Frustreret over aflyst kamp: Det er til grin

Tipsbladet har talt med to frustrerede FC Nordsjælland-fans, der tog den lange tur til Aalborg i morges, men måtte vende snuden hjem igen, da kampen blev aflyst en time før kampstart.



Solen var knap stået op, da de to FC Nordsjælland-fans Teresa Nørgaard og Sofie Damberg satte kursen mod Aalborg i morges.

Der ventede en godt 4,5 timer lang køretur fra Farum til Nordjylland, hvor de skulle se ‘Tigrenes’ forårspremiere mod AaB.

Det var med stor forventningsglæde, de tog den lange tur gennem det sneklædte landskab, men da de nåede frem til Aalborg Portland Park, fik de sig en noget ubehagelig overraskelse.

Kampen blev nemlig aflyst på grund af for meget frost på banens halvdel. Og det var selvfølgelig noget af en mavepuster for de to Nordsjælland-fans, fortæller de til Tipsbladet på den lange køretur tilbage til Farum.

– Det føles skuffende. Især når vi har glædet og til sæsonstart i lang tid. Vi var tidligt oppe og kørte fra Farum 7.30.

– Vi sad i bilen og havde langsomt hørt rygterne om en eventuel aflysning. Da vi ankom til udebaneafsnittet, fik vi at vide, at kampen var aflyst. Stemningen var blandet. Vi var både sure, skuffede og irriterede over, at vi havde kørt den lange tur forgæves.

Aflysningen var ekstra bitter, da den faldt så tæt på kampstart – noget de to Nordsjælland-fans har svært ved at begribe.

– Vi synes, det er til grin. De må have vidst det i længere tid. Aalborg burde kende deres stadion og vide, hvor meget de skal dække. Solen står jo samme sted både i går, i dag og i morgen.

Sofie Damberg og Teresa Nørgaard på vej hjem fra Aalborg. Foto: Privat

Kommer til Aalborg igen

Man kunne godt frygte, at FC Nordsjællands fanafsnit blev en anelse tomt, når kampen engang skal afvikles. Men de rødklædte kan i hvert fald regne med Teresa og Sofie.

– Selvfølgelig tager vi til Aalborg igen. Det er ikke Nordsjællands skyld – og de fortjener fuld opbakning!

– Spillerne og trænerstaben kom ned, sammen med CEO-Trne (Hesselund Hopp Møller, red.) og hilste på os. Det gav os et smil på læben. Det gav os endnu mere gejst, og vi glæder os til hjemmebanekampen mod Sønderjyske.

AaB’s sportsdirektør, James Gow, har efterfølgende været ude og beklage for aflysningen.

– Vi siger undskyld til vores fans, vores spillere, Nordsjællands fans og Nordsjællands spillere. Det er vores ansvar, og vi skal finde en løsning på det, fortalte han til Viaplay.

Kampen spilles onsdag den 26. februar klokken 19.30.





Brøndby IF har besøg af Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Brandvarme Makienok sænker OB

Birk overrasker med flere ændringer



Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’



Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr