Jordan Larsson scorede et fint mål for FC København i midtugens pokal-semifinale mod FC Nordsjælland, som københavnerne endte med at tabe 2-3 efter at være kommet foran 2-1 midt i 2. halvleg på svenskerens gode aktion.
En skade drillede Larsson tidligere på foråret, men den svenske forward er tilbage og ligner en spiller, der kommer til at spille en rolle for FC Københavns i søndagens derby mod Brøndby IF.
Larsson har haft et meget intenst år, hvor han kom væk fra Rusland og Spartak Moskva på fri transfer sidste sommer, og i januar gik turen så videre til FC København, efter svenskeren var havnet i en reserverolle hos den ny arbejdsgiver Schalke 04.
Jordan Larsson i kamp for Schalke 04.
Forwarden, der har spillet otte A-landskampe for Sverige, er en attraktiv spiller, og i denne uge har svenske medier igen bragt historier om interesse fra AIK, der havde Larsson på leje sidste forår efter Ruslands invasion af Ukraine.
Stockholm-klubben har den tidligere landsholdsforward John Guidetti i folden, og i bestræbelserne på at forbedre sidste års femteplads vil man altså også gerne have fingre i skånske Larsson igen.
25-årige Jordan Larsson kan dog sagtens ende med at blive i FC København.
Således kunne FC København i forbindelse med lejeaftalen, der blev indgået 28. januar, fortælle, at man har en frikøbsklausul, og den klausul er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke uoverstigelig for københavnerne.
Jordan Larsson skal således koste omkring 15 millioner kroner at købe fri af Schalke 04, hvilket er en relativt overkommelig pris sammenlignet med, hvad FC Københavns eksisterende korps af angribere og kantspillere har kostet.
Til gegæld ville han i det prisleje være en af de dyreste spillere nogensinde i AIK.
Jordan Larsson i kampen mod FC Nordsjælland.
Svenskeren kostede i sin tid omkring 30 millioner kroner, da han skiftede fra IFK Norrköping til Spartak Moskva i 2019, men da han kom til Schalke 04 sidste år, var det på fri transfer, da Larsson og Spartak i juni blev enige om at ophæve kontrakten et år før tid.
Det var noget af et prisdyk fra 2020 og 2021, hvor Larsson i Rusland blev prissat til over 100 millioner kroner, og klubberne på jagt var Dortmund, West Ham og faren 'Henke' Larssons eksklub Celtic.
Schalke 04, der ligger nummer 17 i Bundesligaen og dermed er i overhængende nedrykningsfare, har dermed ingen afskrivninger bundet op i svenskeren og kan dermed i teorien lettere slippe ham end en spiller, man har investeret en stor sum i.
Interessant bliver det også at følge sæsonafslutningen i Bundesligaen.
Her ligger Schalke næstsidst med fire runder tilbage, og selvom holdet kun er et-to point efter Stuttgart og Hoffenheim over stregen, kan det nok en gang ende i tårer og 2. Bundesliga.
Ryger Schalke ud, er det ikke godt at vide, om tyskerne overhovedet vil forsøge at kræve alle to millioner euro men i stedet bare vil tage et tilbud, der giver dem noget i klubkassen.
FC Københavns angrebssituation virker i øjeblikket relativt åben, da Andreas Cornelius igen er skadet efter en skrækkelig retursæson ødelagt af skadesfravær, og muligvis er væk resten af sæsonen.
De øvrige angribere Mamoudou Karamoko og Khouma Babacar (der stadig er på vej tilbage fra en alvorlig knæskade) lader ikke til at være del af planerne i FC København, så med den offensive midtbanespiller Hákon Arnar Haraldsson flittigt brugt på forreste plads lader der til at være åbent for Larsson i næste sæson.
Til gengæld er konkurrencen på Larssons oftest foretrukne pladsen i karrieren på højre wing og forwardplads hårdere med Diogo Gonçalves og Roony Bardghji som de oplagte navne derude.
Der lader ikke til at være nogen afklaring om Jordan Larsson lige på trapperne med mange ubekendte i FCK-truppen og mange muligheder for en klub med et stort spillerbudget som FC København.
Men AIK kommer ikke til at få fingre i den svenske profil, før FC København har vendt en tommelfinger ned til at indfri den frikøbsklausul, man har på 'Henke' Larssons søn.
Jordan Larsson fortalte tidligere i denne uge i et interview med bold.dk, at han gerne bliver i FC København i næste sæson.
Ekstra Bladet meddelte også om Larssons frikøbsklausul tilbage i forbindelse med transferdeadline.

Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Laudrup kritiserer Real Madrid: Nytter ikke noget

Brøndby-profil om Ramaj: ‘Skal have konsekvenser’

Dansk træner på blokken i Wolfsburg

Hylder dansker: Han må kunne finde en større klub!

De ser ud til at hente Norges største talent

Officielt: Køber Rasmus Nissen Kristensen

FC København er uden fem mand mod FC Midtjylland

Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Sprudler i FCM: ‘Ville prøve noget andet end FCK’

Afsløring: Til prøvetræning i Superliga-klub

Alt er på plads: Henter Rasmus Nissen Kristensen

Birk fatter det ikke: Helt ude af proportioner

Laudrup i svime: Der skal laves en statue af ham!

Har rollerne klar: Han bliver reservekeeper i FCK

FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FC Midtjylland – FC København

Frederik Birk slår fast: Han står næste kamp

Jacob Neestrup: ‘Jeg kan kun beklage’

– Selvfølgelig har han været en kæmpe idiot

Køber ny fodboldklub

Randers FC – AGF

Laudrup chokeret over Mbappé-dom

– Han har en fremtid i Dortmund

Kaldte Neestrup løgner: ‘Vi tager en snak’

De vil bytte sig til Rasmus Højlund

Laudrup om Eriksen: Overstået kapitel – tag hertil

Vild med dansker: Minder om Callum Wilson

Det er Anis Ben Slimanes største ønske

Lyngby Boldklub – Sønderjyske

Real Madrid satser hele butikken mod Arsenal

Miraklet udeblev for Dortmund

PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Sindssygt drama: Villa nærmer sig sensation

Efter derby-ballade: ‘Har jeg intet problem med’

Ny klub til sommer: Fra FC Köln til Superligaen?

Sur på Hansi Flick – nu vil han væk fra Barcelona

– Jeg er kæmpe fan af Tøfting!

‘Din holdning er en motorvej til ødelæggelse’

Bekymret Laudrup: Han er ikke forelsket i fodbold

Vejle Boldklub – Viborg FF

Berørt af OB-nedtur: En hjerteskærende katastrofe

Bayern-nedtur inden returkamp

– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Tidligere FCK-stortalent ny cheftræner i Brønshøj

Vil væk fra FCM – denne klub jagter ham

Bomber løs: Dansk stortalent smadrer rekorder

Forfulgt af rygter: ‘Totalt nonsens!’

FCK jagtede ham: Nu er han tæt på danskerklub