Har rollerne klar: Han bliver reservekeeper i FCK

Nathan Trott er tilbage i FC Københavns mål mod FC Midtjylland. Runar Alex Runarsson tager plads på bænken.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nathan Trott starter inde for FC København mod FC Midtjylland skærtorsdag – Runar Alex Runarsson sidder på bænken.

Sådan lægges målmandskabalen i påskebraget, afslører FCK-træner Jacob Neestrup foran Tipsbladet og den øvrige presse onsdag middag.

Noget stort chok er det ikke – Diant Ramaj er i karantæne efter sin opførsel mod Brøndby IF, og dermed er det naturligt, at Nathan Trott får chancen.

Det er Jacob Neestrup helt tryg ved.

– Han kommer til at håndtere det fremragende. Man skal huske, det er en dygtig målmand, som har stået mange Superliga-kampe, og nu får han mulighed for at vise, at det er hans position. Det er sådan, et konkurrence-game er, og jeg har en formodning og en forventning om, at han går ind og griber den mulighed, der er kommet ved en tilfældighed til ham, siger FCK-træneren og tilføjer:

– Han har trænet godt, været top-professionel og støttet sine holdkammerater, og ved at træne godt venter man også på den mulighed, der kan komme.

På et punkt må Nathan Trotts indtog ventes at få betydning. Som Tipsbladet har kunnet afdække via statistisk materiale, er Trott og Ramaj nogenlunde ens, når man analyserer de klassiske målmandsfærdigheder, men på ét punkt er tyskeren en klasse eller to over Nathan Trott – spillet med fødderne.

Om det får betydning, vil Jacob Neestrup ikke i dybden med.

– Alle spillere har styrker og svagheder. Vi ønsker at holde så meget fast i os selv som muligt, og det handler om at få den enkelte spillers bedste færdigheder sat i spil, siger han.

Giver Thomasberg hånden to gange

I optakten til torsdagens Superliga-brag må det forventes, at indkast kommer til at fylde en hel del.

Efter klubbernes seneste møde i Parken bragte Jacob Neestrup FC Midtjyllands indkast på dagsordenen og påpegede, at “ulvene” stjæler meter i forbindelse med indkastsituationer, som ofte indebærer et langt kast fra midtjyderne.

Det fik FCM-træner Thomas Thomasberg til at kalde Jacob Neestrup for en løgner.

Forud for torsdagens kamp har Thomasberg i et interview med Tipsbladet fastslår, at han forventer, at han og Neestrup skal have en snak, og den er FCK-træneren med på.

– Jeg har tænkt mig at ønske ham god kamp inden kampen, og uanset resultatet og udfaldet af kampen kommer jeg også til at sige tak for kampen, som jeg altid gør. Der er overhovedet ikke noget ondt blod imellem os, siger Neestrup og tilføjer:

– Jeg stak næsen frem sidst og havde en pointe, som jeg står ved kom kluntet ud, men jeg står dog stadig ved, at jeg havde en pointe. Når man stikker næsen frem, skal man kunne tåle at få lidt igen, og han svarede for sig. Jeg er ikke typen, der bærer nag – hverken overfor mig selv eller mine kollegaer.

Der er kickoff mellem FC Midtjylland og FC København torsdag klokken 18.00.





Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

FCN bremser Brøndbys optur



Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt



Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner