Der kan blive skiftet meget ud på målmandspositionen i FC København denne sommer, hvor Karl-Johan Johnsson allerede har sagt farvel, mens den tidligere AaB-keeper Theo Sander tidligere på dagen blev officielt præsenteret i FCK.
Derudover må Kamil Grabaras fremtid i FC København også siges at være meget uvis, idet den polske målmandsprofil har været rygtet til en håndfuld større klubber i Europa.
Et Grabara-salg vil betyde, at FC København skal hente en ny målmand ind, og fanmediet Copenhagen Sundays skrev torsdag, at Kasper Schmeichel potentielt kunne være et emne i FC København.
Tipsbladet spurgte efter torsdagens træning Peter 'PC' Christiansen, om historien om Kasper Schmeichel er et rygte, som han med det samme kunne skyde ned.
– Jamen, det er da et spændende rygte. Men altså, vi har en målmandstrio, som vi er rigtig, rigtig glade for, specielt efter, at Theo er kommet ind. Så jeg vil hellere snakke om den end alle mulige rygter, der er i markedet, lød det fra FC Københavns sportschef.
Du vil ikke sige, om han potentielt kan være et emne for jer?
– Potentielt er alle jo emner. Og dermed også ham.
Lige lidt mere til Schmeichel-historien.
— Copenhagen Sundays (@CphSundays) July 19, 2023
Vi hører at agenten har pitcher idéen til klubben, men at Nees og PC måske ikke har været helt lune på det.#fcklive #sldk
Kamil Grabara bliver dyr
B.T. kunne onsdag afsløre, at FC København henter Theo Sander til en ganske favorabel pris i form af 7,45 millioner, men Peter Christiansen vil ikke udtale sig om, hvorvidt det er tale om en decideret god pris for de danske mestre.
– Jeg tror ikke, at vi ville have lavet handlen, hvis vi ikke var tilfredse. Det er klart, at der er en forhandlingsproces, og den er så landet på den her aftale, som vi kunne finde frem til. Den er AaB tilfreds med, og den er vi tilfreds med, og så er den vel ikke så meget længere, siger Peter Christiansen.
Kamil Grabara har længe været rygtet væk for FC København, men Peter Christiansen har ikke travlt med at få solgt den polske målmand, der blandt andet er blevet rygtet til klubber som Fiorentina og Inter.
– Der er egentlig meget interesse for mange af vores spillere, men lige nu er han her, og han passer sit arbejde, og det er også det, vi forventer. Så må tiden vise, om der er nogen, der har råd til at hente ham, siger 'PC'.
Sportschefen lægger dermed ikke skjul på, at Kamil Grabara bliver en dyr herre, hvis en interesseret klub skal have fingrene i den 24-årige keeper, der har en fortid i Liverpool.
– Jeg har sagt det før. Det gælder alle vores bedste spillere, at de klubber, der vil have dem, de skal op med mange penge. Det gælder også for ham. Så det er ret simpelt. Det sagde vi også med Hákon, og jeg synes, at den pris, vi får for ham, den retfærdiggør et salg, siger Peter Christiansen.
FC København indleder den kommende Superliga-sæson med en udekamp mod Lyngby lørdag klokken 16.00.

Så presset er din Superliga-klub

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster
Kære FC København: Hvad venter I på?

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken