Nyheden om Flemming Pedersens trænerstop i FC Nordsjælland kom lige så uventet hos klubbens spillere, som alle andre fodboldfans i Danmark, der læste om det lørdag formiddag.
For klubbens spillere var fuldstændig uvidende om trænerskiftet, da de mødte ind på klubbens træningsanlæg lørdag. Det fortæller anfører Kian Hansen til Tipsbladet.
Nu blev det jo breaket i lørdags. Var det noget, som I spillere vidste allerede der?
– Nej. Vi var i gang med at lave tests, da det tikkede ind. Jan kom kørende ind på sin fridag og fik forklaret, hvad der skete. Så der var ikke noget overhovedet. Det blev taget med et godt smil, forklarer Kian Hansen, mens han uddyber, at trænerskiftet ikke kommer til at vende deres hverdag på hovedet, da de kender Johannes Thorup særdeles godt fra træningsbanen.
– Reelt set er der ikke blevet vendt det store, for det har ikke ændret noget i vores dagligdag. Johannes er stadig den samme, og Flemming er her stadigvæk. Så det er vel et eller andet sted kun Johannes' CV, som har ændret sig. Så det er ikke det store, jeg hører nede i omklædningsrummet, forklarer kaptajnen om den stemning, der hersker blandt topholdets spillere.
Johannes Thorup har særligt i efteråret haft en endnu større rolle til FC Nordsjællands træningspas, hvorfor spillerne kender ham til punkt og prikke.
Det var sportschef Jan Laursen, som tog ordet, da en samlet spillerflok skulle have overbragt nyheden. Han var dog irriteret over forløbet.
– Jeg sagde, at jeg var ærgerligt over, at de skulle læse det andre steder, end at de havde hørt det fra os. Men også at det var en glædens dag og nyhed, som jeg egentlig også tror, at de fleste var godt forberedt på.
– Det er jo ikke nogen spontan beslutning, og det er jo rart som fodboldklub, at man ikke skal tage de pludselige beslutninger, hvor man fyrer en træner og bare kaster en ny ind. Det er jo det, man ser adskillige steder, påpeger han til Tipsbladet.
Den nye hovedperson Johannes Thorup kommer ligeledes ind på episoden, og han forklarer, at det var vigtigt for ham, at nyheden blev præsenteret af Jan Laursen og Flemming Pedersen og ikke af ham.
Johannes Thorup har været tilknyttet FC Nordsjællands trænerstab siden 2021, og det sidste halve år har det været fastlagt, at det var ham, der skulle overtage tjansen fra Flemming Pedersen.

Så presset er din Superliga-klub

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

– Han har brug for at score

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti
Kære FC København: Hvad venter I på?

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’