PARKEN (Tipsbladet): Det ender som regel med nederlag, når man spiller med to mand i undertal, men sådan gik det ikke for FC Midtjylland i søndagens udekamp mod AGF, hvor 'Ulvene' blev reduceret til ni mand efter røde kort til Paulinho og Sverrir Ingi Ingason.
På et mål af Charles i det sjette tillægsminut vandt FC Midtjylland på mirakuløs vis med 3-2, og dermed hænger Thomas Thomasbergs mandskab på i topstriden, hvor Brøndby IF har 40 point, mens både FC København og FC Midtjylland har 39 point.
Det er ikke sådan, at jeg har sovet dårligt i nat, på grund af at Midtjylland og Brøndby vandt deres kampe.
Rasmus FalkFC København
Efter mandagens 2-0-sejr over FC Nordsjælland blev Rasmus Falk spurgt til FC Midtjyllands chokerende sejr, og her slog FC København-stjernen fast, at rivalernes usandsynlige sejr ikke har ført til den store ærgrelse.
– For at være helt ærlig har jeg svært ved at ærgre mig over noget, som jeg ikke har så stor indflydelse på. Det er ikke sådan, at jeg rejser mig op og er ved at smadre hele stuen. Det skal der mere til for. Jeg har en stor tro på det, vi laver, lød svaret fra Rasmus Falk.
FCK-stjernen så faktisk kun en lille del af søndagens højdramatiske affære i Århus.
– For at være helt ærlig, så skruede jeg om på den til sidst, da jeg fandt ud af, at det var lidt spændende og lidt intenst. Jeg tror, at der manglede et kvarters tid, hvor der var lidt kog på. Den stod 2-2, da jeg skruede over, så resten af kampen så jeg faktisk ikke.
– Men selvfølgelig følger vi med i det, og jeg ville stå og lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke går op i de andre resultater. Omvendt er det ikke sådan, at jeg har sovet dårligt i nat, på grund af at Midtjylland og Brøndby vandt deres kampe. Det ændrer ikke noget i forhold til det, vi skal ind og lave.
– Vi hviler godt i det, og vi synes, at vi er dygtige. Vi ved, at hvis vi kan ramme det niveau, vi forventer af os selv, så skal vi nok sætte de point sammen, som det kræver, lød det fra Rasmus Falk.
Midtbaneprofilen ville dog ikke lægge skjul på, at der selvfølgelig bliver skelet lidt mere til tabellen nu end i efteråret.
– Nu nærmer vi os playoff (Mesterskabsspillet, red.), hvor man begynder at kigge på stillingen lidt mere. Og det ser svært ud i forhold til at gå videre i Champions League. Vi vil da give det chancen, men der er nok ikke store procenter for at vi spiller kvartfinale efter den kamp.
– Så der er ingen tvivl om, at Superligaen er altafgørende for os. Det handler om at vinde, længere er den ikke. Og derfor er det også vigtigt, at vi følger op, og vi skal vinde alle vores kampe, lød det afslutningsvist fra Rasmus Falk.
Netop FC Midtjylland er FC Københavns næste modstander. De to hold mødes på fredag klokken 19.00 i Herning.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

FCM-komet udgik med skade: Her er status

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front
Kære FC København: Hvad venter I på?

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste

AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte

Panik i AaB: Minder om Zornigers sidste tid

Uforstående Michael Laudrup: ‘Hvad laver du’?

‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Laudrup kritiserer Real Madrid: Nytter ikke noget