Fra krig til SL-comeback: Helt vanvittigt!

Jelle Duin er glad for at være tilbage i Danmark, efter at han de seneste år har spillet i Israel, hvor han skulle leve i et land, der er i krig.



VB Parken (Tipsbladet): Det er september 2023.

Jelle Duin har lige skrevet under på en kontrakt med den israelske klub Hapoel Jerusalem, efter at han blandt andet har været sat i forbindelse med et skifte til AGF, Vejle og AaB.

I starten virkede det som en fed mulighed for den hollandske fodboldspiller, der nåede at blive en fodboldhelt i Aarhus ved at sikre dem bronzemedaljer i foråret inden, og selvom byen var på den anden ende derefter, matcher det ikke, hvad Jelle Duins hverdag lige pludselig var blevet til i Israel.

Der var nemlig udbrudt krig.

– Jeg havde kun været der i halvanden måned, da krigen startede, og jeg har aldrig oplevet noget lignende. Jeg var bevidst om på forhånd, at sirenerne en gang imellem ville gå af, men da det rod gik i gang, var det pludselig hverdag, og det var sgu ikke særlig fedt, fortæller hollænderen til Tipsbladet.

Konflikten har stået på lige siden, og heldigvis skete der intet med fodboldspilleren selv, hvilket han blandt andet kan takke et forsvar for, der er stærkere end noget, José Mourinho nogensinde har bygget op på en fodboldbane.

– Det lyder vanvittigt, men på et tidspunkt vender man sig til det. Der bliver det hverdag, at vi skal ned i sikkerhedsrummet. De har det her forsvarssystem, der skyder missilerne ned, og det virker ret godt, hvilket betyder, at man er ret tryg i det – og når man tænker over det, så er det jo helt vildt, at det bare bliver hverdag.

– Man hører, når forsvarssystemet bliver fyret af, og så går der lidt tid, inden der kommer et stort brag i luften. Vi vidste aldrig helt, hvad der blev ramt, men det var vigtigt at være i sikkerhed for de ting, der eventuelt kunne falde ned fra himlen. Det var underligt, siger angriberen, der nu sidder i trygge rammer i Vejle.

I Danmark kender de fleste nok til, at der én gang om året bliver testet sirener for at sikre, at de virker i tilfælde af en eventuel krig, men når man lever i et land, der er i krig, skal man pludselig reagere, når de larmer, for så er det ikke bare en test.

– Sirenerne kørte mest om natten. Ofte blev vi vækket klokken 03 om natten, hvor vi skulle skynde os i sikkerhed. Der håbede vi så bare, at der ikke skete noget i nærheden af os. Men jeg oplevede aldrig, at vi skulle søge ly i løbet af en træning – det var mest om natten, at der var endnu en bombe, vi skulle gemme os for.

– På alle måder var det en underlig situation. Rigtig mange gange i løbet af ugen hørte vi sirenerne, der betød, at vi skulle søge ned i vores sikkerhedsrum i løbet af to minutter. På et tidspunkt kunne jeg ikke klare det mere. Det var ikke først her til vinter, at jeg ville væk – jeg satte det i gang for noget tid siden, så vi fik sat det i stand, at jeg kunne komme væk.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ville væk derfra
I Israel bliver der spillet fodbold på livet løs, selvom de er i gang med krigen, og på mange måder blev der fokuseret på, at spillerne skulle have en normal hverdag, men i sidste ende var det uundgåeligt, at de ting blev kædet sammen.

– Det var underligt, fordi det altid blev forsøgt gemt væk i baggrunden, men alligevel havde vi altid en t-shirt på med et billede af et gidsel. Så det var vildt, og det er hårdt for israelerne at følge med i, hvad der sker på daglig basis, men en svær situation at være i som udlænding, der ikke var en del af konflikten.

Den hurtige angriber fik i løbet af de seneste måneder nok af at leve med krigen i baggrunden af sin fodboldkarriere, og derfor satte han alt ind på at komme væk derfra, selvom klubben i første omgang ikke ville lade ham skifte denne vinter.

– Det var svært at fokusere på fodbolden til sidst, fordi der skete så mange vilde ting. Så på et tidspunkt fortalte jeg min agent, at jeg gerne ville væk, og så fik vi lavet en aftale med klubben, der i første omgang ikke ville lade mig gå. Heldigvis fik vi dem overtalt, og det er rigtig rart, at de gik med til at lade mig smutte.

– Min kæreste ville heller ikke være dernede længere, så det er rart at være tilbage i Danmark. Hun kom og besøgte mig nogle uger hver eneste måned, men på grund af krigen blev flyene tit aflyst, så det var ikke til at regne med, at vi kunne se hinanden. Og det er rart, at jeg nu kan sove igennem om natten, afslutter Jelle Duin.

I Vejle har han skrevet under på en kontrakt, der løber frem til sommeren 2027, og søndag kan han få debut for sin nye klub, som spiller mod Silkeborg.





Dommer har meldt afbud til FCK-kamp i aften



EKSKLUSIVT

I svime: ‘Jeg kommer i tanke om Robert Skov’


Fra krig til SL-comeback: Helt vanvittigt!

Dommer har meldt afbud til FCK-kamp i aften



TransferLIVE: Done deal – Kevin Tshiembe er solgt

Dansker er ny førstemålmand for Chelsea

FCM og FCK øjner CL-plads: – Bevist det i kampene

Holdkammerater ‘dybt berørte’: Helenius skadet

FCK og FCM spiller om mange millioner i aften



EKSKLUSIVT

Afsløring: Stort FC Porto-bud på Mikel Gogorza


Særlig finte i VB og Lazios Provstgaard-transfer

FC Nordsjælland henter tidligere Superliga-profil

Kan slå Mikael Uhres transferrekord

Profil er tilbage for FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 talenter, der kan brage igennem i SL


Alt om Brøndby: Det kan blive deres akilleshæl

Jan Mølby måber: ‘Det er utroligt, ikke?’

Matchfixing-frygt: ‘Nogle ting var ikke i orden’

Storroser Superliga-konkurrent: ‘Enorm respekt’

Ny spiller jubler over velkomst i FCK

– Jeg spår ham en kæmpe karriere


EKSKLUSIVT

Jan Mølby om Lindstrøm: Tror desværre det sker


Michael Laudrup: Det er lidt underligt!

Hylder FCK-keeper: ‘En outstanding fodboldspiller’

Osimhen-løse Gala på svær mission i Holland



FC København – FC Heidenheim

Han kan blive Forårets Profil i Superligaen

Vanvittige Chido Obi: Skyder Chelsea totalt i sænk

Onughka jubler over FCK-tid: Fantastisk oplevelse

Regner med at sælge dansk profil til sommer

Tidligere Brøndby-spiller bliver helten i CL

I svime over Elyounoussi

‘Daniel Agger forsøgte at hente mig til Danmark’


INTERVIEW

Dansk kæmpeskifte – ‘gjort det sindssygt godt’


Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng

Ung dansker scorer kontrakt med Serie A-klub

Har du bidt mærke i det? Han afslutter konstant!

Patrick Pentz: ‘Jeg hader det virkelig’

FC København-modstander i knæ

Youth League: Kæmpe FCM-skuffelse mod Man City

FC Midtjylland – Real Sociedad

Intenst forløb: Andre investorer bød på Vejle

Blev rygtet til FCK og BIF: Bekræfter andre tilbud

Større VB-transferbudget i spil – Er en prioritet

Fraværende til Brøndby-træning

Frederik Birk kommenterer Clement Bischoff-sag

Syv FCK-spillere skadet til Europa-kamp

– Det er endnu et stort skridt

Alt om FCK: Er problemet løst med Diant Ramaj?

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Revser Real Madrid: Det er en katastrofe!

Patrick Mortensen har fremtiden på plads

Evander i rekordskifte

Afviste Superliga-skifte

‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’

Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke