IKAST (Tipsbladet): Da FC Midtjylland og FC København i april spillede 2-2 på MCH Arena, startede Andreas Cornelius inde og spillede en forrygende første halvleg.
'Corners' gamle landsholdskammerat Jonas Lössl gav bagefter en stor krammer til FC København-angriberen og ros for en flot kamp, og selv om fysikken ikke holdt til mere end en time, kunne man se for sig, hvor god angriberen kunne være for FC København.
Efterfølgende gik Cornelius ud af en kamp mod AGF, og onsdag meddelte FC København, at angriberen ikke bliver klar til FCM-kampen.
FC København har så klaret sig udmærket uden den profilerede angriber, men derfor er det alligevel en ulempe for FCK – og en lille fordel for FCM – at Cornelius ikke spiller torsdag.
– FC København har spillet tre kampe uden ham, som de har vundet. Men han var dygtig i den seneste kamp mod os, og ligegyldigt hvad, vil en FCK-trup altid være stærkere med ham, hvad end det så er fra start eller fra bænken. Oskarsson har taget flot over, men ligesom jeg helst ikke vil mangle spillere med skader, må deres trup også stå svagere uden ham, sier Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Klaret modgang
Tipsbladet talte med FCM-træneren umiddelbart før truppens afgang til København onsdag eftermiddag, hvor holdet havde en afsluttende taktisk træning og intervalspil.
Der var energi og humør på truppen, der har hentet syv af ni point mod FC København i sæsonen, og som to gange i foråret har haft held til at presse FCK i bund i en halvleg hjemme i Herning.
Kan man gentage det?
Gameplanen vil Thomas Thomasberg ikke ud med, men det bliver nok ikke fra et lavt udgangspunkt med kontraangreb i samfulde 90 minutter, FC Midtjylland forsøger at spille sig på førstepladsen.
– Vi vil forsøge at lægge pres på dem og bruge vores fysik, og vi vil også sørge for at have bolden. Om det lige er 40 eller 55 procent ved jeg ikke, det må tiden vise. Vi kan både skabe noget via vores presspil, der kan komme omstillingsspil, og så kommer vi også til at skabe noget med bolden. Presspillet kommer i højsæddet, og det bliver en fed kamp. Vi skal bruge alle ressourcer og ud at angribe kampen, siger Thomas Thomasberg, der er stolt over, hvordan holdet har fightet sig til den guldkamp, der venter.
– Vi kunne være væltet i Brøndby-kampen i forhold til guldet. Nu står vi et par kampe senere og har fået de point, vi skulle have for blive delt nummer et. Så der er noget modstandskraft. Det er en stærk gruppe og nogle gode drenge. Og så er de også gode fodboldspillere, siger Thomas Thomasberg.
– Det fortæller mig, at vi har et godt hold. Vi har ikke toppræsteret over hele sæsonen. Hvilket der nu er få hold, der gør. Men det er sådan noget, der får mig til at tænke, at der er mere i det her hold, end vi har set. Vi var ved at ligne det i efteråret, hvor vi havde rytme og kvalitet, hvor vi lignede noget, der kunne blive afsindigt spændende. Det leder vi stadig lidt efter. Men alligevel ser jeg spillere, der både individuelt og som del af holdet har gjort det rigtig godt, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland og FC København er a point på 58, et point efter Brøndby, der onsdag aften slog FC Nordsjælland 1-0 og dermed kom tilbage på førstepladsen.
En vinder af torsdagens kamp vil stå særdeles godt til at vinde guld med kun to runder tilbage.
Orri Oskarsson, der sandsynligvis spiller angriber for FC København, kender de selvfølgelig godt i FC Midtjylland. Læs mere om det her.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Brandvarme Makienok sænker OB

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Så presset er din Superliga-klub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for
Kære FC København: Hvad venter I på?

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr