Mathew Ryan er blevet fravalgt til pladsen som førstemålmand i FC København efter Kamil Grabaras tilbagevenden.
Seks Superliga-optrædener er det blevet til for den australske keeper, der ifølge ham selv har et iskoldt forhold til sin polske målmandskonkurrent.
Men selvom 30-årige Mat Ryan i øjeblikket ser til fra bænken, så møder han, trods de trængsler han sidder i, stor opbakning fra den tidligere Brøndby-cheftræner og nuværende assistenttræner på det australske landshold René Meulensteen.
– Han [Jacob Neestrup, red.] har lavet den ændring, og det er selvfølgelig et tilbageslag for Maty. Men det ændrer intet i forhold til hans position på det australske landshold, siger hollænderen til australske FTBL.
– Han har bevist sig selv igen og igen i løbet af årene, og han er fortsat enormt vigtig for os, som han altid har været. Det eneste råd jeg kan give ham er at forblive fit og tage chancen, når den kommer.
I sidste uge greb Mat Ryan chancen i pokalsejren over Hobro IK, hvor han i straffesparkskonkurrencen sikrede FCK videre avancement. I weekenden var Kamil Grabara dog tilbage i buret mod FC Midtjylland.
– Bare fordi han ikke har spillet de seneste kampe, så er han ikke lige pludselig blevet en middelmådig målmand. Vi ved, hvor meget han bekymrer sig om landsholdet, og han har aldrig svigtet nationen. Vi må se, hvad der sker. Tingene kan gå hurtigt.
Det er en klassisk floskel i fodboldsammenhæng, at tingene kan gå hurtigt, men ikke desto mindre er den ofte gældende i forbindelse med slutrunder. René Meulensteen tror også på, at Mat Ryan gennem en god slutrunde kan blive fast mand et andet sted end i FCK.
– I fodbold er det altid vigtigt at finde et hold, som tror på dig og hvor du spiller hver uge. Du behøver en træner, som har planer med dig, for det er ikke det bedste at sidde på bænken på kampdage.
– Lad os se hvordan VM udvikler sig, og hvis det bliver nødvendigt, så kan Maty formentlig sikre sig et godt skifte på baggrund af det.
Ender det med et vinterskifte for Mat Ryan, så opnår han omtrent lige så mange måneder i dansk fodbold som René Meulensteen, der efter et halvt år som Brøndby-træner blev ansat i Manchester United.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Så presset er din Superliga-klub

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Kære FC København: Hvad venter I på?

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller