FC Midtjylland røg torsdag ud af Conference League efter et drama mod græske Paok.
Midtjyderne udlignede sent til 1-2 i den ordinære spilletid og 2-2 samlet via en scoring af den indskiftede forsvarsspiller Daniel Høegh, men tabte siden efter en målløs forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence.
Den indskiftede tyske Max Meyer misbrugte som den eneste i straffeduellen.
Med FCM's nederlag er FC København eneste danske hold i bowlen, når der fredag bliver trukket lod til turneringens ottendedelsfinaler. FCK er som gruppevinder i efteråret seedet.
FC Midtjylland fik en meget skidt start på opgøret. Paok satte sig tungt på spillet ved blandt andet at vinde langt flere dueller end midtjyderne.
Efter 17 minutters spil fik FCM dog en stor chance på en omstilling, men Pione Sisto afsluttede lige på Paok-keeperen.
Kom efter kom hjemmeholdet foran, da FCM's brasilianske stopper Juninho headede for svagt tilbage mod Elias Olafsson, hvilket kantspilleren Andrija Zivkovic udnyttede og gjorde sig selv til målscorer.
Efter 26 minutter blev ondt værre for FCM, da holdet ikke fik clearet bolden ordentligt, hvilket den 36-årige portugiser Vieirinha udnyttede til flot at kanonere Paok på 2-0 fra distancen.
FCM afsluttede første halvleg med sin bedste periode. Gustav Isaksen og især wingbacken Paulinho kom tæt på en reducering, men det blev ved 2-0 og rigeligt at snakke om i midtjydernes omklædningsrum i pausen.
Cheftræner Bo Henriksen reagerede ved at hive tre spillere ud i pausen, og det betød blandt andet, at den tyske nyerhvervelse Max Meyer og forsvarsspilleren Daniel Høegh kom på banen.
Og netop de to fik hovedroller.
FCM kæmpede sig langsomt ind i opgøret, og Daniel Høegh var i to omgange tæt på en reducering, men første gang sad forsøget lige på keeperen, og anden gang røg bolden lige forbi rammen.
FCM's pres blev større og større, og efter 80 minutter afdriblede Max Meyer en Paok-spiller og sendte et indlæg i feltet, som Høegh dykkede ned og pandede i nettet til 1-2.
Kort efter var anfører Erik Sviatchenko tæt på at sende FCM på omgangshøjde og i front samlet, men overliggeren reddede hjemmeholdet.
Et meget intenst opgør gik med 2-2 samlet og en fjernet regel om udebanemål videre til forlænget spilletid, hvor det var tydeligt, at kræfterne var ved at slippe op hos mange spillere.
Elias Olafsson var et par gange på plads og reddede FCM, hvilket gav duellen fra straffesparkspletten.
Her var Olafsson tæt på at redde et par gange, men Paok scorede på alle sine forsøg, og da Max Meyer brændte FCM's første forsøg sluttede eventyret.
/ritzau/

Så presset er din Superliga-klub

Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl
Kære FC København: Hvad venter I på?

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det