiddelbart passer det bedre ind i FC Nordsjælland at gå efter helt unge spillere, hvis man skal bruge en del penge.
Set i det lys kunne det give god mening for FC Nordsjælland at kigge i retning af det tidligere FC København-talent Thomas Jørgensen. Den blot 19-årige midtbanespiller gør det i øjeblikket godt for Viborg, og han er en teknisk dygtig midtbanespiller, der umiddelbart kunne passe godt til FC Nordsjællands spillestil, og som senere vil kunne blive solgt videre med en god fortjeneste.
Det, der taler imod et køb af Thomas Jørgensen, er, at FC Nordsjælland allerede råder over flere midtbanetalenter, der er på vej, men et sommersalg af eksempelvis Caleb Yirenkyi kan måske åbne døren for Viborg-spilleren.
Hvem tror du FCN sælger til sommer?
0 Votes
Oplagte afgange
Sindre Walle Egeli
I slutningen af vinterens transfervindue afviste FC Nordsjælland et bud på hele 112 millioner kroner på Sindre Walle Egeli fra den hollandske storklub Feyenoord, og der har tidligere været historier om Premier League-interesse i det norske stortalent, der har fået et stort gennembrud i Superligaen i denne sæson, hvor han har leveret seks mål og fire assister indtil videre.
Benjamin Nygren
Den offensive svensker er blevet bedre og bedre for FC Nordsjælland i de seneste sæsoner, og i marts blev han så belønnet af Jon Dahl Tomasson, der gav ham debut på landsholdet. Til sommer har Benjamin Nygren blot et halvt år tilbage af sin kontrakt, og med den stærke udvikling i den seneste tid vil der utvivlsomt være interesse for Nygren. Sommerens transfervindue er sidste mulighed for at kapitalisere for FC Nordsjælland, medmindre man forlænger med Nygren.
Lucas Høgsberg
FC Nordsjælland sendte i januar Lucas Hey til Anderlecht, og det vil ikke være overraskende, hvis Farum-klubben til sommer skyder endnu et dansk forsvarstalent af sted til udlandet. Lucas Høgsberg har været igennem en hæsblæsende udvikling i denne sæson, og i marts kulminerede det med en udtagelse til Danmarks A-landshold. Lucas Høgsberg har en meget komplet pakke som spiller, så interessen for den 18-årige dansker vil være stor til sommer.

Afsløring: FCM forlænger med stortalentet Emefile

Selvmål sikrer Barcelona kneben sejr over bundhold

Hent denne spiller i Brøndby

Utilfreds med dansker: Kunne have brækket mit ben

Brentford henter point på udebane mod Arsenal

Bayern måtte nøjes med uafgjort mod Dortmund

Bo Henriksens CL-drøm lider fjerde knæk på stribe

– Det kom som et chok for mange

‘Forelsket i FCK – åben for retur’

Olsson har intet hørt: ‘Lidt underligt’

De Bruyne satte City i gang efter katastrofestart

Massiv interesse: Superliga-profil vil spille CL

‘Så fortæller en 4-årig mig, at jeg er dårlig’

Stort Kvistgaarden-skifte? ‘Kan være snart’

Pivåbne FCK: ‘Udenlandske spillere var chokerede’

FCK-stjerne indrømmer: Har ikke haft et godt 2025

Ærgerlig Neestrup: FCK-stjerne ude af derby

Afsløring: Dansk talent får chancen i La Liga-klub

‘Dansker’ i choksejr over Jon Dahl: Far var glad

Målfarligt talent skriver kontrakt med Brøndby

Stjerne kritiserer dansk boss: Mangel på respekt

Bekræfter forlængelse

Ligaens hotte transferemne: – Skylder dem alt

Så meget kræver United for Rasmus Højlund

Her er din drømmetransfer, Kent Nielsen!

Krisen lurer: Fire problemer FCM skal løse lige nu

Dansk chok i Mexico: De krævede beskyttelsespenge

Arnautovic angriber udesvage Cagliari

Kæmpetransfer? Koster 860 millioner

Jesper Sørensen slår fast: Jeg kigger mod Danmark

– Hvis du har nosser, så sig det på engelsk

Comeback: Håber, Kristoffer Olsson vil spille her

AaB og Lyngby deler i medrivende affære

Trænede med i Farum: Nu er han i Manchester City

Eriksen slår fast: Ikke en finger at sætte på det

– Det er noget, man snakker om blandt fans

Transferserie: Hent da ham i FCK!

Messi nærmer sig ny aftale

Udviklede et problem i Brøndby

FC Nordsjælland – Randers FC

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Angriber Bo Svensson: ‘Den værste tid’

Afsløring: Randers henter Yunes Taffal

Superligaens farligste duo: ‘Det lyder voldsomt’

AGF – FC Midtjylland

Tæt på Superligaen: Vil være ødelæggende for os

Dansk klub straffes for homofobiske tilråb

Frygtelige Onana: Nu reagerer Ruben Amorim

Afsløring: De forlænger med Emiliano Marcondes

Kæmpe nedtur for Jesper Lindstrøm

FC København – Brøndby IF

Afsløring: FC Helsingør fyrer Marc Velasco

Bryder gylden regel – her er Salahs kongeløn

‘Det holder jeg mellem mig og min sportsdirektør’