FC Midtjylland har i en årrække haft et godt øje til det brasilianske, men denne sommer har man udvidet sin horisont.
To sydkoreaner i Cho Gue-sung og Lee Han-beom blev hentet til fra fjernøsten, og på transfervinduets sidste dag købte man chilenske Dario Osorio i Club Universidad de Chile for omkring 37,5 millioner kroner.
Det kan virke som mange penge for en 19-åriger chilener, der endnu ikke har prøvet kræfter med europæisk fodbold. Men omvendt er Dario Osorio et kæmpetalent, som allerede har chilenske landskampe på cv'et.
– Hans spidskompetencer er hans fart og evner med bolden. Han har også kæmpestore kompetencer med kuglen på fødderne og i hans driblinger, fortæller den chilenske sportsjournalist Cristián Caamaño, der arbejder for ESPN og Radio Agricultura, til Tipsbladet.
Dario Osorio fik sit gennembrud sidste år i Club Universidad de Chile, som spiller i den bedste chilenske række. Her leverede han syv fuldtræffere i 27 kampe fra sit udgangspunkt på kanten.
Dario Osorio (til højre i billedet) er lige nu udtaget til det chilenske landshold, hvor man spiller to kvalifikationskampe til det sydamerikanske VM (Foto: Getty Images).
Men træerne vokser tilsyneladende ikke ind i himlen for den unge chilener. "Han er mangelfuld, sløv, til tider fraværende og et andet ord, som jeg ikke kan sige," har Cristián Caamaño for nyligt sagt om Dario Osorio.
Det har han uddybet overfor Tipsbladet.
– Osorio er en spiller, som forsvinder ud af kampene. Han kan have to eller tre aktioner, og så kan han være usynlig i det næste kvarter. Han er bare fraværende, lyder det fra sportsjournalisten.
Da Dario Osorio fik sit gennembrud sidste år var han blot 18 år gammel og på alles læber. Fremtiden er fortsat lys, men hos Cristián Caamaño begynder panderynkerne at blive flere og flere.
– I Chile er der rigtig mange spørgsmålstegn omkring Osorio, fordi han har en svag mentalitet. Osorio har ikke haft et godt år, og derfor er tilbuddene forduftet, fortæller han til Tipsbladet.
AC Milan har tidligere været ude efter Dario Osorio, men det skulle han selv have afvist, da han ville tage en mellemstation i Europa inden sit helt store skifte. Cristián Caamaño mener dog, at Club Universidad de Chile har tænkt på klubbens forretning denne sommer i stedet for på Dario Osorios bedste.
– Desværre besluttede klubben sig for at tænke på sig selv og ikke på spilleren. Måske var det det sidste gode tilbud? Om seks måneder havde han nok kostet det halve. Nu kan de sige, at han skiftede for seks millioner dollars uden at spille en god kamp, sagde han i forbindelse med skiftet ifølge redgol.cl.
Inden skiftet til FCM noterede Dario Osorio sig for tre scoringer og en enkelt assist i 17 kampe i den hjemlige liga. Før landsholdsterminen fik han sin debut i FC Midtjylland-trøjen, da han blev indskiftet mod AGF.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Dansk ‘maskine’ storhyldes i Holland

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FCM-nedtur: Simsir er skadet

Formstærk duel uden vinder i Spanien

Horsens tager afstand: De trampede på fan

Van der Vaart dybt imponeret over danskerklub

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Så presset er din Superliga-klub

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt
Kære FC København: Hvad venter I på?

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Lyngby Boldklub