Han scorer alle OB-mål – er guldfuglen på vej væk?

OB er tilbage i Superligaen, men kan fynboerne holde på topscorer Luca Kjerrumgaard?



ODENSE (Tipsbladet): Luca Kjerrumgaard har været OB‘eren over alle OB’ere i denne sæson.

Lørdag var det selvfølgelig også ham, der sikrede fynboerne oprykning til Superligaen.

Den 22-årige angriber scorede OB’s enlige mål i 1-1-kampen mod Hvidovre, og det var Luca Kjerrumgaards 18. fuldtræffer i denne sæson. Han er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.

– Det har været en fed sæson, som især for mig er gået op i en højere enhed. Jeg har fået lov til at vise mig frem og udvikle mig, og for hvert mål, jeg har scoret, har jeg fået mere selvtillid, siger Luca Kjerrumgaard til Tipsbladet.

Nu skal Luca Kjerrumgaard score sine mål i Superligaen – eller skal han?

Interessen for OB-stjernen vil uden tvivl være massiv i sommerens transfervindue, og allerede i vinter var der rygter om FC Köln.

– Jeg ser på det, når sæsonen er helt slut. For klubben og mig handler det om, at det næste skridt skal tages på den rigtige måde. Hvis der kommer noget, som vi begge synes er interessant, kigger vi på det, men jeg er glad for at være i OB, og jeg har en lang kontrakt.

– Så længe, jeg har det, er jeg loyal overfor klubben, men jeg har selvfølgelig nogle drømme, fastslår angriberen.

Luca Kjerrumgaard har kontrakt med OB frem til sommeren 2027, så fynboerne kan med rette kræve sig godt betalt, hvis de skal gå med til at sælge guldfuglen.

OB’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke blive overrasket, hvis der sker ting og sager i sommerens transfervindue.

– Det kunne jeg bestemt godt forestille mig, men vi skal glæde os over, at vi ikke er nødt til at sælge Luca. Vi har en god, lang kontrakt med en spiller, som trives og fungerer vanvittigt godt i OB.

– Det kan vi holde fast i, men der er også en mulighed for, at noget bliver så interessant, at vi både for vores og Lucas skyld skal sige ja, siger Trols Bech til Tipsbladet.

Mange følelser i dag

Transfervinduet venter først om et par måneder – det samme gør OB’s comeback i Superligaen. Lørdag sikrede fynboerne sig billetten med 1-1 mod Hvidovre IF.

Det blev en kamp, der endte, som den skulle set med OB-briller, men bestemt ikke var sindsoprivende.

– Det er dejligt at kunne kalde sig et Superliga-hold igen. Der er mange følelser lige nu, og jeg er rigtig glad. Samtidig har jeg det også sådan, at jeg ikke kan forstå, at vi ikke vinder sådan en kamp her, siger Luca Kjerrumgaard og fortsætter:

– Vi spillede ikke med den samme energi hele kampen og var for langt fra vores modstandere. Den fælles kommunikation omkring vores energiniveau var bare ikke god nok.

– Men vi skal selvfølgelig også være glade og tilfredse en dag som i dag. Vi har formået at skrabe så mange point sammen, at vi kunne lukke det tidligt, og det skal vi alle i klubben være stolte af. Vi har kun tabt tre kampe i denne sæson, så cadeau til hele klubben.

OB ser ud til at tage Fredericia med sig op i Superligaen.





Svimlende formue – FCM-ejer på ikonisk liste



INTERVIEW

Kæmpe bøn: Giv ham et cheftrænerjob i Superligaen!


FCM-profil: Superligaen er blevet bedre

Birk fik kraftig opfordring på gåtur med familien



Afslører: Så mange trænere talte AaB med

Syg Brøndby-stjerne tvivlsom til Randers-kamp

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale



TIPSBLADET SPECIAL

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne


Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Stor ros af Oliver Sonne

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb



TOPNYHED

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’


‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’

Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer


AFSLØRING

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret


– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand



Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

Scouter spændende dansk talent

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


AaB’s fremtid er på spil i disse timer

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Mika Biereth scorer på ny

Crystal Palace er i FA Cup-finalen

‘Jeg er ikke så glad, som jeg burde være’

– Troels Bech ved, hvad det drejer sig om

Stor optur for Osula – Ipswich rykker ned

Han scorer alle OB-mål – er guldfuglen på vej væk?

Tæver Bo Henriksens tropper